Kilka dni temu alarmowali wędkarze, dziś mamy już pierwsze oficjalne informacje. Przypomnijmy: mieszkańcy i miłośnicy łowienia ryb zgłaszali niepokojące zjawiska w zbiorniku wodnym w Brodach gwałtownie obniżający się poziom wody i martwe ryby na brzegu. Sprawa wzbudziła duże emocje, dlatego skierowaliśmy zapytania do Urzędu Gminy Brody oraz Wód Polskich. Dziś otrzymaliśmy odpowiedź od Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Co się dzieje ze zbiornikiem? Czy to awaria, celowe działanie, a może coś jeszcze innego?
Odpowiedź Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie:
„W związku z zaobserwowanym zjawiskiem obniżenia poziomu wody oraz śnięcia ryb w zbiorniku Brody Iłżeckie, informujemy, że sytuacja jest monitorowana na bieżąco.
W okresie od września do grudnia 2024 r. zrealizowaliśmy zadanie pn. „Przebudowa jazów ZW Brody Iłżeckie wraz z modernizacją zamknięć – Etap I”. Podczas prac remontowych wykonawca zauważył ugięcie ściany oporowej w kierunku skarpy odpowietrznej, oddzielającej zabytkowy jaz Staszica od zapory ziemnej oraz od wody górnej zbiornika wodnego Brody Iłżeckie. W związku z zaistniałą sytuacją Centrum Technicznej Kontroli Zapór – Państwowy Instytutu Badawczy wydał zalecenia utrzymywania piętrzenia wody górnej nie przekraczając rzędnej 193,00 m n.p.m. Obecny poziom piętrzenia na zbiorniku, związany jest z wydanymi zaleceniami i będzie utrzymywany do czasu wykonania remontu ściany żelbetowej. W najbliższym czasie planowane jest wykonanie prac remontowych ściany oporowej (co umożliwi podniesienie piętrzenia do normalnego poziomu (NPP=194,70 m n.p.m.).
Do zakończenia prac związanych z naprawą ściany oporowej i II etapem przebudowy jazów ZW Brody Iłżeckie tj. maksymalnie do grudnia 2025 r., piętrzenie na zbiorniku będzie utrzymywane pomiędzy min poziomem piętrzenia MinPP=192,50 m n.p.m. a zaleconym przez CTKZ IMGW-PIB do rzędnej 193,00 m n.p.m. Utrzymywanie poziomu wody górnej na zbiorniku odbywa się zgodnie obowiązującą wspólną Instrukcją gospodarowania wodą dla Zbiorników Wodnych Wióry oraz Brody Iłżeckie.
Jesteśmy w stałym kontakcie z Polskim Związkiem Wędkarskim, według którego pojedyncze przypadki śnięcia ryb mogą mieć charakter naturalny, zwłaszcza w okresie tarła, gdy ryby są osłabione i bardziej podatne na stres środowiskowy. Dodatkowo, gwałtowne zmiany temperatury wody – szczególnie nocne ochłodzenia – mogą prowadzić do przejściowych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmów wodnych. Tego typu zjawiska są incydentalne i nie wskazują na trwałe pogorszenie stanu środowiska wodnego.”
🧠 Masz pytanie, temat do poruszenia, a może opinię?
Skontaktuj się z redakcją – Twoje zdanie ma znaczenie!
Napisz do nas
Co sądzisz o tej sprawie? Daj znać w komentarzu poniżej. 💬
🗨️ Najczęściej komentowane w ostatnim tygodniu
🔄 Zobacz również
🆕 Najnowsze artykuły