Dziś (13 maja br.) uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych rozpoczęli zdawanie trzydniowego egzaminu sprawdzającego, w jakim stopniu zdołali przyswoić sobie wiedzę przekazywaną im w ciągu 8 lat obowiązkowej edukacji. Pierwszy w kolejności był test z języka polskiego. Ósmoklasiści musieli się m.in. wykazać znajomością literatury oraz umiejętnością sformułowania wypowiedzi pisemnej. Jutro czekają na nich zadania z matematyki, a na koniec sprawdzian z wybranego języka obcego.
Polonistyczny egzamin rozpoczął się o godz. 9.00 i trwał 150 minut. O wrażenia z pierwszego poważnego sprawdzianu w ich życiu zapytaliśmy kilkoro uczniów ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 12 w Starachowicach. Okazało się, że dużą grupę zaskoczył tytuł szkolnej lektury wymaganej na egzaminie. Była to przerabiana w piątej klasie najbardziej znana powieść węgierskiego pisarza Ferenca Molnara. Młodzież obstawiała coś „świeższego”, a tu taki „staroć” sprzed 3 lat..
– Trudno nie było, choć nie spodziewałem się takiej lektury jak „Chłopcy z placu broni”. Przeczytałem tę książkę, ale myślałem, że będą „Dziady” albo „Pan Tadeusz” – mówi Maciej Zaczek.
– Napisałem cały egzamin, myślę, że będzie dobrze, choć „Chłopców z placu broni” się nie spodziewałem – dzieli się wrażeniami Jakub Skrok.
– Nie przeczytałam „Chłopców…”, ani nawet streszczenia tej książki. Co prawda zadania były związane tylko z fragmentem lektury, więc może nie będzie tak tragicznie – pociesza się Nadia Jabłońska.
– Nie spodziewałam się lektury z klas 4-6, ale myślę, że poszło mi bardzo dobrze, bo nie było zadań z całym utworem, tylko z jego fragmentem – jest dobrej myśli Aleksandra Nawrot.
– Będzie bardzo dobry wynik, bo egzamin był bardzo prosty. Nie zrobiłem tylko zadania ósmego, bo nie zrozumiałem polecenia – przyznaje Antoni Jedliński.
– Zadania były dosyć proste, zrobiłem je i na tym się skończyło, bo jeśli chodzi o wypracowanie to nawet nie pamiętam, na jaki było temat. Ale bardzo możliwe, że będę miał fajny wynik – ma nadzieję Filip Fąfara.
– Myślę, że poszło mi dobrze. Wszystko było bardzo proste – ocenia Ellen Holt.
Egzamin ósmoklasisty 2025 potrwa jeszcze przed dwa najbliższe dni: 14 maja do zaliczenia będzie matematyka, a 15 maja język obcy nowożytny.
Ten sprawdzian, choć obowiązkowy do otrzymania świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, nie ma progów zdawalności, czyli nie można go „oblać”. Jest zaliczony przez sam fakt przystąpienia do niego. Wynik testu ma jednak duże znaczenie, jeśli celem ucznia jest dostanie się do wybranej szkoły średniej, bo liczba uzyskanych punktów zwiększa lub zmniejsza jego szanse przy rekrutacji. Wyniki ósmoklasiści poznają 4 lipca.
🧠 Masz pytanie, temat do poruszenia, a może opinię?
Skontaktuj się z redakcją – Twoje zdanie ma znaczenie!
Napisz do nas
Co sądzisz o tej sprawie? Daj znać w komentarzu poniżej. 💬
🗨️ Najczęściej komentowane w ostatnim tygodniu
🔄 Zobacz również
🆕 Najnowsze artykuły