- To wydarzenie minęło.
Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej
25 października o 17:00 - 19:00
Spotkanie, które odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach w dniu 25 października 2024 o godz. 17:00. Gośćmi naszymi będą Piotr Jacoń, Jędrek Kawecki oraz Mateusz Olasz. Okazją do tego spotkania jest ukazanie się najnowszej książki Piotra Jaconia pt. „Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko.”, którą będzie można nabyć z autografem autora podczas spotkania.
Krótko o naszych gościach:
Piotr Jacoń – dziennikarz TVN 24, gospodarz wieczornego magazynu „Dzień po dniu”, autor programu “Bez polityki” w TVN 24 GO i TVN 24 BIS. W 2021 r. ukazał się jego reportaż telewizyjny “Wszystko o moim dziecku” (a potem kolejne: “Wszystko o moim życiu” i “Wszystko o moim państwie”). W tym samym roku wydał książkę “My, trans”, opisującą życie osób transpłciowych i ich bliskich. W 2021 roku został finalistą Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, w 2022 uhonorowany przez KPH Koroną Równości oraz przyznawanym przez Fundację Grand Press Medalem Wolności Słowa. Z wykształcenia polonista. Uczy dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Mieszka w Gdyni. Prywatnie kochający mąż, ojciec dwóch córek, zaangażowany sojusznik osób transpłciowych i ich rodzin.
Jędrek Kawecki – mąż stanu polskiego aktywizmu, niestrudzony sojusznik, społecznik. Przez lata związany z wrocławską Fundacją Równik Praw. Zaangażowany w edukację oraz w działania zmierzające do realnej poprawy ochrony państwa polskiego osób transpłciowych i ich rodzin. Współtwórca Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „My, Rodzice Dzieci trans”. Współautor przewodnika dla zawodów prawniczych wydanego przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Inicjator i organizator wielu ogólnopolskich wydarzeń z tematyką LGBTQIA+. Uczestniczy w konsultacjach na różnych szczeblach przy projektowaniu założeń i zapisów ustaw m.in. o związkach partnerskich oraz ustawy o uzgodnieniu płci.
Mateusz Olasz – student na kierunku Sztuka pisania Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, grafik, rysownik, pisarz. Autor ilustracji w książce „My, trans” Piotra Jaconia. Osoba transpłciowa, która swoim przykładem pokazuje jak ważne jest współistnienie w społeczeństwie różnorodności w oparciu o zrozumienie i szacunek.
O książce:
Druga – po „My, trans” – książka znanego dziennikarza i aktywisty Piotra Jaconia, dotycząca sytuacji osób transpłciowych. Tym razem jeszcze bardziej osobista, bo opowiadająca również historię jego rodziny – Jacoń jest ojcem transpłciowej Wiktorii.
„Wiktoria” traktuje o różnych odcieniach transpłciowości i jej codziennym obliczu. O latach po najcięższych chwilach, o marzeniach, o planach i o przeżyciach różnych osób na różnych etapach tranzycji. Książka jest też mocnym głosem w dyskusji na temat zmian w prawie, które powinny przywrócić godność osobom transpłciowym w Polsce oraz jednoznacznym postulatem wprowadzenia równości małżeńskiej w naszym kraju.
„Bywam różna. Nie, jeszcze inaczej: ja jestem różna. I zdecydowanie nie tylko transpłciowa. Mam także mnóstwo innych cech. Zresztą gdy mówisz „osoba transpłciowa”, to łączy się to z jakimiś założeniami wyjściowymi o takiej osobie. […] Zbyt często nie ma miejsca na niuanse. Nie ma miejsca na cechy indywidualne”- Wiktoria
„Mam na imię Wiktoria” – pewnie nie byliśmy gotowi, by usłyszeć to zdanie od naszego dziecka, ale nie miało to znaczenia. Zdanie padło, a my dalej przecież byliśmy tymi samymi rodzicami – reagującymi a vista, bo inaczej się nie da. […] Nie byliśmy na tę drogę przygotowani, to jasne. I my wszyscy, jako społeczeństwo, też bywamy nieprzygotowani – emocjonalnie, intelektualnie – na przyjęcie tego, co różne. Nie rozumiemy. A kiedy nie rozumiemy, to się buntujemy. Wściekamy, a czasem rozpaczamy. Dopiero potem zaczynamy pytać, uczymy się słuchać i powoli rozumieć, by na końcu już tylko kochać. I wierzę, że ma to głęboki sens”- Piotr Jacoń.
Organizatorami wydarzenia są:
– Miejsca Biblioteka Publiczna w Starachowicach im. Adolfa Dygasińskiego,
– pani Kinga Sawicka Pełnomocniczka Wojewody Świętokrzyskiego ds. Równego Traktowania,
– Stowarzyszenie „My, Rodzice”,
– kolektyw Trans-Parent.
Wydarzenie objęte patronatem Wojewody Świętokrzyskiego.