14.3 C
Starachowice
czwartek, 13/05/2021

Żurawi klangor

Nie, nie trzeba jechać daleko, żeby go usłyszeć, ostatnio te piękne ptaki upodobały sobie Lipie w gminie Brody. A zatem… aparaty w dłoń i czas na artystyczne polowanie. 

Ptak nadziei, szczęścia, budzącej się do życia wiosennej przyrody… żuraw to ptak o niezwykle bogatej symbolice. Jego domeną jest wierność i czujność, zobaczyć tego tancerza słońca przed wschodem znaczy mieć wielkie szczęście. Nazywa się go królewskim ptakiem i przypisuje się wręcz arystokratyczne maniery, m.in zadzieranie dzioba, cechy dostojności i wzniosłości zostały mu nadane z powodu pięknych, wysmukłych kształtów ciała. Starożytni Grecy przypisywali mu wielką czujność, utożsamiając ze zwierzęciem-strażnikiem, a wiele wieków później Adam Mickiewicz, tak pisał o żurawiu na kartach „Pana Tadeusza”: „Żuraw, z dala od stada gdy odprawia czaty, stojąc na jednej nodze, z czujnymi oczyma, I by nie zasnąć, kamień w drugiej trzyma”.

Żurawie na przełomie wieków oceniano różnie, w wierzeniach ludów Wysp Brytyjskich kojarzono go nieco dwuznacznie – z siłami zarówno negatywnymi (celtycki świat podziemia) jak i bóstwami solarnymi. Żurawi krzyk mógł być zapowiedzią śmierci lub innego nieszczęścia, ale też nadchodzącej pomyślności. Druidzi, którzy przewodzili obrzędom i ceremoniom religijnym, dopatrywali się w locie tych ptaków wizji przyszłości, jedno z celtyckich zaklęć odprawiać należało stojąc na jednej nodze (najlepiej w płytkiej wodzie) z szeroko wyciągniętymi (na podobieństwo skrzydeł) ramionami. Natomiast wierność, długowieczność, szczęście małżeńskie oraz mądrość symbolizował w kulturach Dalekiego Wschodu.

Nabraliście już ochoty na mglisty poranek nad zaspanymi łąkami i żurawia wyłaniającego się z bieli? My też, dlatego podpowiemy Wam, że szanse na „upolowanie”, aparatem fotograficznym rzecz jasna, żurawia największe są w Lipiu w gminie Brody. Jako pierwszy uwiecznił je na zdjęciach Grzegorz Wachnicki z Nadleśnictwa Starachowice.

My życzymy Wam powodzenia i do zobaczenia na okolicznych mokradłach. Pamiętajcie, że las to czyjś dom, a zatem nie śmiecimy i traktujemy go z szacunkiem.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x