Getting your Trinity Audio player ready...
|
Urząd Miejski ogłosił przetarg na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy Starachowice. Firmy chętne wziąć w nim udział mają czas do 11 września na złożenie oferty. Po analizie dokumentów i wyborze konkretnej oferty będzie wiadomo, ile starachowiczanie zapłacą za odbiór śmieci od 1 stycznia 2024 roku, i jak długo będzie obowiązywać umowa.
Jak pokazują dane statystyczne, z roku na rok rośnie liczba kilogramów śmieci w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W 2018 roku było to 317 kilogramów, a w 2022 roku już 405 kilogramów.
Ten czynnik ma bezpośredni wpływ na koszty. Im więcej śmieci będzie produkowane, tym więcej trzeba będzie płacić za ich odbiór, transport, gromadzenie, odzysk i unieszkodliwianie. Składowych stawki, którą będą ponosili mieszkańcy, jest wiele więcej. Jednak w tym przypadku, to starachowiczanie mają bezpośredni wpływ na wysokość opłaty.
W 2020 roku magistrat informował, że: „Gmina Starachowice będzie posiadała dodatkowy instrument pozwalający na weryfikację liczby osób zamieszkujących w danej nieruchomości”. Zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim, czy zapowiadany mechanizm został wdrożony? Czy i jak Urząd Miejski sprawdza „deklaracje śmieciowe” względem stanu faktycznego? Czy i w jaki sposób gmina kontroluje i czy kontroluje liczbę złożonych deklaracji śmieciowych w kontekście napływu do Starachowic pracowników tymczasowych, czy uchodźców? Jeśli te osoby nie są ujęte w deklaracjach śmieciowych, to oznacza, że za ich śmieci zapłacą wszyscy starachowiczanie w wyższej opłacie? Co zatem zrobiła gmina Starachowice, by do takiej sytuacji nie dochodziło?
Referat Podatków i Opłat przypomina, iż zgodnie z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości zobowiązany jest złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych.
W przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie wywiązuje się z obowiązku wnoszenia opłat za odpady komunalne, prowadzone jest w stosunku do niego postępowanie egzekucyjne, mające na celu przymusowe wyegzekwowanie należności. W takim przypadku osoba taka ponosi dodatkowe koszty z tytułu odsetek za nieterminowe wpłaty, koszty doręczenia upomnienia oraz koszty egzekucyjne.
Jeśli chodzi o osoby innej narodowości zamieszkujące na terenie miasta Starachowice, w domach jednorodzinnych, czy też w blokach, obowiązek wykazania tych osób w deklaracji o wysokości opłaty za odpady komunalne spoczywa na właścicielu nieruchomości, spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnocie mieszkaniowej.
Należy zwrócić uwagę, że wyłączeniu od składania deklaracji i deklarowania osób do opłaty, podlegają między innymi właściciele nieruchomości, na których prowadzona jest działalność gospodarcza w formie hoteli, hosteli, pensjonatów oraz każda działalność gospodarcza zajmująca się wynajmem miejsc noclegowych, co w znacznej mierze dotyczy osób innej narodowości przebywających na terenie miasta Starachowice.
To właściciel zobowiązany jest do rzetelnego deklarowania ilości osób zamieszkujących na danej nieruchomości i to właściciel poniesie wszelkie konsekwencje związane z nierzetelnym deklarowaniem osób i unikaniem wnoszenia opłat.
Gmina Starachowice posiada dostęp do „aplikacji” w postaci rozbudowanego arkusza kalkulacyjnego, który umożliwia analizę wprowadzanych ręcznie lub „zaciąganych” informatycznie danych z programów dziedzinowych dotyczących kwestii związanych z odprowadzaniem odpadów komunalnych. Na chwilę obecną nie jest on jednak wykorzystywany jako narzędzie weryfikacyjne w tym zakresie. Jednym z powodów takiej decyzji jest fakt aktualizacji i zmiany oprogramowania w Urzędzie Miejskim oraz jednostkach budżetowych Gminy Starachowice.
Warto podkreślić, iż na przestrzeni lat weryfikacja deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi następowała w oparciu o:
• ewidencję podatkową właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami jednorodzinnymi – sprawdzenie czy ze wszystkich nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi zostały złożone deklaracje;
• decyzje odbioru nowowybudowanych budynków mieszkalnych;
• ewidencję ludności (zameldowania, wymeldowania, zgony, urodzenia) – weryfikacja jest prowadzona na bieżąco, na podstawie składanych wyjaśnień, oświadczeń, umów najmu i inne dokumenty w przypadku różnicy liczby osób pomiędzy wykazanymi w deklaracji a zameldowanymi;
• wnioski o zastosowanie ulgi z tytułu Karty Dużej Rodziny;
• informacje Straży Miejskiej dotyczące zamieszkiwania wybranych nieruchomości;
• indywidualne oględziny nieruchomości przeprowadzane przez pracowników Referatu Podatków i Opłat, zajmujących się naliczaniem opłaty;
• rozpatrywane wnioski o zastosowanie ulgi w opłacie (umorzenie, odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty).
Obecnie trwa weryfikacja deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w oparciu o dane pozyskane z Centrum Usług Społecznych. Weryfikacja następuje na podstawie liczby osób w gospodarstwach domowych, wykazanych w złożonych wnioskach o dodatki do ogrzewania tj.: do węgla, pelletu, drewna, oleju opałowego i gazu LPG.
W przypadku wszelkich rozbieżności mieszkaniec wzywany jest do złożenia wyjaśnień, dokumentów, deklaracji bądź jej korekty. W stosunku do mieszkańca, który mimo obowiązku nie złożył deklaracji bądź złożył ją nierzetelnie, może być wszczęte postępowanie na takich samych zasadach jak w sprawach podatkowych. Zobowiązania mogą być zweryfikowane nawet do 5 lat wstecz, co oznacza, że w skrajnym przypadku mieszkaniec może być zmuszony uregulować opłatę nawet za kilka lat wstecz.
Koszty dotyczące funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi obejmujące: odbiór, transport, gromadzenie, odzysk i unieszkodliwianie odpadów komunalnych, funkcjonowanie punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych, obsługę administracyjną, w roku 2022 r. wyniosły: 12.049.525,69 zł.
Dochody uzyskane z tytułu pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w 2022 r. wyniosły 11.676.449,04 zł. Liczba mieszkańców uiszczających wymienioną opłatę to 36 691 osób (stan na 31.12.2022 r.).
Łącznie w ramach gospodarki odpadami komunalnymi odebrano od mieszkańców w 2022 r. 14 842,67 ton odpadów komunalnych, gdzie odsetek odpadów komunalnych zebranych selektywnie wyniósł 47,17 %.