11.7 C
Starachowice
sobota, 10/04/2021
Strona główna Aktualności Droga Krzyżowa z Golgotą

Droga Krzyżowa z Golgotą

Jeszcze niedawno szumiało tu zboże, wystarczył jeden człowiek, by powstał fenomen, który przyciąga wiernych z całego województwa, jeśli nie z całej Polski. Obiekt Maryjnego kultu, ogromny kościół, Golgota, Droga Krzyżowa, dom seniora, hospicjum tworzą modlitewny ciąg dzieła księdza Czesława Wali.

 Teren dwóch niewielkich miejscowości – Kałków i Godów – gmina Pawłów, południowo – wschodnia część powiatu starachowickiego i potężny kompleks zbudowany w latach 80 ubiegłego wieku.  Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w przededniu Wielkiej Nocy nasuwa się samoistnie jako punkt obowiązkowy świątecznych przygotowań. Zanim jednak sam kompleks to może wejdźmy do kościoła, który jako jeden z pierwszych w Polsce dostał wezwanie Maksymiliana Kolbego. Zbudowany w latach 1983-1984 jest świątynią jednonawową i dwupoziomową, z dwoma kaplicami oraz prezbiterium zwróconym ku północy – i znów stanowi pewien wyjątek wśród budowli sakralnych, ponieważ te są przecież orientowane czyli zwrócone ołtarzem na wschód. Poziom górny świątyni jest miejscem kultu maryjnego, natomiast w części dolnej przedzielonej rzędami kolumn, w ołtarzu w prezbiterium znajduje się obraz św. Brata Alberta Chmielewskiego. Uwagę tu przykuwa kaplica żołnierzy Matki Bożej Bolesnej z Wykusu. Niesamowicie niebieskie witraże w oknach kościoła sprawiają wrażenie, jakby zdrożony wędrowiec znalazł się w raju.

Ale przecież teren sanktuarium zwraca uwagę także różnorodnością zdobień – Matka Boża z białym orłem w koronie u stóp, różaniec ułożony na kształt mapy Polski, Droga Betlejemska, a także Panorama Świętokrzyska to wszystko jest świadectwem zawierzenia niebu Polski i Ziemi Świętokrzyskiej .

Niewątpliwie najważniejszym i najcenniejszym miejscem całego kompleksu religijnego w Kałkowie-Godowie są kamienne krzyże Drogi Krzyżowej wraz z 33-metrową Golgotą. Stacje Drogi Krzyżowej stoją na usypanym wale ziemnym, 14 kamiennych stacji Drogi Krzyżowej wraz z kamiennymi tablicami i naturalnej wielkości figurami projektowała zakonnica,  ze zgromadzenia sióstr Służek, Halina Tobiasz. Kałkowska Droga Krzyżowa należy do najbardziej lubianych miejsc przybywających tu pielgrzymów, co sobotę na terenie sanktuarium odbywają się wieczorne czuwania modlitewno-pokutne, a na drodze krzyżowej odbywają się religijno-patriotyczne procesje. Podczas tej ostatniej ceremonii pielgrzymi niosą własne krzyże oraz krzyż wolnej ojczyzny.

Z dość rozległą drogą krzyżową, pięknie komponuje się potężna budowla, przypominająca ruiny średniowiecznego zamku. Ta kilkupoziomowa budowla, z której szczytu rozpościerają się piękne widoki na Góry Świętokrzyskie oraz najbliższe okolice, w tym niedawno wybudowany zalew Wióry, to Golgota – smutny pomnik polskiej historii, często nazywany jest Golgotą Wschodu.  Obiekt przez pielgrzymów nazywany jest Golgotą Wschodu. Budowla ta jest odwołaniem do męczeńskiej śmierci Jezusa na krzyżu., ma przypominać o cierpieniu. Przede wszystkim jest to pewnego rodzaju miejsce pamięci narodowej, ten niesamowity budynek to w rzeczywistości zlepek komnat i komór, z których każda przypomina bolesne wydarzenie w dziejach Polski. Zobaczymy wiele wystaw pokazujących poświęcenie i cierpienie Polaków, którzy stracili życie da wolnej Polski. II wojna światowa czy walka z ustrojem komunistycznym też znalazły tu swoje miejsce. Golgota usytuowana jest na trasie Drogi Krzyżowej, najlepiej rozpocząć jej zwiedzanie od dołu, czyli od poziomu I.

„Wewnątrz tej budowli są oratoria poświęcone wydarzeniom i ludziom, którzy Bogu, ojczyźnie, prawdzie i człowiekowi poświęcili swoje życie, czasem do końca, jak ojciec Kolbe, czy ksiądz Popiełuszko i inni…” – tak o swoim dziele mówił przed laty śp. ksiądz kustosz Czesław Wala. Zwiedzając Golgotę Narodu Polskiego, bo tak nazywał budowlę jej twórca, między innymi zobaczymy oratoria księdza Jerzego Popiełuszki, ojca Maksymiliana Marii Kolbego, Powstania Warszawskiego 1944, kopalni Wujek, Szczygłowice i Jastrzębie, Ofiar Obozów Zagłady, Zbrodni Katyńskiej i Dzieci Polskich.

Na szczycie Golgoty znajduje się krzyż, który na koniec pielgrzymki po obiekcie przypomina, że „nasze życie, nie tylko osobiste, ale i narodowe wpisane jest w cierpienie”.

Mamy Wielki Tydzień i okres świąt wielkanocnych. Jeśli szukacie miejsca, które wpisze się w ten szczególny czas to może warto  odbyć własną indywidualną wycieczkę-pielgrzymkę po kałkowskim sanktuarium, szczególnie uwzględniając Drogę Krzyżową wraz z Golgotą.

Do Kałkowa można dojechać trasą krajową nr 42, skręcając w miejscowości Styków według oznakowania do sanktuarium. Wokół znajduje się wiele miejsc parkingowych.

Do sanktuarium prowadzą także szlaki turystyczne: czerwony pieszy ze Starachowic, niebieski pieszy z Kunowa bądź z Nowej Słupi oraz niebieski rowerowy ze Skarżyska -Kamiennej lub Ostrowca Świętokrzyskiego.

Przewodnicy świętokrzyscy Marcin Maruszak i Aneta Marciniak
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x