Getting your Trinity Audio player ready...
|
Po raz szósty wręczono Honorowe Nagrody Gospodarcze Starosty Starachowickiego „Żelazny Pierścień” dla wyróżniających się lokalnych biznesmenów. Ich laureatami zostały przedsiębiorstwa STAR-MAX i ZAPAŁA orasz spółka Merkson. Galę gospodarczą po raz drugi połączono z wyróżnieniem także innych działań wspierających samorząd. Statuetkę Starzecha i tytuł Przyjaciela Powiatu Starachowickiego otrzymała wieloletnia działaczka Związku Harcerstwa Polskiego Małgorzata Ślaska.
Nagroda o nazwie „Żelazny Pierścień” to inicjatywa obecnego wicestarosty starachowickiego Dariusza Dąbrowskiego. Wyróżnieni przedsiębiorcy otrzymują statuetki, które są powiększonymi replikami archeologicznego znaleziska z terenu Starachowic – datowanych na III wiek n.e. trzech wykonanych z żelaza pierścieni z wizerunkami greckich bogiń. Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: dla mikroprzedsiębiorstw zatrudniających do 10 pracowników, małych firm z kadrą do 50 pracowników, firm średnich z załogą liczącą do 250 osób i dużych przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 pracowników. Wyboru tegorocznych laureatów dokonała komisja pod przewodnictwem starosty starachowickiego Piotra Ambroszczyka, w składzie: wicestarosta Dariusz Dąbrowski, przewodnicząca Rady Powiatu w Starachowicach Bożena Wrona, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Starachowicach Andrzej Gach, prezes oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich w Starachowicach Tomasz Gębura, starszy Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Starachowicach Jacek Domagała oraz dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Starachowicach Jarosław Nowak. Werdykt oceniających został ogłoszony na uroczystości, która odbyła się 5 kwietnia br. w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. W kategorii mikrofirm „Żelazny Pierścień” otrzymało starachowickie Przedsiębiorstwu Produkcyjno- Handlowo-Usługowemu „STAR-MAX” Rafał Derlatka & Arkadiusz Dwojak, które od 1993 roku zajmuje się sprzedażą części zamiennych i podzespołów do wszystkich typów ciężarówek star oraz ich remontami. Samochody te pomimo zakończenia ich produkcji wiele lat temu nadal funkcjonują jako pojazdy użytkowe, ale także jako pamiątki nabywane przez kolekcjonerów. Oferta firmy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tego typu klientów. W kategorii małych firm zwyciężyło Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowo – Handlowe „ZAPAŁA” z gminy Brody. Zakład działa od 1991 roku w branży przewozu żywych zwierząt oraz produkcji i remontów zabudów do transportu żywca . Ponadto firma naprawia podzespoły w samochodach ciężarowych i naczepach.
– Ta nagroda jest nie tylko moim osiągnięciem, ale i całego liczącego 24 pracowników zespołu. To są specjaliści, bo dziś bardzo trudno o osoby, które chcą spawać aluminium. Cieszymy się, że możemy się rozwijać – podkreślił wiceprezes przedsiębiorstwa Jarosław Zapała.
Zwycięzcą kategorii średnich przedsiębiorstw została spółka Merkson ze Starachowic, która jest producentem elementów z blach dla przemysłu motoryzacyjnego, maszynowego, rolniczego i budowlanego, a swoją działalność prowadzi od ponad 40 lat.
– Mamy korzenie związane ze starem, nasza firma robiła kiedyś części do tych ciężarówek, a dziś dostarczamy je producentom samochodów ciężarowych. Nasze produkty są obecne na całym świecie, są montowane w pojazdach jeżdżących praktycznie na wszystkich kontynentach. Historia naszej firmy to przykład rozwoju od niewielkiej produkcji do dostarczyciela części dla światowych przedstawicieli branży auto- moto – mówił Marek Gorzelak, jeden z prezesów spółki.
„Żelaznych Pierścieni” w kategorii dużych firm tym razem nie przyznano ze względu na brak zgłoszeń. Była natomiast kontynuacja zapoczątkowanego w ubiegłym roku zwyczaju honorowania tytułem Przyjaciela Powiatu Starachowickiego osób, które promują region swoją działalnością podejmowaną na rzecz lokalnej społeczności. W tym roku osobą przyjazną powiatowi została harcmistrz Małgorzata Ślaska, członkini Związku Harcerstwa Polskiego od 12 roku życia, długoletnia była komendantka Hufca ZHP w Starachowicach i dawna zastępczyni komendanta Chorągwi Kieleckiej. Organizatorka wielu obozów młodzieżowych w kraju i zagranicą oraz popularnych harcerskich imprez i rajdów m.in. Rajdu Świętokrzyskiego i Rajdu „Szlakami Jędrusiów”. Od wielu lat współpracuje z samorządami i służbami mundurowymi przy realizacji programów dotyczących bezpieczeństwa publicznego, co skutkowało m.in. otrzymaniem przez powiat starachowicki Nagrody Koziołka. Do zaszczytnego tytułu dodano pani Małgorzacie statuetkę Starzecha – legendarnego imiennika Starachowic, którą w imieniu nieobecnej laureatki odebrał Konrad Ćwik, komendant Hufca ZHP w Starachowicach. Galę zwieńczył koncert wokalno – instrumentalny w wykonaniu artystów Łódzkiego Teatru Piosenki.