Getting your Trinity Audio player ready...
|
Podczas konferencji programowej, która odbyła się w środę (27 marca) przy ulicy Iglastej, gdzie znajduje się siedziba starachowickich wodociągów Komitet Wyborczy – TST – Twój Samorząd Teraz przedstawił propozycję połączenia wszystkich miejskich spółek w jedną, co według ich wyliczeń dałoby realne oszczędności finansowe, a dodatkowo dzięki lokalizacji w jednym miejscu, ułatwiłoby mieszkańcom realizowanie spraw.
– W ocenie naszego komitetu najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie spośród naszych spółek komunalnych, czyli Zakładu Energetyki Cieplnej, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Starachowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego jednego holdingu na wzór spółki, która istnieje w Krośnie – powiedział kandydat na prezydenta miasta Piotr Capała. – Doprowadziłoby to, do obniżenia kosztów zarządu spółek miejskich w Starachowicach, albowiem zamiast trzech zarządów, trzech rad nadzorczych mielibyśmy tylko jeden zarząd i jedną radę nadzorczą. Aktualnie w Zakładzie Energetyki Cieplnej koszty zarządu i rady nadzorczej oscylują w okolicach 30 tysięcy złotych miesięcznie. Oszczędności wyniosłyby od pół miliona złotych do 720 tysięcy złotych w skali roku. Jednocześnie skoncentrowanie tego kapitału trzech spółek zdecydowanie usprawniłoby zarządzanie tym kapitałem, jak również zwiększyłoby zdolność kredytową i zdolność dotacyjną tej spółki. Jest to szczególnie ważne w kontekście KPO, które zostało odblokowane. Dla samorządów przeznaczone jest 160 miliardów złotych i powinniśmy w tym momencie zacisnąć pasa – ale nie kosztem mieszkańców – tylko kosztem zarządów spółek, po to, aby zebrać środki, które później spółka komunalna byłaby w stanie efektywnie wykorzystać na wkład własny do potencjalnych inwestycji realizowanych z KPO, przykładowo remont i budowa kanalizacji miejskiej w Starachowicach, gdzie na niektórych osiedlach instalacje mają po kilkadziesiąt lat, a są także ulice, do których kanalizacja jeszcze nie dotarła.
Kandydatka do Rady Miejskiej Malwina Madzio poruszyła aspekt społeczny, szczególnie w kontekście starzejącego się społeczeństwa.
– Stworzenie jednego miejsca, w którym będziemy mogli załatwić tak ważne sprawy, czyli te związane z wodą, ściekami, ciepłem czy gospodarką odpadami oraz mieszkaniami komunalnymi, to przede wszystkim oszczędność czasu. Bardzo duży procent starachowickiego społeczeństwa stanowią seniorzy i musimy o nich zadbać – powiedziała. Dodała, że bardzo ważne jest, żeby gmina i spółki komunalne zadbały kompleksowo i optymalnie o swoich mieszkańców.