Getting your Trinity Audio player ready...
|
Nie ma to jak zajadać się pysznościami i słuchać jak to drzewiej bywało i co na stołach stało. Gmina Brody wyszła do swoich mieszkańców z ciekawą inicjatywą.
W ramach projektu „W Bystrej Wodzie FAJNIE JEST! – spotkania z e-kulturą” realizowanego przez Centrum Kultury i Rekreacji w Brodach, mieszkańcy warzą i gwarzą.
Ostatnio można było zobaczyć Dorotę Bernat z Koła Gospodyń Wiejskich z Adamowa jak gotuje, podobno przepyszny, kaszok brodowski. To pierwsza część przepisów pani Doroty, niedługo na filmie utrwalą się kolejne.
Filmy cieszą się ogromnych powodzeniem, a mieszkańcy gminy Brody i okolic z zaciekawieniem śledzą kulinarny brodzki szlak.
Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura Ludowa i Tradycja.
A gdyby ktoś z naszych czytelników zechciał na niedzielny obiad podać smaczne co nie co to służymy przepisem pani Doroty.
Przepis na kaszok brodowski:
Składniki: 30 dkg kaszy gryczanej, 50 dkg wątróbki drobiowej, 50 dkg żołądków drobiowych, 50 dkg serc drobiowych, dwie duże cebule, dwie łyżki smalcu, pół szklanki oleju, pieprz, sól, majeranek, pieprz ziołowy, papryka, przyprawa typu Magi, trzy listki laurowe, ziele angielskie (4 -5).
Wykonanie: Gotujemy wątróbkę, serca i żołądki. W osobnych garnku gotujemy kaszę gryczaną. Gdy kasza jest gotowa należy ją przecedzić i zostawić do ostygnięcia. Zostawiamy kilka wątróbek, które wykorzystamy później. Żołądki drobiowe, większą część wątróbek i serca mielimy przez maszynkę. Na patelni szklimy cebulkę i pokrojoną resztę wątróbki. Do garnka w którym będzie przygotowywana kasza wlewamy olej i wrzucamy smalec, a następnie podroby. Żeby ich nie przypalić, można dodać odrobinę wody. Dodajemy wcześniej przygotowaną cebulkę z wątróbką oraz kaszę gryczaną. Doprawiamy wszystko przyprawą typu Magi, majerankiem, pieprzem i solą, wrzucamy listki laurowe i ziele angielskie. Na koniec można wlać pół szklanki wody.
Pani Dorota poleca również świętokrzyską zalewajkę.
Składniki: zakwas, mleko, śmietana – pół szklanki, kiełbasa, boczek wędzony, schab gotowany,1 kg ziemniaków, 8 jajek ugotowanych na twardo, majeranek, pieprz, sól.
Boczek, kiełbasę i schab kroimy w kostkę i wrzucamy do wywaru z podrobów. Następnie dodajemy ziemniaki pokrojone w grubą kostkę. Jajka kroimy w plasterki i także dodajemy do wywaru. Wlewamy zakwas i podprawiamy zalewajkę mlekiem i śmietaną. Doprawiamy wszystko majerankiem, solą i pieprzem.
Przepis na zakwas pani Doroty Bernat:
Dodać dwie łyżki żytniej mąki dodać do słoja, np. typu wek. Wkroić pół kromki razowego chleba i pół kromki pszennego chleba, dodać 2 ząbki czosnku. Włożyć też trzeba koper – świeży lub suszony. Następnie, zalać to wszystko wodą , może być z kranu i poczekać trzy dni. Potem kwas przelać do butelki i przechowywać w lodówce. Osad można ponownie zalewać wodą, po sprawdzeniu czy się nie zepsuł (zmiana zapachu).
Po tych wszystkich pysznościach polecamy długie spacery, na przykład wokół brodzkiego zalewu, albo do świętego Gaju w Krynkach.