Odsłuchaj całą treść artykułu, możesz nawet zablokować ekran!
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Po jednej stronie rodzice byłych już uczniów II Liceum Ogólnokształcącego, z drugiej zaś dyrekcja, Powiat Starachowicki i Europejskie Centrum Młodzieży z Łodzi. W tle zagraniczny wyjazd, do którego nie doszło i pieniądze, których nikt nie chce oddać. Impas, bo żadna ze stron nie chce ustąpić, nikt też nie poczuwa się do winy.
Pixabay
Jest rok 2019, przed uczniami II Liceum Ogólnokształcącego staje możliwość zagranicznego wyjazdu, Europejskie Centrum Młodzieżowe z Łodzi w ramach projektu edukacyjno-językowego proponuje trasę Paryż, Londyn, Bruksela. Wyjazd ma się w odbyć w dniach 28 marca – 4 kwietnia 202 roku. Koszt takiego wyjazdu za jedną osobę to kwota 1599 złotych, wyjechać miało 48. uczniów. Umowę szkoła podpisała, pieniądze wpłynęły, wyjazd się nie odbył, rodzice zostali z niczym. Dosłownie, bo nie mogą liczyć ani na pomoc szkoły, ani Starostwa. Z taką informacją przyszli do redakcji rodzice absolwentów starachowickiej „dwójki”.
Plany wyjazdowe pokrzyżowała pandemia, to rodzice rozumieją i zdają sobie sobie sprawę, że w tamtym okresie trudno było cokolwiek przewidzieć. Wyjazd przełożono na jesień, w międzyczasie okazało się, że jesienny również stoi pod znakiem zapytania – w związku z tym rodzice zwrócili się z prośbą o zwrot pieniędzy.
W tym momencie zaczęły się schody.
Na spotkaniu z dyrektor szkoły, Ewą Sajór Ruszczak, rodzice usłyszeli, że Stowarzyszenie zapłaciło już zaliczki, zapłacone są wstępy, hotele i nie ma pieniędzy na zwrot. W oficjalnym piśmie przesłanym przez ECM do dyrekcji Stowarzyszenie prosi o 180 dni karencji w zwrocie pieniędzy, powołując się na tarczę antykryzysową. Po upływie 180 dni ECM wysyła kolejne pismo, w którym powołuje się na kolejną tarczę i prosząc o przedłużenie terminu do końca roku 2020. Dyrektor Ewa Sajór Ruszczak wyraża zgodę. Po nowym roku rodzice idą na spotkanie ze Starostą Piotrem Babickim, organem prowadzącym II LO jest Starostwo Powiatowe, tam też poszkodowani i oszukani rodzice szukają pomocy. Czy ją otrzymują?
– Jedyne co otrzymujemy to deklaracje pomocy, które nie mają pokrycia w czynach. Zwróciliśmy się z prośbą o pomoc do pana Starosty, spotkał się z nami tylko raz, do chwili obecnej unika rozmów, do tych wyznaczany jest pan Michał Gutowski – Przewodniczący Wydziału oświaty. Zostaliśmy z niczym, pani dyrektor podpisała ze stowarzyszeniem umowę na 80 tysięcy złotych, nie przedstawiając nam, co konkretnie tam jest. Nie zwołała zebrania i nie zapytała, czy wyrażamy zgodę na jej podpisanie, wychodzi więc na to, że zrobiła to na własną odpowiedzialność. Dyrekcja nie chce już z nami rozmawiać. pisze właściwie jedno pismo, ubierając je w inne słowa. To przepychanka, szkoła prosi, ECM już wprost pisze, że nie mają pieniędzy. W międzyczasie zaproponowano nam, żeby dzieci przeszły kurs online w kwocie tego wyjazdu (1599 zł), ono zresztą też się nie odbyło. Osoby, które ubezpieczyły swoje dzieci na wyjazd również nie dostały zwrotu składki. Szkoła wyjazd zorganizowała, Powiat to nadzoruje, a my nie mamy pomocy ani od Dyrekcji, ani od Starostwa. – mówi jedna z mam – Katarzyna Koźbiel i dodaje, że w Starostwie rodzice usłyszeli od jednego z jego przedstawicieli „(…) że pani dyrektor nie powinna była podpisywać umowy bez kontaktu z rodzicami”.
– Imstytucje przerzucają się odpowiedzialnością, właściwie tylko my działamy. Byliśmy u prawnika, mamy pełnomocnika który nas reprezentuje, zgłaszaliśmy również sprawę na policji w Starachowicach, policja zgłosiła ją do prokuratury, ta przekierowała do Łodzi, a tamtejsza umorzyła postępowanie, bo nie było zamiaru popełnienia przestępstwa. My jako rodzice sprawy ECM – owi (Europejskie Centrum Młodzieży) nie możemy założyć, bo nie jesteśmy stroną. Nic nie możemy zrobić, mimo, ze sprawa dotyczy naszych pieniędzy. Nie chcą z nami rozmawiać. Przed nami chyba tylko założenie sprawy Starostwu i Szkole, i mamy zamiar to zrobić, tak nam doradza prawnik. Tym bardziej, że umowa została tak skonstruowana, że całą odpowiedzialność bierze na siebie właśnie II LO – mówi kolejna mama – Ilona Osiak.
– Czujemy się oszukani przez panią dyrektor, bo już po pierwszym spotkaniu, na którym zdecydowaliśmy, że dzieci nie jadą, miała wynająć prawnika, a do dziś tego nie zrobiła. Przekroczyła uprawnienia, a w żaden sposób nie pomogła. Dołóżmy do tego Starostę, którego pomoc skończyła się na jednym spotkaniu i obietnicy – Katarzyna Koźbiel nie ukrywa rozgoryczenia.
Nie jest tak, że rodzice nie wykazywali dobrej woli.
– Zgodziliśmy się, by pierwsza zaliczka, w kwocie 400 zł, poszła na poczet tych „poniesionych kosztów” – mówią rodzice i dodają, że to była tylko ich dobra wola, na którą Stowarzyszenie nie odpowiedziało.
Poprosiliśmy dyrektor Ewę Sajór Ruszczak o ustosunkowanie się do powyższego. Oto przesłane oświadczenie.
W marcu 2020 r. 48 uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica miało wziąć udział w projekcie edukacyjno – językowym Paryż – Londyn – Bruksela, o czym został poinformowany organ prowadzący. Przygotowania do niego rozpoczęły się już we wrześniu 2019 r., gdyż zorganizowanie takiego wyjazdu wymaga dużo czasu i pracy. Organizator był firmą znaną, sprawdzoną i działającą od 20 lat. Udział w projekcie miał dać uczniom możliwość zwiedzenia 3 europejskich miast, uczestniczenia w zajęciach w angielskich szkołach i doskonalenia umiejętności językowych. Przed podpisaniem umowy w szkole zostało zorganizowane spotkanie rodziców z przedstawicielem Europejskiego Centrum Młodzieży w Łodzi, który omówił cele i przebieg projektu. Rodzice podpisali wstępną deklarację uczestnictwa w projekcie, a następnie oświadczenie o udziale i akceptacji warunków umowy. Rodzice wpłacali ustalone kwoty na konto udostępnione przez Radę Rodziców, które w ratach były przekazywane na konto ECM. Szkoła nigdy nie była w posiadaniu tych środków pieniężnych i nigdy nimi nie dysponowała.
Wszystkie przygotowania zostały przerwane ze względu na pandemię, która wybuchła w marcu 2021 r. Po pojawieniu się pierwszych przypadków koronawirusa z inicjatywy szkoły natychmiast zostało zorganizowane kolejne spotkanie z uczestnikami projektu, w czasie którego rodzice podjęli decyzję o rezygnacji z wyjazdu w tym terminie. Informacja została przekazana do ECM w formie oficjalnego pisma.
Kolejne rozmowy z ECM dotyczyły przeniesienia terminu wyjazdu a następnie zwrotu pieniędzy uczestnikom. Propozycje zmiany daty i warunków projektu nie zostały przez rodziców zaakceptowane.
Rozpoczęła się wymiana pism między szkołą a ECM dotycząca zwrotu pieniędzy. Jako dyrektor szkoły zwracałam się wielokrotnie z prośbą o przesłanie dokumentów wyjaśniających, na co kwoty wpłacone przez rodziców zostały wydane, ale nigdy ECM ich nie dostarczył. Przez cały ten czas szkoła korzystała z pomocy radcy prawnego ze Starostwa Powiatowego a także adwokata, który w listopadzie 2020 r. wystosował do ECM ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty, ale ECM w żaden sposób nie ustosunkował się do pisma.
Kolejne moje działania jako dyrektora szkoły wiązały się z ustaleniem, czy ECM może skorzystać z zabezpieczeń Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Odpowiedź była negatywna, gdyż ECM jest stowarzyszeniem a nie biurem podróży.
Napotykając na zupełny brak reakcji ze strony ECM, rodzice złożyli sprawę do prokuratury o stwierdzenie możliwości popełnienia przestępstwa przez ECM. W tym czasie, na prośbę rodziców, jako dyrektor szkoły miałam nie podejmować żadnych dalszych kroków. Prokuratura umorzyła sprawę.
W marcu 2021 r. pojawiła się też nowa wersja ugody ze strony ECM, która zawierała 3 propozycje dla uczestników projektu. Poinformowałam wszystkich rodziców o takiej możliwości. Na propozycję ugody pozytywnie zareagowało tylko 8 osób, o czym ECM został poinformowany. Do dnia dzisiejszego stowarzyszenie nie przesłało dalszych informacji na temat ugody ani do rodziców, ani do szkoły. Nie zareagowało też na moje ponaglenia o przesłanie aneksu do umowy, który miał być skonsultowany z prawnikiem.
We wrześniu 2021 r. zostało wysłałam do ECM kolejne wezwanie do zwrotu kosztów, ale do dnia dzisiejszego nie nadeszła żadna odpowiedź. Należy też dodać, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy rodzice nie podejmowali rozmów ze szkołą, nie odpowiadali na próby kontaktu. Od momentu podjęcia decyzji o rezygnacji z projektu przesyłałam rodzicom wszelkie informacje na temat moich poczynań i podejmowanych działań, pozostawałam z nimi w stałym kontakcie osobistym, telefonicznym lub mailowym. Zorganizowanie spotkania w szkole przez okres pandemii było niemożliwe. Wszystkie informacje na temat przebiegu sprawy były też przekazywane do organu prowadzącego i z nim konsultowane.
W lipcu 2021 r. zaproponowałam rodzicom wspólne wystąpienie na drogę sądową przeciw ECM, ale pomysł nie uzyskał akceptacji.
W ostatnim tygodniu zorganizowałam spotkanie z rodzicami, żeby przekazać najnowsze informacje dotyczące sprawy, ale pojawiło się na nim tylko 6 osób chętnych do rozmowy i ustalenia dalszych działań.
Jeszcze raz podkreślam, że organizatorem projektu było Europejskie Centrum Młodzieży w Łodzi, a szkoła była tylko pośrednikiem. Przez 1,5 roku jako dyrektor podejmowałam różne działania, które miały na celu rozwiązanie problemu.
Przykre jest to, że chęć działania na rzecz młodzieży, rozwijania ich zainteresowań, umiejętności spotyka się teraz z tak ostrą krytyką i pomówieniami, zwłaszcza, że szkoła nie ponosi odpowiedzialności ani za wybuch pandemii, ani za odwołanie zagranicznych wyjazdów. – napisała Ewa Sajór – Ruszczak.
W związku z powyższym poprosiliśmy Starostwo Powiatowr o odpowiedź na poniższe pytania.
1. Czy Powiat był informowany o zamiarze podpisania umowy z Europejskim Centrum Młodzieży w Łodzi przez dyr. II LO Ewę Sajór Ruszczak?
2. Czy jednostki oświatowe podlegające Powiatowi są obligowane do informowania Zarządu Powiatu o tego typu działaniach?
3. Czy bez zgody Powiatu szkoła może podpisać umowę z jednostkami zewnętrznymi?
4. Czy zaistniała sytuacja jest winą dyrekcji, która nie poinformowała Zarządu Powiatu o planowanym przedsięwzięciu?
5 Jakie działania podjął Zarząd Powiatu celem odzyskania pieniędzy wpłaconych przez rodziców na wyjazd, który nie doszedł do skutku?
Poniżej oświadczenie Starostwa przeslane przez rzecznik Annę Ciesielską.
– Informuję iż organizowanie wycieczek i wyjazdów przez szkoły uregulowane zostało w Rozporządzeniu MEN z dnia 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz.U. poz. 1055 z 2018).
Zgodnie z §4 ust. 2 „wycieczki mogą być organizowane w kraju lub za granicą”. Zgodę na zorganizowanie wyjazdu wyraża dyrektor szkoły (§6 ust.1.przywołanego rozporządzenia), a w przypadku wycieczek zagranicznych organ prowadzący i organ sprawujący nadzór pedagogiczny mają być o wyjeździe jedynie poinformowane, choć przepisy nie określają dokładnie terminu w jakim dyrekcja powinna to zrobić.
Na etapie organizowania wycieczki Powiat nie był informowany o zamiarze podpisania umowy z Europejskim Centrum Młodzieży (ECM), ale od chwili uzyskania informacji o problemie, aktywnie wspiera dyrekcję II LO w jego rozwiązaniu. Zawierając umowę dyrektor posiadała deklaracje rodziców, którzy uczestniczyli wcześniej w spotkaniu z ECM i zapoznali się z ofertą wyjazdu.
Należy podkreślić, że szkoła brała już udział w kilku wyjazdach organizowanych przez ECM i – jak do tej pory – nie było żadnych zastrzeżeń. Ten wyjazd miał odbyć się w dniach 28.03.2020 – 04.04.2020. Ze względu jednak na sytuację epidemiczną, zalecenia MEN i Ministra Zdrowia, w społeczności szkolnej podjęta została decyzja o wstrzymaniu jego realizacji w planowanym terminie.
Od samego początku dyrekcja szkoły usiłowała rozwiązać problem polubownie. ECM przedłożyła propozycję ugody, która została przesłana rodzicom i 8 osób wyraziło zainteresowanie jej warunkami.
Ostatecznie nie doszło jednak do zawarcia ugody. Pomimo wezwań dyrekcji II LO, ECM nie przedstawiło projektu aneksu do umowy. Nie odpowiedziało również na kierowane przedsądowe wezwanie do zwrotu pobranych pieniędzy. Wszystkie te czynności wymagały niestety czasu, ale nie można ich było pominąć przed skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Aktualnie przygotowywany jest pozew do sądu, o czym został poinformowany pełnomocnik rodziców. 11 października br. w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie z jego udziałem, na którym uzyskał informacje na temat podjętych i planowanych działań.
O kolejnych dzialaniach w sprawie będziemy informować na bieżąco.