Nie wypalaj traw! To niebezpieczne i grozi karą

Odsłuchaj całą treść artykułu, możesz nawet zablokować ekran!
Getting your Trinity Audio player ready...

Dziś strażacy ze Starachowic interweniowali na ul. Iłżeckiej, gdzie doszło do pożaru traw. Wstępne ustalenia wskazują, że jego prawdopodobną przyczyną była iskra z transformatora. Choć tym razem ogień nie był wynikiem celowego wypalania, problem ten stanowi ogromne zagrożenie i każdego roku powoduje dziesiątki interwencji straży pożarnej. Wiosną ryzyko pożarów związanych z wypalaniem traw gwałtownie rośnie, a skutki są katastrofalne dla ekosystemów pól, łąk i pastwisk.

Niebezpieczny proceder

Wypalanie traw to nie tylko nieodpowiedzialne działanie, ale przede wszystkim realne zagrożenie. Pożary traw mogą błyskawicznie wymknąć się spod kontroli, przenosząc się na pobliskie zabudowania, lasy czy pola uprawne. Często kończą się interwencjami straży pożarnej, a w skrajnych przypadkach  tragedią.

Prawo jest jednoznaczne

Polskie przepisy jasno zabraniają wypalania traw. Zgodnie z art. 131 Ustawy o ochronie przyrody oraz art. 82 Kodeksu wykroczeń, za takie działanie grożą surowe kary:

  1. mandat w wysokości do 500 zł,
  2. kara grzywny od 5 tys. do nawet 20 tysięcy złotych,
  3. w skrajnych przypadkach to kara pozbawienia wolności do 10 lat, jeśli pożar spowoduje zagrożenie życia i mienia.

Mit o „żyźniejszej ziemi”

Wiele osób nadal wierzy w mit, że wypalanie traw poprawia jakość gleby. W rzeczywistości jest odwrotnie, gdyż ogień niszczy warstwę próchniczną, zabija mikroorganizmy oraz wypala cenne składniki odżywcze. Co więcej, pożary traw są śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt, w tym jeży czy ptaków gniazdujących na ziemi.

Rolniku, możesz stracić dopłaty!

Oprócz sankcji karnych rolnicy, którzy wypalają trawy, narażają się na utratę wsparcia finansowego. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nakłada kary na beneficjentów płatności bezpośrednich i obszarowych, jeśli udowodni im udział w tym procederze.

Kary mogą obejmować:

  • redukcję dopłat o 1-5 proc.,
  • zmniejszenie płatności nawet o 25 proc. w przypadku świadomego wypalania,
  • całkowite odebranie dopłat za dany rok w przypadku uporczywego łamania zakazu.

Od 2015 r. ARiMR ukarała 156 rolników, a 18 gospodarzy całkowicie straciło możliwość uzyskania dofinansowania.

Nie wypalaj traw!

Strażacy i ekolodzy apelują do wszystkich mieszkańców, aby nie wypalali traw i nie pozostawali obojętni wobec tego procederu. Jeśli widzisz pożar traw, niezwłocznie zgłoś to na numer alarmowy 112. Każda reakcja może zapobiec katastrofie.

Wiosna to czas, gdy strażacy mają pełne ręce roboty przez bezmyślność ludzi. Nie bądźmy obojętni i dbajmy o nasze otoczenie oraz bezpieczeństwo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewijanie do góry