To czas dużych zmian w miejskim układzie komunikacyjnym. W minioną sobotę oddano do użytku północno – zachodnią obwodnicę Starachowic. Jednocześnie w związku z budową wiaduktu w Starachowicach Zachodnich w środę na około 3 miesiące zostanie zamknięty tamtejszy przejazd przez tory kolejowe. Kierowcom będzie trudniej dotrzeć lub wydostać się z południowej części miasta. Optymistyczna wiadomość to ta o wcześniejszym uruchomieniu nowego parkingu na terenie strefy ekonomicznej.
Obwodnicą można jeździć
Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach zakończył budowę północno-zachodniej obwodnicy Starachowic. Inwestycja kosztowała blisko 140 mln zł. Powstała trasa o długości około 3,5 km, która biegnie od drogi krajowej nr 42 na odcinku między Starachowicami i Wąchockiem przez most i estakadę (długość 680 m) nad rzeką Kamienną i linią kolejową, a na koniec wpina się rondem o zewnętrznej średnicy 42 metrów w drogę wojewódzką nr 744 od Starachowic w kierunku Tychowa Starego. Obwodnica powinna wyprowadzić przynajmniej część samochodów z ulicy Radomskiej, która jest najbardziej zakorkowaną drogą w naszym mieście. Takie są prognozy i miejmy nadzieję, że się sprawdzą.
Nowe utrudnienia dla kierowców
Jednak już szykuje się nowe utrudnienie dla zmotoryzowanych. Od środy 25 września przejazd kolejowy w Starachowicach Zachodnich (końcówka ulicy Radomskiej) oraz skrzyżowanie Radomskiej z ul. Nadrzeczną w Starachowicach zostaną zamknięte. To konieczne, by kontynuować budowę nowego wiaduktu w tej części miasta, a konkretnie prace na drogach dojazdowych do tego obiektu.
Roboty mają trwać do 3 miesięcy. Jest to uzależnione jednak od warunków pogodowych. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby ten okres był jak najkrótszy i jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców – tłumaczy Anna Ciesielska, rzecznik zarządu powiatu starachowickiego.
Po zamknięciu przejazdu kolejowego na południe miasta będzie można dotrzeć lub wydostać się starym wiaduktem lub nową obwodnicą Starachowic. Do dworca PKP Starachowice Zachodnie dojedziemy przez osiedle Wzgórze ulicami: 1 Maja, Mickiewicza, Pochyłą, Nadrzeczną. Dostępny będzie także wylot ulicy Piłsudskiego na nowe rondo przy ulicy Hutniczej. Dzięki temu szybciej, bo przez Rynek, dotrzemy na stary wiadukt lub na końcówkę ulicy Radomskiej przed zamkniętym przejazdem. Całkowicie zamknięta dla ruchu będzie natomiast ulica Fabryczna.
Zmiany w komunikacji miejskiej
Zamknięcie przejazdu i odblokowanie wylotu ulicy Piłsudskiego oznaczają również zmiany w trasach autobusów miejskich. Linie nr 0, 1, 2 znów będą kursowały ulicą Piłsudskiego i Radomską, a trasa linii nr 3: Radomska – Piłsudskiego – Rynek – Wyszyńskiego „wiadukt” – 6 września – Św. Jana Pawła II – dalej bez zmian. Trasa linii nr 8 – Św. Jana Pawła II – 6 września – Wyszyńskiego „wiadukt” – Rynek – Piłsudskiego – Radomska, trasa linii nr 15 – zostanie skrócona do Parku Miejskiego, odjazdy spod Pasternika oraz z Dworca Zachodniego nie będą wykonywane, trasa linii nr 22 – Św. Jana Pawła II – „nowa” Moniuszki – Niepodległości – Wyszyńskiego „wiadukt” – Rynek – Piłsudskiego – Radomska, a trasa linii nr 23 – Radomska – Piłsudskiego – Rynek – Wyszyńskiego „wiadukt” – Niepodległości – „nowa” Moniuszki – Św. Jana Pawła II – dalej bez zmian.
Jak informuje Anna Ciesielska, nowy wiadukt został wykonany w ponad 60%. Na przełomie września i października zaplanowane zostały próby wytrzymałości estakady na obciążenie.
Nowy parking
W ramach budowy wiaduktu przed kilkoma miesiącami powstał parking na 57 miejsc dla samochodów osobowych przy wjeździe na teren SSE od strony ulicy Radomskiej. Według wcześniejszych zapowiedzi miał on być udostępniony kierowcom dopiero po zakończeniu budowy wiaduktu zaplanowanego na połowę marca 2025 roku. Termin może być jednak przyspieszony. – Wykonawca odstąpił od konieczności zmiany warunków gwarancji, co umożliwi nam otwarcie parkingu przy ulicy Kwiatkowskiego przed zakończeniem całości prac związanych z budową wiaduktu.- informuje Anna Ciesielska. Aktualnie oczekujemy na przedłożenie przez Wykonawcę geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Po jej złożeniu i zweryfikowaniu będziemy mogli złożyć wniosek o użytkowanie do Nadzoru Budowlanego. Po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie możliwe będzie otwarcie parkingu dla użytkowników – zapowiada A. Ciesielska.