Getting your Trinity Audio player ready...
|
Gmina Starachowice realizuje inwestycję związaną z rewitalizacją starachowickiego zbiornika Pasternik. Działania polegające na mechanicznym i biologicznym oczyszczaniu zbiornika rozpoczęły się w ubiegłym roku. Dodatkowo prowadzone są prace przy północnej linii brzegowej i budowie kładki łączącej groblę z przeciwległym brzegiem zbiornika.
O postępie pracy, podczas środowej (9 marca br.) konferencji prasowej, mówił prezydent Starachowic Marek Materek.
– Widać piach na dnie zbiornika Pasternik. Jeszcze niedawno mało kto wierzył, że metodą polskich naukowców uda się usunąć osad z dna zbiornika. W niektórych miejscach była 100 cm warstwa osadu. Na części rekreacyjnej poradziliśmy sobie biologią, a na części ujęciowej trwa oczyszczanie mechaniczne – informował włodarz miasta.
Oczyszczanie zbiornika wodnego Pasternik w Starachowicach, jest realizowane w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Przywrócenie walorów naturalnych zbiornika wodnego Pasternik w Starachowicach wraz z zagospodarowaniem linii brzegowej”, współfinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”, priorytet: II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, działanie: 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego. Planowany całkowity koszt Projektu wynosi: 23 000 000,00 zł, dofinansowanie projektu 19 550 000,00 zł.
– Starachowicki zbiornik zmienił się bardzo w ostatnich miesiącach. Przypomnę tylko, że nasze prace rozpoczęliśmy od części rekreacyjnej. Na początek zastosowaliśmy metodę bioremediacji. Użyliśmy więc polskich metod czyszczenia zbiorników wodnych polegających na usuwaniu zanieczyszczenia dennego. Te metody okazały się skuteczne i efekty tych prac już obserwujemy w części rekreacyjnej – dodał prezydent Materek.
W 2021 roku były prowadzone prace związane z oczyszczaniem zbiornika polegające usuwaniu roślinności oraz bioremediacji. Do oczyszczania zbiornika Pasternik wybrano jedną metod biologicznych – Bioremediację ACS Aqua Munda, opracowaną przez Ichtiologa i byłego pracownika Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie – dr inż. Marcina Sitarka i rozwijaną z polskimi naukowcami z różnych ośrodków naukowo-badawczych. Polega na biologicznym rozłożeniu przez różne mikroorganizmy wszystkich zanieczyszczeń organicznych i większości nieorganicznych.
– Przy brzegach Pasternika widać już czysty piasek. Tak działa właśnie polska technologia. Rozwijaliśmy tę metodę wraz z polskimi naukowcami z ośrodków badawczych i jesteśmy coraz bardziej skuteczni. Mamy na swoim koncie już ponad 300 oczyszczonych zbiorników w całej Polsce. Chcemy przywrócić Państwu wspaniały zbiornik. Czysty i pachnący. Będzie można go wzbogacić o liczne funkcje rekreacyjne. To będzie wspaniała wizytówka miasta. Na ten rok zaplanowaliśmy szereg prac, które pozwolą nam odzyskać równowagę biologiczną w zbiorniku – poinformował Przemysław Karwowski, szef firmy ACS Poland.
W 2022 roku rozpoczęty został kolejny etap prac usuwania osadów dennych na części ujęciowej na powierzchni około 7 ha. Planowany termin ich zakończenia to 30 listopada 2022 roku.
– W strefie ujęciowej rozpoczęliśmy drugi etap prac, który polega na usunięciu osadu za pomocą refulera i czekamy na efekty tych prac, które przyczynią się prawidłowemu zagospodarowaniu tego terenu – zapewnił Marcel Ferlin, przedstawiciel Wykonawcy.
– Chcemy, aby zbiornik Pasternik został gruntownie oczyszczony, ale również odpowiednio został zagospodarowany teren wokół niego. Chcemy, aby to miejsce było uczęszczane przez mieszkańców naszego miasta. W połączeniu z zakończonymi lub prowadzonymi przez nas pracami rewitalizacyjnymi w Parku Miejskim czy przed budynkiem Parku Kultury, kolonii robotniczej, terenu dworca i zaplanowaną przebudową dróg w tej części miasta da nam szansę stworzenia efektownego kompleksu, który w znaczący sposób zmienia wizerunek naszego miasta. Docelowo chcemy powrotu w to miejsce przystani, żaglówek, kajaków czy rowerków wodnych – dodał prezydent Marek Materek.
Niestety, jeśli chodzi o prace między torami a akwenem (północna linia zbiornika), to na razie one stanęły – właściciel firmy przestał je wykonywać. Prezydent Marek Materek poinformował, że odbyły się już rozmowy dyscyplinujące i wykonawca wróci do pracy.