Getting your Trinity Audio player ready...
|
Z jednej strony realizacja kluczowej inwestycji infrastrukturalnej – budowa nowego wiaduktu oraz lokalnej sieci drogowej, która wpłynie na estetykę i funkcjonalność okolicznych terenów, a z drugiej prywatna działka, na której znajduje się małe wysypisko śmieci. Jak gmina radzi sobie z tym nie tylko wizerunkowym, ale także środowiskowym problemem?
W Starachowicach Zachodnich od zeszłego roku trwa realizacja kluczowej inwestycji infrastrukturalnej – budowa nowego wiaduktu. Inwestycja ta, finansowana z rządowego programu Polski Ład, nie tylko poprawi lokalną sieć drogową, ale również wpłynie na estetykę i funkcjonalność okolicznych terenów.
Przypominamy, że nowa trasa, będąca przedłużeniem ulicy Radomskiej, będzie przebiegać nad linią kolejową numer 25 oraz ulicą Kamienną, łącząc się z drogą krajową nr 42. Kluczowym elementem inwestycji jest łukowy wiadukt, który oprócz jezdni będzie wyposażony w ścieżki dla pieszych i rowerzystów. W ramach przedsięwzięcia powstaną także dwa zbiorniki retencyjne w pobliżu rzeki, a drogi na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej zostaną wyremontowane. Dodatkowo, zaplanowano budowę parkingu na 57 miejsc, który będzie wyposażony w stację ładowania samochodów elektrycznych.
Modernizacji ulegną także sieci gazowa, wodociągowa i kanalizacyjna na obszarze Starachowic Zachodnich. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 70 milionów złotych, a pozyskane środki, sięgające 100 milionów złotych z rządowego programu, zostaną również przeznaczone na inne remonty drogowe w regionie.
Mimo zaawansowania prac nie brakuje jednak problemów związanych z estetyką pobliskich działek, co budzi niepokój wśród naszych Czytelników. Na skrzyżowaniu ulic Radomskiej i Piłsudskiego z ulicą Hutniczą powstaje nowe rondo, a nieopodal tego ronda na sąsiadującej z nim działce mamy obraz zgoła podobny do wysypiska śmieci. Jak zauważył nasz Czytelnik, czy gmina nie powinna zadbać o wizerunek nowej inwestycji i interweniować w tej sprawie?
– Nieruchomość przedstawiona na zdjęciach stanowi współwłasność osób fizycznych- informuje Leszek Kowalski, rzecznik UM w Starachowicach.
– Pracownicy urzędu niejednokrotnie prowadzili rozmowy z jednym z współwłaścicieli działki w kierunku poprawienia estetyki przedmiotowego terenu. Niestety, mimo obietnic ze strony współwłaściciela, poprawa nie nastąpiła. W chwili obecnej trwa kolejne postępowanie prowadzone przez rewirowego Straży Miejskiej mające na celu wyegzekwowanie od osoby odpowiedzialnej za zgromadzone tam śmieci, porządku na tym terenie- dodaje Leszek Kowalski.
Obowiązujące w Polsce przepisy regulują kwestie związane z utrzymaniem porządku na prywatnych działkach oraz usuwaniem nielegalnych wysypisk śmieci. Oto kluczowe regulacje:
1. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
Art. 5 ust. 1 – Nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek utrzymania czystości i porządku na terenie swojej posesji. Obejmuje to m.in. regularne usuwanie odpadów oraz przeciwdziałanie tworzeniu się dzikich wysypisk.
– Gminy mają prawo do egzekwowania tych obowiązków, a w przypadku zaniedbań mogą nałożyć kary pieniężne na właścicieli nieruchomości.
2. Prawo ochrony środowiska
Art. 362 mówi o obowiązku usunięcia odpadów zgromadzonych w sposób niezgodny z przepisami. Organ administracji może nakazać właścicielowi działki usunięcie nielegalnego wysypiska w wyznaczonym terminie. W przypadku niewykonania tego obowiązku, władze mogą przystąpić do tzw. wykonania zastępczego, czyli usunięcia odpadów na koszt właściciela.
Paulina Kosterna, Katarzyna Ofman