14.3 C
Starachowice
czwartek, 13/05/2021
Strona główna Aktualności Sprzęt najnowszej technologii trafił do starachowickiego szpitala

Sprzęt najnowszej technologii trafił do starachowickiego szpitala

Do Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach trafił automat do szybkich testów PCR. Został on zakupiony z projektu „Walka z epidemią COVID – 19 na terenie Powiatu Starachowickiego”. Koszt jego zakupu to prawie 178 tys. złotych. Dzięki niemu wykrycie wirusa SARS-CoV-2 będzie możliwie w zaledwie 45 minut. 

O tym, że do szpitala w Starachowicach, w którym od początku pandemii w Polsce leczeni są pacjenci z koronawirusem trafił nowoczesny sprzęt, poinformowano podczas czwartkowej (29 kwietnia) konferencji prasowej.

Jak mówił starosta starachowicki Piotr Babicki, urządzenie GeneXpert System amerykańskiej firmy Cepheid, pozwala na wykonanie w pełni profesjonalnych badań metodą diagnostyki molekularnej, która wykrywa sam wirus SARS-CoV-2, a nie jego przeciwciała.

– Zakup urządzenia był możliwy, dzięki realizacji projektu „Walka z epidemią COVID-19 na terenie powiatu starachowickiego” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, który realizowany jest od czerwca 2020 roku. Udało się pozyskać blisko 4 mln złotych za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego. Za ten grant, za możliwość wsparcia walki z COVID-19 na terenie naszego powiatu, słowa podziękowania należą się marszałkowi Andrzejowi Bętkowskiemu oraz wicemarszałek Renacie Janik i innym osobom zaangażowanym w projekt – dodał starosta Piotr Babicki.

– Cieszymy się, że możemy rozpocząć diagnostykę wirusa SARS-CoV-2 w naszym szpitalu. W pełni zautomatyzowane urządzenie, które pozyskaliśmy ma wiele zalet. Dzięki niemu błyskawicznie możemy stwierdzić czy dana osoba została zakażona – mówiła Magdalena Fiega, kierownik medycznego laboratorium diagnostycznego w starachowickim szpitalu. – Menu testowe GeneXpert System jest szerokie. Sprzęt można wykorzystywać do oznaczania badań genetycznych i wykrywania innych wirusów, jak m.in. HIV, HBV, HPV, HCV. Dzięki niemu możemy identyfikować również gruźlicę.  Ponadto w menu jest również pożądane badanie, jakim jest diagnostyka enzymów, które są wytwarzane przez bakterie odporne na antybiotyki ostatniej szansy. Badanie przesiewowe trwa 48 godzin, a dzięki temu sprzętowi będzie trwać 55 minut. To wysokiej jakości sprzęt, to technologia najwyższej, ekspresowej klasy – wyjaśniła pani kierownik.

Jak mówił koordynator zespołu projektowego, wicestarosta Dariusz Dąbrowski, zakup maszyny to część większego projektu.

– W ramach tego projektu zakupiono tysiące środków ochrony osobistej, prawie 10 tysięcy litrów płynów dezynfekcyjnych, urządzenia do dezynfekcji dłoni, automaty które zostały przekazane 28 podmiotom uczestniczącym w projekcie. To m.in. jednostki powiatu starachowickiego, a także każda z gmin. Wydaliśmy prawie 1 mln 100 tys. zł. Przed nami kolejne zakupy. Największy zakup będzie dotyczył szpitala, bo za prawie 950 tysięcy zakupimy testy antygenowe potrzebne w diagnostyce COVID-19. Poza tym, 50 tysięcy maseczek ochronnych i cały szereg różnych innych urządzeń, które służyć będą w jednostkach powiatowych i jednostkach podległych gmin powiatu starachowickiego. Termin zakończenia realizacji projektu to koniec sierpnia br. – powiedział wicestarosta Dąbrowski.

Dyrektor PZOZ Grzegorz Kaleta podziękował powiatowi za pomoc, za wszystkie środki, jakie trafiły do jednostki.

– Te dary są nam potrzebne, ponieważ wirus nie ma daty końcowej. Dzięki maszynie do szybkich testów PCR nie będziemy musieli długo czekać na wynik laboratoryjny. Ten czas oczekiwania znacznie się skróci – dodał.

Poprzedni artykułUwaga Pasażerowie!
Następny artykuł„Mecz niewykorzystanych szans”
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x