Odsłuchaj całą treść artykułu, możesz nawet zablokować ekran!
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Gmina Starachowice, Powiat Starachowicki, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 i Spółdzielnia Socjalna „Starachowiczanka” zawarły porozumienie o partnerskiej współpracy na rzecz realizacji lokalnej polityki edukacyjnej. Jego celem jest włączenie uczniów kształcących się na kierunkach architektury krajobrazu i geodezji w działania związane z praktyczną nauką zawodu w przestrzeni miejskiej. Młodzież będzie projektować, a później wykonywać miejskie zieleńce.
Porozumienie zostało zawarte na okres 3 lat i będzie obowiązywać co najmniej do 2025 r. W piątek (1 lipca) sygnowali je podpisami: zastępca prezydenta Starachowic ds. społecznych Marcin Gołębiowski, starosta Piotr Ambroszczyk, wicestarosta Dariusz Dąbrowski, Monika Wójcik – dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. mjr H. Dobrzańskiego „Hubala” i Monika Pawłowska – prezes Spółdzielni Socjalnej „Starachowiczanka”.
– Podpisane porozumienie ma na celu przede wszystkim wsparcie działań edukacyjnych w zakresie szkolnictwa ponadpodstawowego. Chcemy, by uczniowie technikum z kierunków architektura krajobrazu oraz geodezja, mieli możliwość praktycznej nauki zawodu. Dzięki temu porozumieniu gmina będzie mogła udostępniać miejskie nieruchomości do nauki w zakresie pomiarów geodezyjnych, projektowania zieleni miejskiej, czy przygotuje grunty i zapewni rośliny do nasadzeń. Kolejnym zamierzeniem uzgodnienia jest współpraca pomiędzy szkołami podstawowymi i ponadpodstawowymi w zakresie organizacji i prowadzenia ogrodów przyszkolnych, uprawy roślin jadalnych, wprowadzania zdrowych nawyków żywieniowych – mówił wiceprezydent Marcin Gołębiowski.
– Powiat i Miasto współpracują ze sobą od dawna. Teraz zacieśniamy współpracę w zakresie edukacji. Chcemy by innowacje podejmowane w gminie, miały możliwość kontynuacji szkołach średnich. Dzięki naszemu porozumieniu, uczniowie kształcący się na kierunkach: technik geodeta i technik architektury krajobrazu, będą mogli, najpierw zaprojektować a później wykonać ogrody. Ten projekt jest trochę takim projektem – laboratorium, który ułatwi naszym przyszłym geodetom dobre wykwalifikowanie się, a nam przysporzy nowych, dobrze wykwalifikowanych specjalistów – podkreślił starosta Piotr Ambroszczyk.
Wicestarosta Dariusz Dąbrowski podczas konferencji zwrócił uwagę na fakt, że Powiat od wielu lat stara się dostosowywać listę zawodów do aktualnych potrzeb.
– Kiedyś były to głównie zawody mechaniczne. Dzisiaj mamy całą gamę zawodów o charakterze usługowym. W każdym z tych zawodów jesteśmy gotowi do współpracy. Nie ma lepszej sytuacji od takiej, gdy uczeń pozostawia po sobie trwały wkład. A taki właśnie cel zakłada podpisane porozumienie. Praktyczne ćwiczenia wykonywane przez uczniów, będą trwałym śladem ich działalności w przestrzeni miasta Starachowice – powiedział.
To kolejne działanie podejmowane przez Zespół Szkół Zawodowych nr 1 Starachowicach.
– Nasza szkoła nawiązała już współpracę m.in. z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Starachowicach i wspólnie realizuje pewne działania w przestrzeni miejskiej – mówi Monika Wójcik, dyrektor ZSZ nr 1 w Starachowicach i dodaje, że kształcenie praktyczne poza murami szkoły jest najlepszą promocją dla szkoły.
– Jako gmina zobowiązujemy się przeznaczyć odpowiednie tereny na nasadzenia. Zapewnimy także rośliny do tych nasadzeń – deklaruje zastępca prezydenta ds. społecznych Marcin Gołębiowski. – Wspólnie z powiatem będziemy podejmować także działania promocyjne. Zależy nam, aby współpraca pomiędzy szkołami nabrała charakteru praktycznego. Aby zarówno w szkołach podstawowych, gdzie w ramach funduszy norweskich będziemy tworzyć ekoogródki, jak i w przestrzeni miejskiej tworzyć takie międzypokoleniowe ogrody. Widzimy, że cieszy się to ogromnym zainteresowaniem ze strony naszych mieszkańców.
Miejsce do praktycznej nauki zawodu udostępni również Powiat. Spółdzielnia Socjalna „Starachowiczanka”, będzie natomiast współuczestniczyć w pracach związanych z aranżacją nieruchomości, przygotowaniem gruntu pod nasadzenia i realizacją nasadzeń. Użyczy też szkole materiałów i wyposażenia, związanego z realizacją tego projektu o łącznej wartości do 10 tys. zł