MEMORIAŁ IM. POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH

Getting your Trinity Audio player ready...

Sześćdziesięciu czterech uczestników ze Starachowic, Ostrowca Świętokrzyskiego i Kielc wzięło udział w XIV Starachowickim Szachowym Memoriale im. Powstańców Styczniowych, zorganizowanym przez Klub Szachowy Gambit we współpracy z Domem Kultury SSM oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Starachowicach.
Rozgrywki, które sędziował Łukasz Kaput prowadzone były systemem szwajcarskim, siedem rund z tempem gry 10 minut na partię na zawodnika. Szachiści rywalizowali w pięciu kategoriach. W kat. OPEN, gdzie uczestnikami byli seniorzy oraz juniorzy od rankingu 1600 najlepszy okazał się Marcin Duda, który zgromadził na swoim koncie 6,5 pkt. Tuż za nim, z liczbą 6 pkt. uplasował się Jan Jedlikowski, trzeci był zdobywca 5,5 pkt. Filip Rygiel. Tuż za podium uplasował się Michał Dudek (5 pkt.) a klasyfikację TOP 5 zamknął Wiktor Gawlik (5 pkt.). Najlepszą zawodniczką wybrano Maję Jedlikowską. W Turnieju A, w którym rywalizowali juniorzy pierwszą lokatę wywalczył Krzysztof Cieśla (4,5 pkt.), drugi był Adam Kiernożycki (4 pkt.), trzeci – Igor Sieniek (4 pkt.), na czwartym miejscu uplasował się Igor Jasztal (3 pkt.), a najlepszą piątkę „zamykał” Adam Łopuszyński (3 pkt.). W Turnieju B, gdzie o punkty grały juniorki najwięcej zgromadziła ich Oliwia Jakubowska (4 pkt.), tuż za nią znalazła się Patrycja Jedlikowska (4,5 pkt.), na trzeci miejscu uplasowała się Maria Kowalczyk (3 pkt.), czwarta lokata należała do Sofii Lebed (2 pkt.), a na piątej znalazła się Zuzanna Stanecka (2 pkt.). Turniej C natomiast to rywalizacja juniorów młodszych, którą wygrał zdobywca 6 pkt. Julian Kosno, drugie miejsce zajął Jan Gronek (5 pkt.), trzeci był Marcel Żabski (5 pkt.), czwarty – Kacper Stańczyk (5 pkt.), a piąty – Karol Kiełek (5 pkt.). Juniorki młodsze z kolei o najlepsze wyniki walczyły w Turnieju D. Na czele klasyfikacji znalazła się Zofia Sokół, która zdobyła 5 pkt., tuż za nią, z liczbą 3,5 pkt. była Lena Sieniek, trzecie miejsce zajęła Alicja Sarżyńska (3 pkt.), czwarta była Natalia Gonciarz (3 pkt.), a piąta – Laura Gawron (2 pkt.). Po rozgrywkach uczestnicy zregenerowali siły przy wspólnym posiłku, nie zabrakło także oficjalnej dekoracji zwycięzców oraz losowania upominków dla szachistów.