Odsłuchaj całą treść artykułu, możesz nawet zablokować ekran!
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Nasza Gazeta jako pierwsza jeszcze w ubiegłym roku poinformowała o planach miasta na połączenie 4 szkół podstawowych z 4 przedszkolami. Zamierzenia nabrały formy prawnej w styczniu br., gdy rada miejska przegłosowała uchwały w tej sprawie. Na konferencji prasowej 13 lutego br. władze miasta potwierdziły, że od września 2025 roku w Starachowicach zaczną funkcjonować 4 zespoły szkolno – przedszkolne, które będą mieć wspólną administrację, ale zachowają odrębność nauczania. Skąd taki pomysł i co on oznacza dla dzieci i pracowników objętych zmianami szkół i przedszkoli?
Na podstawie uchwał Rady Miejskiej w Starachowicach z 31 stycznie br. powołano: Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1 utworzony ze Szkoły Podstawowej nr 9 i Przedszkola Miejskiego nr 2, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2, w skład którego wejdzie SP nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi i PM nr 7, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 obejmujący SP nr 11 i PM nr 13 oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 na bazie SP nr 13 i PM nr 10. Zespoły zaczną funkcjonować od 1 września br.
– Do zmian dojdzie m.in. poprzez niż demograficzny, który zawitał już do naszych szkół i przedszkoli – uzasadnił powołanie nowych placówek prezydent Starachowic Marek Materek na konferencji prasowej zorganizowanej w SP nr 13.
Obecni na tym spotkaniu pedagodzy chwalili pomysł i mówili o ofercie, która ma wyróżniać nowe placówki.
– Cała droga edukacyjna w jednej placówce to jak najbardziej dobre założenie. Stwarza poczucie bezpieczeństwa i integruje. W Zespole nr 3 będziemy mocno kłaść nacisk na dwujęzyczność i rozwój wychowania fizycznego – podkreśliła Zofia Kuska-Jakubowska, dyrektor SP nr 11.
– W Zespole nr 1 planowana jest pozytywna zmiana – praca metodą Marii Montessori. Jej głównym elementem jest to, że w grupach są łączone dzieci w rożnym wieku: w przedszkolu w wieku do 3 do lat, a w szkole podstawowej od 6 do 8 lat. To nowość w naszym mieście, ale liczymy na pozytywny odbiór w środowisku i na to, że dzieci przyjdą do nas bardzo chętnie – mówiła Iwona Tomaszewska, dyrektor PM nr 2.
– Tak naprawdę już tworzymy Zespół jako SP nr 13 i PM nr 10, ponieważ od dawna działamy w obrębie jednego budynku. Posiadamy bogaty zasób klasopracowni, stawiamy na zajęcia pozalekcyjne, mamy kluby, których w innych szkołach nie ma, jak chociażby studio telewizyjne, klub nowoczesnych mediów oraz robotykę – mówił Sławomir Rymarczyk, dyrektor SP 13.
– Od lat współpracujemy z SP nr 10, 90 procent naszych absolwentów zostaje tam uczniami klasy pierwszej. Stworzenie ZSP nr 2 będzie tylko z korzyścią dla dzieci, które będą mogły się zapoznać od najmłodszych lat ze szkoła podstawową – stwierdziła Katarzyna Zaborowska, dyrektor PM nr 7.
– Demografia jest bezwzględna i zespoły szkolno – przedszkolne to nasza odpowiedź na te dane. Wierzymy, że będzie to bardzo dobre rozwiązanie, które podwyższy jakość edukacji i pomoże dzieciom łagodniej przechodzić z przedszkoli do szkół – oceniła radna miejska Ilona Traczyk.
Łączenie placówek nie wpłynie na zmiany ich lokalizacji, każda z nich ma zostać w dotychczasowych budynkach.
– Tylko w PM nr 13, gdzie pomału rozpoczynamy prace z uruchomieniem pierwszego publicznego żłobka w Starachowicach, na okres modernizacji będziemy konstruować takie rozwiązania, żeby przedszkolaki mogły kontynuować edukację, ale budynek będzie przez pewien okres wyłączony – poinformował Marcin Gołębiowski.
Miasto zapewnia, że zmiany nie przełożą się na zwolnienia pracowników.
– Jeżeli chodzi o kadrę pedagogiczną nie planujemy żadnych zmian z prostego względu: nie zmniejszamy liczby oddziałów. Natomiast jeśli chodzi o kadrę niepedagogiczną to tam, gdzie będą potrzeby będziemy realizować naturalne odejścia pod kątem osób, które mają uprawnienie emerytalne – tak wiceprezydent Gołębiowski odpowiedział na nasze pytania o etaty w łączonych placówkach.
Miasto ogłosi konkursy na wybór dyrektorów nowych zespołów szkolno – przedszkolnych. Ci z kolei samodzielnie wskażą dwóch swoich zastępców: wicedyrektora ds. przedszkolnych i wicedyrektora ds. szkolnych. Zespoły będą miały wspólną administrację, ale zachowają odrębność nauczania. To znaczy, że uczniowie dostaną świadectwa ukończenia określonej szkoły podstawowej, a nie zespołu szkół. Również przedszkolaki będą podopiecznymi danej placówki przedszkolnej. Na konferencji poinformowano też, że rekrutacja drogą internetową do nowych i dotychczasowych placówek rozpocznie się: 24 lutego do szkół podstawowych a 4 marca do przedszkoli. Wcześniej, bo 18 lutego w Parku Kultury w godz. od 16.00 do 18.00 odbędzie się spotkanie informacyjne dla rodziców przedszkolaków.
Na pytanie, czy niż demograficzny skłoni samorząd do bardziej radykalnych kroków w postaci likwidacji placówek, lokalne władze udzielają ostrożnej odpowiedzi.
– Będziemy analizować w jakim stopniu będziemy optymalizować sieć szkolno – przedszkolną. Podam twarde dane, które pokazują, że od 2022 do 2024 roku mamy spadek urodzeń o 28%. Na pewno będzie to wymagało bardzo mądrego podejścia – stwierdził wiceprezydent Marcin Gołębiowski.