14.3 C
Starachowice
czwartek, 13/05/2021
Strona główna Aktualności Akcja Żonkile w Iłżeckiej bibliotece

Akcja Żonkile w Iłżeckiej bibliotece

Akcja Żonkil, upamiętniająca 78 rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, została zainicjowana w 2013 r. przez Polin Muzeum Historii Żydów Polskich. Akcji od początku towarzyszy hasło” Łączy Nas Pamięć” podkreślające siłę wspólnoty i potrzebę dialogu ponad podziałami.

 W kwietniu tego roku pierwszy raz do akcji Żonkil przystąpiła Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży wraz z filiami.  Wydarzenie to jest zarówno okazją do upamiętnienia tamtych tragicznych wydarzeń ale także chwilą zatrzymania, przypomnienia i zgłębienia historii z tamtego okresu. To żywa lekcja historii nie tylko dla młodych, ale dla każdego niezależnie od wieku.

Iłżecka biblioteka oraz filie włączyły się w akcję upamiętniając nie tylko Powstanie w Getcie Warszawskim, ale również ludność żydowską zamieszkującą tereny Gminy Iłża w tamtych czasach. Przygotowując się do wydarzenia wykonano żółte żonkile z hasłem „19.IV.1943 POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM” oraz broszurkę z informacjami dotyczącymi „Powstania w Getcie Warszawskim” oraz „Żydzi w Iłży”. W filiach pracujących przy szkołach poprowadzone zostały lekcje biblioteczne z uczniami Oddziałów Przedszkolnych, najmłodszych iłżan bardzo zainteresował aspekt historyczny tej akcji. Wszystkie placówki Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłży promowały akcje poprzez zrobienie i rozdawanie żółtych żonkili czytelnikom oraz proponując literaturę dotyczącą wydarzeń tamtych lat, w tym roku szczególnie podkreślano rolę kobiet w tym tragicznym czasie. W programie Biblioteki w transmisji na żywo czytane były fragmenty książek tj.: „Nasz Azyl” Marty Józefczak (książka dla dzieci), „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall (lektura szkolna) oraz krótka historia ludności żydowskiej w Iłży na podstawie fragmentów książki „ Żydzi w Iłży w latach 1919-1939” Adama Bednarczyka.

Bibliotekarki, burmistrz Iłży Przemysław Burek oraz pani Lucyna mieszkanka miasta, promując akcję, rozdawali na rynku żółte żonkile wraz broszurkami. Pani Lucyna opowiedziała historię swojej rodziny nawiązując do historii żydów w Iłży. Oddając cześć ludności żydowskiej, zapalono znicz i zgodnie z obyczajem na żydowski cmentarz zaniesiono  zostały kamienie.

Czytelnicy przychodzący do biblioteki również otrzymywali żółtego żonkila. Transmisje z tamtego dnia można obejrzeć na kanale Youtube Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłży.

/Katarzyna Pomorska/
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x