11.7 C
Starachowice
sobota, 10/04/2021
Strona główna Aktualności Stowarzyszenia apelują do prezydenta Starachowic

Stowarzyszenia apelują do prezydenta Starachowic

Dwa starachowickie stowarzyszenia skierowały list otwarty do Prezydenta Miasta w sprawie utworzenia w Starachowicach punktu szczepień masowych przeciwko Covid-19.

***

Szczepionki są najskuteczniejszą ochroną przed zakażeniem, jaką zna ludzkość od kilkuset lat. Zaszczepienie największej populacji rodaków pomoże zwalczać pandemię i uratować wiele istnień ludzkich w Polsce i na świecie.

Prawdopodobnie wychodząc temu naprzeciw oraz w związku z informacją o możliwości zwiększenia ilości zaszczepień poprzez przyjęcie ok. 7 mln dawek szczepionek, Rząd RP proponuje dobrowolne uruchomienie w gminach tzw. Punktu Szczepień Masowych (PSM), niezależnego od władz centralnych. Według zaleceń organizowane przez samorządy PMS powinny być przy wsparciu podmiotu leczniczego, zaś po stronie gminy byłoby zorganizowanie środków i zasobów lokalowych oraz ludzkich (zespół szczepiący składający się z lekarzy/a/ oraz pozostałego personelu medycznego, który od strony medycznej zabezpieczałby proces szczepienia mieszkańców Starachowic i w razie zainteresowania mieszkańców gmin ościennych).

W związku z powyższym dla ratowania zdrowia mieszkańców Starachowic oraz docelowo mieszkańców powiatu starachowickiego – postulujemy zorganizowanie w Starachowicach przy współpracy ze starostą starachowickim oraz dyrektorem PZOZ w Starachowicach – punktu szczepień masowych (PSM) zlokalizowanego w obiekcie będącym własnością gminy z dostępem do Internetu (np. nieczynny budynek szkoły, czy inna placówka publiczna). Istnieje też możliwość uruchomienia tzw. mobilnego punktu drive thru (szczepienia w wyznaczonych miejscach). Część kosztów byłaby pokrywana z Budżetu Państwa (na uruchomienie punktu ryczał 5 tys. zł plus z NFZ ryczałt 61 zł za każde podanie szczepionki).

Gmina, która stworzy PSM mogłaby wykorzystać straż miejską, WOT, czy inne służby, jak straż pożarna (w razie zgody).

Panie prezydencie wierzymy, że nasza propozycja nie może się spotkać z inną decyzją, jak tylko TAK dla punktu szczepień masowych (PSM). Wszak ,,zaraza” nie ustępuje, przeciwnie jest coraz bardziej śmiercionośna. Dlatego warto już dziś podjąć działania typu rozmowy z władzami ościennych gmin, starostą starachowickim, dyrekcją szpitala, fizjoterapeutami, farmaceutami, pielęgniarkami, celem zaangażowania ich w proces szczepienia. Innymi słowy upraszczając zdanie z Talmudu- kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat.

Z naszej strony gotowi jesteśmy zaangażować się w proces promocji i upowszechniania informacji, ulotek/gazetek (o ile gmina zdecyduje się na taką formę reklamy PMS).

Wnioskodawcy: Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie i Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot mieszkaniowych w Starachowicach ,,Nasze miasto”

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x