14.3 C
Starachowice
czwartek, 13/05/2021
Strona główna Aktualności O miliardach z Krajowego Funduszu Odbudowy i wsparciu dla regionalnych inicjatyw 

O miliardach z Krajowego Funduszu Odbudowy i wsparciu dla regionalnych inicjatyw 

Podczas piątkowej (30 kwietnia) konferencji prasowej, poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec mówił o Krajowym Funduszu Odbudowy. Podczas spotkania była również mowa o sprawach ważnych dla naszego powiatu: powstaniu nowej placówki dla chorych na Alzheimera w Starachowicach, pomocy finansowej dla Opactwa Cystersów w Wąchocku i Ekomuzeum w Starachowicach oraz wsparciu strażaków ochotników.

– Liczy się Polska. Pod tym zawołaniem, spotykamy się tutaj w Starachowicach. Okazuje się, że nie dla wszystkich jest to ważne przesłanie – mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec. – Są tacy, dla których ich partyjny interes jest ważniejszy niż interes polskiej Racji Stanu. Mówię tutaj przede wszystkim o Platformie Obywatelskiej, która jasno i wyraźnie deklaruje, że będzie przeciwko 770 miliardom złotych, które mają dotrzeć do Polski w nowej perspektywie finansowej. Dla tego ugrupowania, im gorzej w Polsce, tym lepiej dla nich. Ale są takie siły polityczne, które wspierają polski rząd i zaplecze tego rządu w polskim parlamencie. Mam na myśli polską Lewicę, która porozumiała się z polskim rządem i ponad podziałem politycznym z Prawem i Sprawiedliwością. Mamy zapewnienie, że już we wtorek (4 maja br. – przyp.red.), kiedy Sejm będzie głosował nad ratyfikacją ustawy o zasobach Unii Europejskiej, że wtedy ta ustawa zostanie przez Sejm uchwalona. Mam przekonanie, że ze strony Platformy Obywatelskiej i Solidarnej Polski, że te ugrupowania też pójdą po rozum do głowy i zaczną myśleć kategoriami interesu Rzeczypospolitej i ta ustawa zostanie uchwalona – dodał parlamentarzysta.

Jak mówił szef świętokrzyskich struktur PiS, 770 miliardów to pieniądze, jakich Polska jeszcze nie widziała będąc członkiem Unii Europejskiej. To ważne instrumenty finansowe, które są ze sobą ściśle związane i ich wdrożenie jest uzależnione od przyjęcia ustawy.  To środki na tzw. Fundusz Spójności i wspólną politykę rolną. To Fundusz Odbudowy, z którego dla Polski przypada 57 miliardów euro, z tego 23 miliardy euro w formie dotacji, które trafią na rozwój przedsiębiorczości, samorządności, czy rozwój społeczno-gospodarczy oraz 34 miliardy euro, które będą wykorzystane w naszym kraju w formie nisko oprocentowanych pożyczek. Jest również Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który jest ukierunkowany na politykę energetyczną państw Unii Europejskiej.

– Dlatego głosowanie we wtorek przeciwko tej ustawie ratyfikacyjnej to jest głosowanie, które zablokuje 770 miliardów dla Polski, ale również wysadzi w powietrze budżet Unii Europejskiej, a wszystkie państwa unijne pozostaną w kropce budżetowej, bo żadne środki nie będą mogły być uruchomione – podkreślił Krzysztof Lipiec. – Dlatego postawa Platformy Obywatelskiej jest zdumiewająca. Jeśli ustawa nie zostanie przyjęta, powiat starachowicki straci prawie 2 miliardy złotych.

Podczas konferencji poseł przekazał dobrą informację dla Starachowic, a dokładnie wsparcia dla osób niepełnosprawnych.

– Pani minister Marlena Maląg podjęła decyzję o przyznaniu środków finansowych w kwocie 45 milionów złotych w skali ogólnopolskiej na budowę 19 Środowiskowych Domów Samopomocy. Do województwa świętokrzyskiego trafi 6 milionów na budowę 3 nowych domów. Jednym z nich jest Środowiskowy Dom Samopomocy w Starachowicach – poinformował poseł. – Zostałem poproszony o wsparcie tych inicjatyw. Podjąłem się tego trudnego zadania i udało się te ważne zadania wesprzeć. Cieszę się, że w Starachowicach przy moim udziale powstaje drugi taki dom samopomocy, a mamy ich już trzy.

Kolejna dobra wiadomość, o której mówił poseł Krzysztof Lipiec pochodzi z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Chodzi o zakup 21 wozów dla Ochotniczych Straży Pożarnych na kwotę dofinansowania 6 milionów złotych z rządowych funduszy.

– I jeszcze jedna dobra informacja, tym razem z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Klasztor Ojców Cystersów w Wąchocku otrzyma kwotę 180 tysięcy złotych. 80 tysięcy złotych to kwota, która przeznaczona jest na kompleksową digitalizację zasobów tego opactwa, to pierwszy etap. Kolejny będzie realizowany w następnym roku. Natomiast 100 tysięcy złotych otrzymuje to opactwo z Programu Ochrony Zabytków. Pieniądze te zostaną przeznaczone na stworzenie odpowiedniej infrastruktury mającej na celu zabezpieczenie przed nawilgoceniem – tłumaczył poseł.

Pieniądze otrzyma również Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

– Podczas wizyty w muzeum premiera profesora Piotra Glińskiego mówiliśmy o funkcjonowaniu tego obiektu, ale również o tym, że ten obiekt zasługuje na wpisanie na prestiżową listę pomników historii. Muzeum otrzymało dofinansowanie w kwocie 100 tysięcy złotych na remont portierni z XIX wieku. Bardzo się cieszę, że województwo świętokrzyskie zostało dowartościowane przez pana premiera Glińskiego i jestem przekonany, że te środki zostaną dobrze spożytkowane – mówił Krzysztof Lipiec.

Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy Grzegorz Małkus dziękując posłowi, w imieniu prezydenta Marka Materka i swoim, za wspieranie Starachowic w działaniach, mówił że utworzenie domu samopomocy dla 30 osób chorych na Alzheimera przy ulicy Żeromskiego będzie dopełnieniem systemu pomocy funkcjonującego w Starachowicach.

Radna Rady Powiatu, Danuta Krępa podkreśliła, że środki Unii Europejskiej mają ogromny wpływ na zmiany, również w powiecie starachowickim. Że dzięki tym funduszom rozwijają się wszystkie gminy naszego powiatu. Od szkolnictwa i dróg, poprzez lecznictwo i unijne programy wdrażane przez samorządy.

Natomiast radna powiatu Agnieszka Kuś, również dziękując posłowi Lipcowi za wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych, poinformowała, że w niedługim czasie OSP w Starachowicach – Michałowie i OSP w Osinach otrzymają nowe wozy strażackie

Poprzedni artykułSpacer 1 maja
Następny artykułŻurawi klangor
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x