Wieczorem, 13 lutego w Czytelni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adolfa Dygasińskiego w Starachowicach odbyło się spotkanie autorskie z Donatą Witkowską-Kowal. Rozmowę z poetką, promującą swój debiutancki tomik wierszy pt. Recykling poprowadziła kierowniczka czytelni Monika Telka. Uroczystość uświetnił grą na akordeonie pan Waldemar Bujanowski.
Recykling jest słowem, zdającym się być zaprzeczeniem poezji. I jako takie staje się metaforą tego, co niepoetyckie. Donata Witkowska-Bujak w swojej twórczości dotyka bardzo trudnych tematów, m. in. wykluczenia pewnych grup społecznych, totalitaryzmu, wojny i starości. Autorka nie pisze dla żadnej konkretnej grupy odbiorców, ponieważ jej zdaniem, odbiór poezji jest subiektywny, tak więc każdy wrażliwy odbiorca może rozumieć wiersze tak, jak czuje, bez klucza do informacji, o czym jest wiersz. Choć tematy, takie jak totalitaryzm czy wojna w Ukrainie są bardzo konkretne, to dla poetki najważniejsze są uczucia ludzi w tych sytuacjach. Zło dostrzega przede wszystkim w odpowiedzialności za nie. Tragedie, na które nie mamy wpływu, nie przytłaczają jej tak bardzo, jak te, za które jako ludzkość odpowiadamy. Dlatego sytuacja Ukrainy dotyka ją bardziej niż niedawna pandemia.
W tomiku znajdują się wiersze o początku i końcu kolejnych wieków, o których mogą pisać poeci. Poetka dostrzega potrzebę afirmacji życia, czego dowodem jest wiersz Różewicza, będący mottem Recyklingu: niestworzone rzeczy/ banialuki (jak mawiał Ojciec)/ czekają na poetów/ ukryte w rzeczywistości i poezji.
Tekst i zdjęcia – Antonina Jasztal
🧠 Masz pytanie, temat do poruszenia, a może opinię?
Skontaktuj się z redakcją – Twoje zdanie ma znaczenie!
Napisz do nas
Co sądzisz o tej sprawie? Daj znać w komentarzu poniżej. 💬
🗨️ Najczęściej komentowane w ostatnim tygodniu
🔄 Zobacz również
🆕 Najnowsze artykuły