We wtorek 8 kwietnia, do naszej redakcji zadzwonił Pacjent przebywający na jednym z oddziałów Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Jak relacjonował, w salach jest chłodno, a grzejniki są zakręcone i zimne lub zaledwie letnie.
– Leżę w szpitalu od tygodnia i tu cały czas jest zimnica. Kaloryfery są przykręcone, a po odkręceniu robią się tylko letnie – mówił pacjent. – W blokach grzeją, bo są w gotowości na zmienne temperatury, a tu ludzie kichają, kaszlą, ja też czuję się już przeziębiony. Jak można wyłączać ogrzewanie w kwietniu?
W związku z tą interwencją redakcja portalu starachowicka.pl zwróciła się do szpitala z prośbą o wyjaśnienia. Odpowiedź nadeszła kilka godzin później.
Szpital: „Nie było awarii. Ogrzewanie sterowane jest pogodowo”
– Działając w imieniu Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, w odpowiedzi na zapytanie przesłane drogą e-mailową w dniu 8 kwietnia 2025 roku w sprawie ogrzewania w starachowickim szpitalu, informuję, co następuje – czytamy w przesłanym do redakcji stanowisku.
– Uprzejmie informuję, że w podmiocie leczniczym nie odnotowano awarii ani przerw w dostawie energii cieplnej.
Jak tłumaczy dyrekcja szpitala, ogrzewanie w placówce działa w oparciu o sterownik pogodowy, który automatycznie dostosowuje moc grzania do warunków zewnętrznych.
– W Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej centralne ogrzewanie sterowane jest za pomocą sterownika pogodowego. W przypadku występowania dodatnich temperatur na zewnątrz, centralne ogrzewanie nie pracuje na pełnej mocy. Sytuacja ulega zmianie, gdy temperatura spada poniżej zera – wtedy grzejniki grzeją mocniej.
Władze szpitala zwracają też uwagę na czynniki techniczne i dostawy ciepła.
– Należy także pamiętać o bezwładności systemu oraz parametrach czynnika grzewczego od dostawcy ciepła, które wiosną są znacznie niższe niż w okresie zimowym – podsumowano.
Komfort pacjentów kontra parametry techniczne
Według informacji przekazanych przez dyrekcję szpitala – wszystko działa poprawnie. Jednak biorąc pod uwagę, że od soboty nastąpiło znaczne ochłodzenie, trudno nie zadać pytania: czy system pogodowy rzeczywiście zareagował tak, jak powinien? Od kilku dni w ciągu dnia temperatury wynoszą zaledwie kilka stopni powyżej zera, a w nocy zdarza się, że spadają poniżej zera. Jeśli mimo to ogrzewanie nie pracuje na pełnej mocy, można podejrzewać, że doszło do jakiejś awarii lub zakłócenia działania systemu pogodowego albo parametrów czynnika grzewczego.
🧠 Masz pytanie, temat do poruszenia, a może opinię?
Skontaktuj się z redakcją – Twoje zdanie ma znaczenie!
Napisz do nas
Co sądzisz o tej sprawie? Daj znać w komentarzu poniżej. 💬
🗨️ Najczęściej komentowane w ostatnim tygodniu
🔄 Zobacz również
🆕 Najnowsze artykuły