11.7 C
Starachowice
sobota, 10/04/2021
Strona główna Aktualności Budowa tężni solankowej w Starachowicach coraz bliżej

Budowa tężni solankowej w Starachowicach coraz bliżej

Do piątku, 9 kwietnia swoje oferty mogą składać firmy zainteresowane budową tężni solankowej w Starachowicach. Ten miejski inhalator to projekt zgłoszony do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego przez mieszkańców ul. Zakładowej.

– Gmina Starachowice w bieżącym roku będzie budowała tężnię solankową wraz z infrastrukturą towarzyszącą, która stanie na placu rekreacyjnym przy ul. Zakładowej. Jest to realizacja projektu, którzy złożyli mieszkańcy ul. Zakładowej w ramach Budżetu Obywatelskiego – informuje Prezydent Miasta Marek Materek. – Zaprojektowano jedną słupową tężnię solankową zasilaną solanką ze szczelnego zbiornika. Woda lecznicza-jodkowa, chlorkowo-sodowa, bogata w jod, wapń, magnez i żelazo oraz w mikroelementy: krzem, stront i bor uzupełniana będzie wodą doprowadzaną z ujęcia wody oligoceńskiej.

Korzystanie z tężni służy osobom z nadciśnieniem, zapaleniem zatok, alergiami, pomaga w schorzeniach dróg oddechowych. Jest to także doskonałe miejsce do spotkań. Dlatego też wokół starachowickiej tężni na nawierzchni utwardzonej z kostki betonowej w kolorze szarym rozlokowane zostaną wygodne drewniane ławki o zróżnicowanych długościach, kosze na śmieci i tablica zawierającą regulamin korzystania z obiektu. Teren zostanie oświetlony i odgrodzony zielonym żywopłotem.

Zastosowana zieleń wprowadzi w przestrzeni skweru wrażenie wydzielonej przestrzeni i zapewni użytkownikom poczucie intymności w zaprojektowanej sferze wypoczynkowej.

– Cieszę się, że starachowiczanie wprowadzają zmiany w swoim najbliższym otoczeniu wykorzystując takie programy jak m.in. Budżet Obywatelski – mówi Prezydent Miasta Marek Materek. – Coraz więcej miast w kraju buduje na swoim terenie tężnie solankowe i dzieje się tak często na wniosek samych mieszkańców,  którzy odczuwają potrzebę budowy takich miejsc, są one zbawienne dla naszych dróg oddechowych. Dziękuję mieszkańcom ul. Zakładowej. Przed nami kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego, niebawem ogłosimy szczegóły, ale już dziś  zachęcam starachowiczan do zgłaszania równie ciekawych projektów.

/Informator Miejski/

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarszy
Najnowszy Najczęściej głosowani
Inline Feedbacks
View all comments
RychuPeja

Zróbcie wreszcie skatepark z prawdziwego zdarzenia dla młodych, ze dwa razy większy od tego w Wąchocku a nie dla wapniakow będziecie tężnie robić. Młodzi prócz ćpania i chlania po krzakach nie mają co ze sobą w tej dziurze robić. Czy wy tego na prawdę nie widzicie ?

Koronawirus

1
0
Dodaj komentarzx
()
x