Odsłuchaj całą treść artykułu, możesz nawet zablokować ekran!
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Obchody ćwierćwiecza obchodził we wtorek, 14 grudnia, starachowicki Dom Samopomocy w Starachowicach. Placówka w Starachowicach była jedną z pierwszych w kraju, zaraz po uchwaleniu nowej ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.
Urodzinowe spotkanie w gościnnych progach placówki zgromadziło wielu przyjaciół tej instytucji. Pełniąca obowiązki kierownika Małgorzata Kiepas przypomniała historię oraz aktualną ofertę placówki oraz sukcesy i osiągnięcia podopiecznych. Od początku siedzibą Środowiskowego Domu Samopomocy był wybudowany w 1938 r. budynek powojennego przedszkola przy ul. Reja. Przed wojną mieściła się tu ochronka dla dzieci a w latach 1945 – 1991 r. Przedszkole nr 1.
Każdego dnia zespół terapeutyczny pracuje z podopiecznymi w ramach m.in.: zajęć terapeutycznych, treningów, poradnictwa. Pracownicy pomagają również swoim podopiecznym w dostępie do świadczeń zdrowotnych, czy przy załatwianiu spraw urzędowych.
W roku 2006 placówka i ówczesna dyrektor Elżbieta Soberka została wyróżniona Nagrodą Marszałka Województwa Świętokrzyskiego „Anioł Dobroci”, która przyznawana jest instytucjom i ludziom działającym na rzecz ludzi potrzebujących pomocy. W 2009 roku ŚDS został laureatem nagrody Wojewody Świętokrzyskiego „Homo Homini” przyznawanej w ramach konkursu popularyzującego aktywne formy wspierania i działania na rzecz osób niepełnosprawnych.
Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy to osoby niezwykle uzdolnione artystycznie, prace ich autorstwa można podziwiać i kupować m.in. podczas organizowanych kiermaszów czy jarmarków. Twórczość ta jest doceniana również podczas ogólnopolskich i wojewódzkich konkursów plastycznych, a ich autorzy często plasują się w zwycięskiej trójce.
Również w dziedzinie sportu bywalcy ŚDS mają wiele sukcesów. Dwukrotnie bowiem byli mistrzami Spartakiady Osób Niepełnosprawnych w Sandomierzu i dwukrotnie Spartakiady Golgota Świętokrzyska w Kałkowie. W latach 2009 – 2019 do nich należał tytuł mistrzów województwa świętokrzyskiego w konkurencji przeciągania liny.
– Z okazji 25 – lecia działalności Kierownictwu i Pracownikom dziękuję, że tworzycie wyjątkową atmosferę tego nietypowego Domu. Z ogromną empatią, wrażliwością i otwartością każdego dnia wspieracie i pomagacie osobom niepełnosprawnym i skrzywdzonym przez los. Dzięki Waszej pracy podopieczni mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań oraz znajdują wsparcie i pomoc w trudnych chwilach. To Wy Państwo spotykacie się z najtrudniejszymi sytuacjami i krzywdami ludzkimi, z goryczą i bezradnością. Swoją działalnością przypominacie społeczeństwu, że niepełnosprawni są jego częścią, a o ich problemach należy rozmawiać – mówił obecny na spotkaniu prezydent Marek Materek.