Odsłuchaj całą treść artykułu, możesz nawet zablokować ekran!
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Niemal każda realizacja zadania drogowego w Starachowicach związana jest z mniejszą lub większą wycinką zieleni. Jedni mówią: „coś, kosztem czegoś”; inni wyrażają zaniepokojenie coraz większą tzw. „betonozą”. Można ją zauważyć nie tylko w Starachowicach, ale również w innych polskich miastach. Czy budowa ścieżek rowerowych, które – nie da się ukryć – są potrzebne, musi wiązać się z wycinką drzew i krzewów? Jakie rozwiązanie widzi Urząd Miejski w Starachowicach?
ul. Na Szlakowisku / fot. Gazeta Starachowicka
Miasto Starachowice ogłosiło postępowanie na realizację zadania pn. „Budowa ścieżki rowerowej przy ul. Radomskiej i ul. Szkolnej w Starachowicach – część 1. Budowa ścieżki rowerowej przy ul. Jadwigi Kaczyńskiej i ul. Bankowej w Starachowicach – część 2. Budowa ścieżki rowerowej przy ul. Marszałka Piłsudskiego i ul. Władysława Rogowskiego w Starachowicach – część 3. Budowa ścieżki rowerowej przy ul. Słonecznej w Starachowicach – część 4. Budowa ścieżki rowerowej przy ul. Na Szlakowisku w Starachowicach – część 5”.
W związku z tym zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, czy w ramach tego przetargu będą wycinane drzewa oraz krzewy? Jeśli tak, to ile sztuk przewidziano do wycięcia i jaki jest powód wycinki? Liczby, które otrzymaliśmy w odpowiedzi, nie zadowolą miłośników zieleni…
– W ramach programu „Poprawa komunikacji publicznej w Starachowicach poprzez modernizację infrastruktury i zakup taboru niskoemisyjnego – etap II”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Działanie 3.4 „Strategia niskoemisyjna, wsparcie zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej” Oś 3 „Efektywna i zielona energia” oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, gmina planuje budowę kilku ścieżek rowerowych: przy ul. Radomskiej i ul. Szkolnej – część 1, przy ul. Jadwigi Kaczyńskiej i Bankowej – część 2, przy ul. Marszałka Piłsudskiego i ul. Władysława Rogowskiego – część 3, przy ul. Słonecznej – część 4 oraz przy ul. Na Szlakowisku – część 5 – mówi rzecznik magistratu, Michał Urbański.
Jak dodaje, celem zadania jest m.in. poprawa jakości środowiska naturalnego i klimatu akustycznego. Budowa ścieżek rowerowych ogranicza natężenie ruchu samochodowego (niższa emisja spalin, lepsza jakość powietrza), poprawia bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz popularyzuje korzystanie z innych form transportu. Duże znaczenie ma także wzmocnienie zdrowia oraz aktywności fizycznej społeczeństwa. Zależy nam na tym, by rower był wykorzystywany nie tylko w celach rekreacyjnych, lecz dla wielu mieszkańców stanowił przyjazny i chętnie wybierany środek transportu, dzięki któremu będą sprawnie dojeżdżali do szkoły czy pracy.
– Na etapie przeprowadzonej inwentaryzacji dendrologicznej, projektant wskazał do usunięcia, z uwagi na kolizje z przebiegiem ww. inwestycji, około 218 drzew o różnej wielkości, gatunku oraz wartości przyrodniczej. Jednocześnie informuję, że w trakcie realizacji ww. inwestycji będzie przeprowadzony wspólnie z wykonawcą przegląd projektowanych ścieżek rowerowych, celem maksymalnego ograniczenia konieczności ingerencji w zieleń i drzewostan – informuje rzecznik. – W związku z przewidywaną wycinką drzew, zostaną wykonane nasadzenia zastępcze, w ramach rekompensaty ekologicznej. Przyjęta ilość to 1:1 tj. jedno sadzone drzewo za jedno usuwane. Ponadto oprócz nasadzeń zastępczych, planowane są dodatkowe nasadzenia na terenach gminnych (okolice ulicy Polnej oraz ulicy Fabrycznej) w celu ciągłego równoważenia drzewostanu miejskiego.
– Pragnę nadmienić, iż Gmina Starachowice dokonuje wszelkich starań, aby inwestycje realizowane na terenie miasta odbywały się w poszanowaniu środowiska naturalnego oraz zrównoważonego rozwoju. Niektóre projekty inwestycyjne wymagają ingerencji w drzewostan naszego miasta, natomiast za każdym razem taka sytuacja jest przedmiotem pogłębionej analizy danego projektu, celem wypracowania optymalnych rozwiązań dla poszanowania natury. Wierzymy, że to właśnie dzięki tworzonym ścieżkom rowerowym Starachowice staną się bardziej ekologiczne i przyjazne środowisku. Samochody generują spaliny i zanieczyszczają planetę. Jednym z postulatów ekologów jest to, byśmy porzucili auta na rzecz właśnie rowerów, co może mieć wymierny wpływ na poprawę stanu środowiska – podkreśla Michał Urbański. – Gmina Starachowice jest w procesie tworzenia sieci ścieżek rowerowych. Mamy świadomość problemów i wyzwań, które temu towarzyszą. Jednocześnie zapewniamy, że wszelkie działania, podejmowane są dla poprawy komfortu i warunków życia starachowiczan.
KOMENTARZE NA FORUM
Komentuj
grecaptcha.ready(function() {
grecaptcha.execute(’6LcywEwbAAAAAHZyea6tyB8TDvdBrQnkhrEpYuiN’, {action: 'homepage’}).then(function(token) {
//console.log(token);
document.getElementById(’g-recaptcha-response’).value=token;
});