Getting your Trinity Audio player ready...
|
Zarząd Powiatu Starachowickiego podjął decyzję o wdrożeniu systemu „Naboru”, czyli elektronicznej rekrutacji absolwentów gimnazjów do szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2015/2016.
Jak informuje wicestarosta starachowicki Pani Agata Wojtyszek, wdrożenie systemu poparła aktywnie zdecydowana większość gimnazjów z terenu powiatu wychodząc naprzeciw swoim uczniom.
W gimnazjum zostanie wygenerowane konto dla każdego ucznia i każdy absolwent otrzyma indywidualny login (identyfikator) i hasło. Kandydaci uczący się w Gimnazjum w Wąchocku i spoza terenu powiatu starachowickiego oraz kandydaci, którzy ukończyli gimnazjum w poprzednich latach, muszą założyć sobie konto osobiście. Adres strony dla gimnazjalistów to www.swietokrzyskie.edu.com.pl
Dokładne instrukcje postępowania, zarówno dla uczniów, których gimnazja przekazały dane do systemu, jak i dla tych, którzy dane przekazują samodzielnie tzw.”5 kroków do szkoły ponadgimnazjalnej” znajdują się na stronie www.spstarachowice.bip.doc.pl w ogłoszeniu „Informacje dla gimnazjalistów dotyczące naboru elektronicznego na rok szkolny 2015/2016”. Obrazują one kolejno, jak za pomocą elektronicznego naboru dostać się do szkoły ponadgimnazjalnej:
1. W gimnazjum, do którego uczęszcza uczeń, otrzyma on login (identyfikator) i hasło do swojego osobistego konta. Po zalogowaniu się do systemu na stronie internetowej www.swietokrzyskie.edu.com.pl należy sprawdzić, czy dane osobowe ucznia są poprawne i zmienić hasło dostępu. Można to zrobić od 1 czerwca 2015 r. Uczniowie uczący się w Gimnazjum w Wąchocku i spoza terenu powiatu starachowickiego oraz kandydaci, którzy ukończyli gimnazjum w poprzednich latach muszą założyć sobie konto osobiście na stronie internetowej www.swietokrzyskie.edu.com.pl Można to zrobić również od 1 czerwca 2015 r. Należy przy tym zapamiętać swój login (identyfikator) i hasło.
2. Następnie należy przejrzeć ofertę szkół. Wybrać oddziały, do których uczeń chce kandydować. Wydrukować podanie, dać do podpisu rodzicom (opiekunom prawnym) i zanieść je do szkoły, w której znajduje się oddział wybrany przez ucznia jako pierwszy. Będzie to szkoła pierwszego wyboru. Należy to zrobić do 24 czerwca 2015 r. Pamiętać trzeba przy tym, że można wybrać dowolną liczbę oddziałów w maksymalnie trzech szkołach. Należy też ustalić kolejność oddziałów w jakiej uczeń chciałby się do nich dostać.
3. Po otrzymaniu świadectwa ze szkoły trzeba zalogować się ponownie do systemu i zweryfikować poprawność danych wprowadzonych przez macierzyste gimnazjum. Po czym należy zanieć kopię świadectwa oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego do szkoły pierwszego wyboru. Trzeba zrobić to do 1 lipca 2015 r., do godziny 15:00. Należy zanieść tyle kopii dokumentów, ile szkół uczeń wybrał w systemie.
4. Od 3 lipca 2015 r., od godz. 12:00 można będzie sprawdzić, do której szkoły uczeń został zakwalifikowany.
5. Aby potwierdzić wolę podjęcia nauki w szkole, do której uczeń został zakwalifikowany, trzeba dostarczyć do tej szkoły oryginał świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu. Trzeba to zrobić do 7 lipca 2015, do godz.15.00.
Wszystkie szkoły ponadgimnazjalne wprowadziły do systemu swoją ofertę edukacyjną. Znajdują się one na stronie www.swietokrzyskie.edu.com.pl w zakładce oferta. Kandydaci do szkół ponadgimnazjalnych wybierają jednym zgłoszeniem poprzez zalogowanie się na swoje konto listę kierunków i szkół, w których chcieliby kontynuować naukę wskazując szkołę i kierunek tzw. pierwszego wyboru oraz kolejne ze swoimi preferencjami. Uczeń może wybrać maksymalnie 3 szkoły a w każdej dowolną liczbę kierunków. Zachęcamy gimnazjalistów do tworzenia szerokiej listy kierunków kształcenia spośród proponowanych przez szkoły ponadgimnazjalne co zwiększa szansę kandydata na przyjęcie do szkoły w pierwszym terminie rekrutacji. Informujemy, że spośród proponowanych przez szkoły rozszerzeń w Liceach Ogólnokształcących i zawodów w Zespołach Szkół Zawodowych zostaną utworzone te, które będą się cieszyły największym powodzeniem u kandydatów i tak:
1.W I Liceum Ogólnokształcącym – utworzone zostanie maksymalnie 5 oddziałów z 6 proponowanych przez szkołę rozszerzeń.
2.W II Liceum Ogólnokształcącym – utworzone zostanie maksymalnie 5 oddziałów z 6 proponowanych przez szkołę rozszerzeń.
3.W III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi – utworzone zostaną maksymalnie 2 oddziały integracyjne z 3 proponowanych przez szkołę rozszerzeń.
4.W Zespole Szkół Zawodowych nr 1 – utworzone zostanie maksymalnie 4 oddziały w tym dwuzawodowe z 8 proponowanych przez szkołę zawodów.
5.W Zespole Szkół Zawodowych nr 2 – utworzone zostanie maksymalnie 5 oddziałów w tym dwuzawodowe z 14 proponowanych przez szkołę zawodów.
6.W Zespole Szkół Zawodowych nr 3 – utworzone zostanie maksymalnie 4 oddziały w tym dwuzawodowe z 20 proponowanych przez szkołę zawodów.
Elektroniczny system rekrutacji gwarantuje transparentność i eliminuje zjawisko blokowania miejsc przez jednego kandydata. Bez względu na ilość wybranych kierunków kształcenia kandydat składa tylko jedno podanie do szkoły, która jest pierwsza na jego liście preferencji. To właśnie ta szkoła prowadzi cały proces jego rekrutacji.
Wszelkie pytania prosimy kierować do dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych lub do Wydziału Edukacji, Kultury Fizycznej i Sportu Starostwa Powiatowego w Starachowicach pod nr tel. (41) 276 09 28.