Getting your Trinity Audio player ready...
|
W miniony czwartek (23 września), Stowarzyszenie „Wrażliwi Społecznie” podczas konferencji prasowej skierowało do prezesa Zakładu Energetyki Cieplnej w Starachowicach zapytania dotyczące budowy przy ul. Ostrowieckiej w Starachowicach Instalacji Odzysku Energii (IOE) – „spalarni odpadów”. Publikujemy odpowiedź prezesa ZEC Marcina Pochecia na pytania i zarzuty stowarzyszenia.
Publikujemy stanowisko Zarządu ZEC Sp. z o.o, które do redakcji Gazety Starachowickiej zostało skierowano w piątek (24 września).
***
„Niezrozumienie materii finansowej i nomenklatury księgowej przez członków Stowarzyszenia jest przyczyną błędnych wniosków, które wprowadzają w błąd mieszkańców Starachowic.
W odpowiedzi na pytanie Stowarzyszenia „Wrażliwi Społecznie” dotyczące poniesienia kosztów finansowych Zarząd Spółki udzielił odpowiedzi zgodnej z prawdą.
Zarząd ZEC Sp. z o. o. podtrzymuje stanowisko, iż po 30.04.2019 r. nie poniósł żadnych kosztów finansowych związanych z przygotowaniem dokumentacji na rzecz planowanej inwestycji IOE. W szczególności ZEC nie poniósł kosztów odsetek i prowizji od jakichkolwiek kredytów czy pożyczek związanych z realizacją czy też przygotowaniem inwestycji budowy IOE. Ponoszone były inne wydatki, w żaden sposób nie kwalifikujące się do zaliczenia ich do kosztów finansowych.
W związku z powyższym warto wyjaśnić członkom Stowarzyszenia co to są „koszty finansowe”! – Koszty finansowe są to koszty ponoszone przez przedsiębiorstwo, które nie są związane bezpośrednio z wielkością produkcji. Z art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości wynika, że są to koszty (oraz straty) wynikające bezpośrednio z transakcji związanych z różnego rodzaju działalnościami inwestycyjnymi jednostki lub działalnościami finansowymi.
Brak ryzyka zmian cen
Spółka jest zabezpieczona na wypadek zmiany kosztów realizacji zamówienia. Jak przyznali sami organizatorzy „konferencji” nie znają oni treści umowy, stąd zapewne mylne przekonanie o rzekomych ryzykach, które mogą ciążyć na ZEC-u. Przede wszystkim kluczowym elementem kosztu będą nie prace budowlane, które mają charakter relatywnie prostych, ale infrastruktura techniczna, która zamawiana jest na najwcześniejszym etapie realizacji inwestycji, stąd ryzyko zmian cen zasadniczo nie zachodzi.
Dodatkowo należy zauważyć, iż Stowarzyszenie troszczy się o interesy wykonawcy w przypadku zmiany cen. Wykonawca jest jednak podmiotem profesjonalnym, który zna i rozumie ryzyka związane z działalnością jaką prowadzi. Kluczowe dla ZEC-u było zagwarantowanie i zabezpieczenie interesów samego ZEC-u, a poprzez to także starachowiczan. Takie też zapisy zostały zawarte w umowie.
Wątpliwości, pytania o umowę, kary umowne, przedłużenie terminu realizacji inwestycji.
Przedstawiciele Stowarzyszenia nie zadali sobie trudu przeczytania projektu umowy, który jest dokumentem powszechnie dostępnym i zamieszczonym w ogłoszeniu o pierwszym przetargu w dniu 24.07.2020 r. pod adresem https://platformazakupowa.pl/transakcja/366078.
Przedstawiciel Stowarzyszenia stwierdza, że ciepłownia C0-2 na ul. Ostrowieckiej została zwolniona z wykupu emisji, ze względu na moc powyżej 20 MW.
Przedstawiciel Stowarzyszenia myli fakty. Instalacje o mocy poniżej 20 MW są wyłączone z obowiązku zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla, a nie powyżej mocy 20 MW.
Wniosek, dokument planistyczny Przedstawiciel stowarzyszenia trochę się spóźnił…
W chwili obecnej ZEC jest w trakcie realizacji modernizacji związanej z przygotowywaniem wyjścia istniejącej Ciepłowni C0 – 1 przy ul. Kościelnej 100 z systemu EU ETS oraz dywersyfikacji rodzajów paliwa i źródeł ciepła.
Trwający aktualnie proces modernizacyjny Ciepłowni C0-1 przy ul. Kościelnej 100 będzie skutkował częściowym odejściem od produkcji ciepła z węgla przy zastąpieniu go źródłami niskoemisyjnymi.
Obecnie Zakład Energetyki Cieplnej jest w trakcie budowy czterech kotłów gazowych w zabudowie kontenerowej, wyposażonych w palniki dwumedialne. Nowe gazowo-olejowe źródła ciepła uzupełnią deficyt mocy po zmodernizowanych kotłach węglowych typu WR.
Przyjęta strategia Spółki ZEC Starachowice i jej konsekwentna realizacja skutkować będzie pełną dywersyfikacją rodzajów paliwa i źródeł ciepła.
Realizowanie strategii rozwoju Spółki umożliwi produkcję energii z gazu, oleju, węgla oraz RDF-u gwarantując bezpieczeństwo energetyczne.
System oczyszczania spalin i częsta wymiana filtrów
Decyzja Środowiskowa, a tym samym umowa dokładnie określa jaki system oczyszczania spalin ma być zastosowany i nie są to filtry papierowe.
Metody oczyszczania spalin w IOE Starachowice:
– metoda selektywnej niekatalitycznej redukcji tlenków azotu (SNCR)
– suchy system oczyszczania spalin
– filtr ceramiczny posiadający odporność chemiczną i termiczną o skuteczności filtracji na poziomie 99,9% dla cząstek o średnicy 0,1 µm.
Ponadto przedstawicielka Stowarzyszenia zarzuca Spółce brak dostępu do informacji o projekcie IOE Starachowice.
Na stronie ZEC Starachowice w zakładce Instalacja Odzysku Energii https://zecstar.pl/instalacja-odzysku-energii-ioe/ mieszańcy Starachowic mają dostęp do pełnego opisu projektu, korzyści z niego wynikających oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Dodatkowo znajduje się tam do pobrania pełny raport oddziaływania na środowisko wraz z Decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia.
Konkludując szereg zastrzeżeń i zarzutów głoszonych na konferencjach prasowych Stowarzyszenia pod adresem Zarządu Spółki jest delikatnie mówiąc chybionych, a wiedza członków Stowarzyszenia na temat samej instalacji powierzchowna i chaotyczna, nie mająca pokrycia w rzeczywistości. Pozdrawiając członków Stowarzyszenia życzymy wytrwałości w dochodzeniu do prawdy w oparciu o rzetelne fakty i naukowe opracowania będące źródłem prawdziwej i kompleksowej wiedzy.