Odsłuchaj całą treść artykułu, możesz nawet zablokować ekran!
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Zasady rozliczenia PIT emerytów i rencistów, którzy otrzymali od organu rentowego PIT-40A albo PIT-11A.
Emeryci i renciści do końca lutego otrzymają od organów rentowych roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A lub informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego na formularzu PIT-11A. Dlatego jeśli jesteś emerytem lub rencistą, to do końca lutego otrzymasz od ZUSu lub KRUSu roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A lub informację o dochodach PIT-11A za 2024 rok.
Roczne obliczenie podatku PIT-40A
Jeśli otrzymasz jeden PIT i będzie nim PIT-40A, dodatkowo nie korzystasz z ulg podatkowych oraz nie uzyskałeś innych dochodów, które wpływają na kwotę podatku jaką obliczył organ rentowy w PIT- 40A, to w takim przypadku nie musisz składać zeznania podatkowego.
W sytuacji gdy otrzymasz nie tylko PIT- 40A lub chcesz np. rozliczyć się z małżonkiem lub skorzystać z odliczeń i ulg, takich jak przykładowo rehabilitacyjnej, wtedy musisz złożyć zeznanie podatkowe.
Informacja PIT-11A z dochodami do opodatkowania
Jeśli otrzymasz od organu rentowego PIT-11A z dochodami do opodatkowanie, wtedy musisz złożyć do urzędu skarbowego zeznanie podatkowe. Należy pamiętać, że w przypadku otrzymania PIT-ów od płatników, np. PIT-11 od zleceniodawcy, to takie dochody również musisz uwzględnić w swoim zeznaniu podatkowym.
Formularz PIT-37
Jeśli dochody wskazane na informacjach od płatników stanowią jedyne dochody, to wtedy należy złożyć taki formularz. Najprościej jest złożyć PIT-37 przez usługę Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym. Znajdziesz tam automatycznie wygenerowane zeznanie ze wszystkimi danymi z informacji od płatników, w tym informacje z PIT-11A. Można również złożyć zeznanie za pomocą systemu e-Deklaracje, czyli elektronicznie. Oczywiście istnieje również możliwość złożenia deklaracji w sposób tradycyjny, czyli w wersji papierowej. Należy wtedy taką papierową wersję zanieść lub wysłać pocztą do urzędu skarbowego.
Ważna data!
Zaznanie należy złożyć do 30 kwietnia, gdyż po tej dacie zostanie ono automatycznie zaakceptowane.
1,5% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego (OPP)
Otrzymując PIT-40A i będąc zwolnionym ze składania zeznania podatkowego możesz przekazać 1,5 % podatku w następujący sposób:
- Jeśli chcesz aby na konto organizacji OPP, tej samej, która była wskazana w rozliczeniu PIT w ubiegłym roku (i nadal znajduje się w wykazie OPP) to nie trzeba nic robić, gdyż zrobi to Urząd Skarbowy.
- Jeśli przekazujesz 1,5 % podatku na rzecz innej organizacji niż w zeszłym roku, to wtedy należy złożyć zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 lub oświadczenie PIT-OP. Oczywiście najszybszym i najprostszym sposobem jest zrobienie tego przez Twój e-PIT lub e-Urząd Skarbowy.
Niedopłata podatku oraz zwrot nadpłaty
Zeznania składane elektronicznie, z których wynika nadpłata rozliczane są w terminie do 45 dni. Jeśli zeznania składane są papierowo to termin zwrotu wynosi do 3 miesięcy. W sytuacji, kiedy z zeznania wynika niedopłata, należy zapłacić ją w terminie do 30 kwietnia. Jeśli niedopłata wynika z PIT-40A, to w takiej sytuacji organ rentowy pobierze niedopłatę z emerytury lub renty wypłacanej za marzec lub kwiecień 2025 roku.
Dodatkowe dochody
Jeśli oprócz renty lub emerytury w 2024 roku uzyskałeś dodatkowe dochody podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej. Chcąc skorzystać z ulg, odliczeń lub opodatkować swoje dochody z małżonkiem, jako osoba samotnie wychowująca dzieci lub wdowa czy wdowiec, to należy złożyć zeznanie podatkowe do 30 kwietnia, na formularzu PIT-37 lub PIT-36 (zależy od dochodu).
Więcej informacji na https://www.podatki.gov.pl/pit/poradniki-pit/#emeryci