Getting your Trinity Audio player ready...
|
Jubileusz 60 – lecia istnienia świętował Zespół Szkół Zawodowych nr 3 z ulicy Szkolnej w Starachowicach. Szkoła, która przez lata przygotowywała kadry dla Fabryki Samochodów Ciężarowych, a obecnie dla wielu firm działających w naszym powiecie. Uroczystości odbyły się w piątek (21 października br.).
Zgodnie z tym, co mówił Stanisław Wyspiański: „Nikt żywy w kraj młodości raz drugi nie wraca. Młodość, raz już miniona, minęła niezwrotnie”. Ale praca w tej szkole, jak zapewniała podczas jubileuszu dyrektor placówki Dorota Lenart, temu stwierdzeniu zaprzecza. Kolejne roczniki uczniów sprawiają, że pracujący tutaj nauczyciele wciąż mają od 14 do 20 lat.
– Wychowankowie szkoły, którzy opuszczają mury tej placówki, niejednokrotnie napawają nas dumą, że choć w maleńkiej części mamy udział w ich sukcesach zawodowych i osobistych. Staramy się sprawić, aby uczeń uwierzył w swoje siły. Dajemy uczniom możliwość zaprezentowania talentów, łączenia pasji sportowych z nauką, a przede wszystkim wykształcenia ich na świetnych specjalistów – podkreśliła dyrektor.
Początek istnienia placówki był ściśle związany z potrzebami kadrowymi Fabryki Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Jej inicjatorami byli: Tadeusz Sobiecki – kierownik Zakładowego Ośrodka Szkolenia Zawodowego i ówczesny dyrektor FSC – Wacław Michniewski. 1 września 1962 roku powstała Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Pracujących Młodocianych FSC. Obowiązki dyrektora w pierwszych miesiącach działalności szkoły pełnił Józef Łopaciuk, ale jeszcze w tym samym roku na to stanowisko powołano Józefa Ciszka. Już w roku szkolnym 1963/1964 szkoła była samodzielną placówką oświatową, w której od 1 września 1964 roku utworzono klasę Technikum Mechanicznego dla Pracujących o specjalności spawacz. Z klasy tej wyszło wielu fachowców, którzy po ukończeniu studiów pełnili odpowiedzialne funkcje w FSC. W 1967 roku na terenie FSC utworzono Wydział Szkoleniowo – Produkcyjny, na którym pod nadzorem instruktorów uczniowie pobierali naukę zawodu, a także wykonywali zadania produkcyjne i remontowe. Wieloletnie starania dyrektorów placówki o stworzenie bazy lokalowej, uwieńczone zostały sukcesem w listopadzie 1969 roku, wówczas szkoła przeniosła się do własnego, nowego budynku przy ul. Projektowej, obecnie ul. Szkolnej, z którą kojarzona jest zresztą do dziś. W roku szkolnym 1972/1973 utworzono Liceum Zawodowe, a trzy lata później Średnie Studium Zawodowe. Zachodzące od 1990 roku zmiany polityczne w kraju, spowodowały, że w styczniu 1991 roku FSC przekazała szkołę Kuratorium Oświaty i Wychowania w Kielcach. W związku z tym od 1 września 1991 roku szkoła otrzymała nazwę Zespołu Szkół Zawodowych nr 3.
Dzisiejsza szkoła to 23 oddziały, 682 uczniów, 47 nauczycieli i 11 pracowników administracji i obsługi.
– Nie ma już dawnych pomocy dydaktycznych. Jest za to dziennik elektroniczny, komputery, tablety, nowoczesne boisko, tablice interaktywne i piękny budynek po termomodernizacji – wyliczała dyrektor. – Jesteśmy szkołą na miarę XXI w. i z optymizmem patrzymy w przyszłość – dodała Dorota Lenart.
Jubileusz ZSZ nr 3 stał się okazją do przypomnienia historii placówki, która przez lata przygotowywała kadry dla starachowickiej FSC, a obecnie dla wielu firm działających w naszym powiecie. Nie dziwi więc duża liczba osób, składających podziękowania i gratulacje. W spotkaniu uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, Kuratorium Oświaty, placówek oświatowych i byli pracownicy szkoły. W tym wyjątkowym dla szkolnej społeczności wydarzeniu, nie mogło zabraknąć władz powiatowych: starosty Piotra Ambroszczyka i wicestarosty Dariusza Dąbrowskiego.
Starosta Piotr Ambroszczyk podkreślał, że ze szkoły wychodzi już trzecie pokolenie ludzi, którzy budują miasto, powiat, ale także i Polskę, bo wielu absolwentów „wychodzi w świat”. A Powiat Starachowicki, jako organ prowadzący robi wszystko by rozwijać placówkę. Stąd między innymi pozyskane fundusze na remont hali.
– Lada dzień będziemy ogłaszać przetarg, tak aby jeszcze w tym roku rozpocząć prace. Wiosną chcemy przystąpić do remontu głównej części obiektu, tak aby w nowym roku szkolnym młodzież mogła już z niego korzystać i żeby znowu był to jeden z nowocześniejszych obiektów w województwie – mówił starosta Piotr Ambroszczyk.
Wspólnie z wicestarostą Dariuszem Dąbrowskim na ręce dyrektor Doroty Lenart przekazał podziękowania oraz życzenia wraz z symbolicznym czekiem na kwotę 5 tys. zł.
Życzenia od prezydenta Marka Materska przekazał jego zastępca ds. społecznych Marcin Gołębiowski, który zapewnił o dalszej współpracy z powiatem dla dobra uczniów.
– Wspólnie ze starostą i wicestarostą będziemy podejmować działania w ramach środków pozyskanych z funduszy norweskich, aby stworzyć jedną, wspólną strategię rozwoju oświaty w powiecie. Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe muszą ze sobą współpracować, by absolwenci starachowickich szkół podstawowych w pierwszej kolejności wybierali szkoły zlokalizowane w naszym powiecie, a potem by tu zostali – powiedział wiceprezydent.
Uroczystość uświetnił program artystyczny w wykonaniu młodzieży ZSZ nr 3 w Starachowicach. Był również czas na zwiedzanie wyremontowanej placówki i chwilę rozmowy przy poczęstunku przygotowanym przez uczniów.