Getting your Trinity Audio player ready...
|
W poniedziałek, 27 września, w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej odbyła się konferencja prasowa inaugurująca siódmą edycję kampanii społecznej „Diagnostyka Jajnika”. Podczas spotkania zaprezentowane zostały wyniki najnowszego badania wśród kobiet na temat świadomości i profilaktyki chorób ginekologicznych „(Nie)wstyd chodzić do lekarza?” , przeprowadzonego przez Instytut Badawczy IQS na zlecenie Organizacji Kwiat Kobiecości.
Diagnostyka Jajnika
Jak się okazuje profilaktyka raka jajnika to wciąż temat tabu. Celem tegorocznej kampanii „Diagnostyka Jajnika” jest zatem zwrócenie uwagi na to, jakie znaczenie ma regularność wizyt u ginekologa w kontekście profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób ginekologicznych. Organizatorzy zwracają się tym razem do kobiet, które ostatni raz robiły badania profilaktyczne ponad dwa lata temu .
– Zdecydowałyśmy się na hasło POSZUKIWANA, ponieważ pandemia spowodowała, że kobiety przestały chodzić do ginekologa i nagle nam zniknęły . Szukamy ich i zapraszamy do gabinetu ginekologicznego, ponieważ rak nie zaczeka. Już od 10 lat próbujemy te choroby ginekologiczne wyciągnąć spod długiej spódnicy tematu tabu i zachęcić kobiety do tego, żeby zaczęły stawiać siebie na pierwszym miejscu . W ramach obecnej kampanii wszystkie kobiety będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań w całej Polsce i mam nadzieję, że to też będzie bodziec do tego, żeby mogły zadbać o siebie – mówi Ida Karpińska, prezes Ogólnopolskie j Organizacji Kwiat Kobiecości.
Jak pokazują wyniki badania IQS „(Nie)wstyd chodzić do lekarza?”, w ciągu ostatniego roku z wizyt ginekologicznych skorzystało mniej kobiet niż jeszcze w roku ubiegłym. Różnica kilkuprocentowa robi ogromną różnicę.
– Wśród najrzadziej wykonywanych badań znalazły się badania genetyczne, m.in. w kierunku mutacji w genach BRCA1/BRCA2. Wiele Pań zgadza się z tym, że wczesne wykrycie choroby nowotworowej może uratować życie, niestety kobiety w Polsce nie mają nawyku, by wykonywać regularne badania ginekologiczne. To jest problem, bo choroby kobiece potrafią rozwinąć się w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Niepokojące jest również to, że w dalszym ciągu aż 20% kobiet uważa, że lepiej nie wiedzieć, że ma predyspozycje genetyczne. Podobny odsetek twierdzi, że młode kobiety nie mają potrzeby , aby badać się systematycznie , a gdy nic nie dolega, nie ma potrzeby odwiedzania ginekologa. Wpływ na niski poziomu profilaktyki, zdaniem uczestniczek badania , ma także przekonanie, że „mnie to nie dotyczy”. – podkreśla Marta Rybicka, Senior Business Director, Instytut badawczy IQS.
Nie oszukujmy się, jest to najgorsze założenie jakie można przyjąć.
Warto pamiętać, że rak jajnika daje nieoczywiste sygnały. Częstymi objawami raka jajnika są problemy gastryczne, takie jak: wzdęcia, uczucie ciężkości w jamie brzusznej czy niestrawność, jednak kobiety nie wiążą ich z rakiem jajnika i nie zgłaszają ich lekarzowi. Wyniki badania pokazują również, że mimo zgłoszenia takich dolegliwości, lekarze nie prowadzą wywiadu w kierunku chorób nowotworowych w rodzinie, sugerując jedynie zmianę diety, lub wykonanie podstawowych badań. Dlatego kluczową rolę obok wiedzy lekarza odgrywa wiedza i świadomość kobiet, a by nie ignorowały takich dolegliwości i je sygnalizowały.
Ambasadorką akcji jest Anna Dereszowska, która zwróciła uwagę na fakt, że diagnostyka i leczenie raka jajnika stoi na znacznie wyższym poziomie w dużych ośrodkach, w których łatwiej o informację i przypomnienie o konieczności badań, niż w mniejszych miastach i na wsiach.
– Rak jajnika to trudny przeciwnik, trudno go wykryć, ponieważ daje niejednoznaczne objawy. W przypadku tej choroby k obiety diagnozowane są przez około 4 lata, zanim usłyszą właściwą diagnozę. Często są odsyłane od lekarza do lekarza, leczone na dolegliwości gastryczne. Dlatego uważam, że niezwykle cenna jest inicjatywa scentralizowania ośrodków specjalizujących się w leczeniu konkretnych schorzeń, aby pacjentki były wysyłane od razu do właściwych specjalistów, żeby nie tracić czasu . Szybkie wykrycie choroby, jest absolutnie sprawą kluczową – podsumowała Anna Dereszowska.
Rozpoczynająca się kampania „Diagnostyka Jajnika” będzie trwała do końca października br. W tym czasie, dzięki wsparciu Partnerów Medycznych , każda kobieta będzie mogła skorzystać bezpłatnie z badań diagnostycznych jajników, takich jak:
– USG transwaginalne
– test ROMA
– marker HE4
– marker CA125
– test BRCA1
Lista placówek dostępna jest na stronie internetowej www.diagnostykajajnika.pl .
Bezpłatne badania dla kobiet zadeklarowały między innymi ALAB Laboratoria.
Każdego roku aż 2800 kobiet umiera na raka jajnika – DAJ SIĘ ZNALEŹĆ!.