Getting your Trinity Audio player ready...
|
Realizacja projektu e-usług wchodzi w decydującą fazę. To projekt, który ma ułatwić życie mieszkańców korzystających z procedur urzędowych. Dzięki niemu gmina Starachowice wprowadza również zmiany w starachowickich placówkach oświatowych.
Podczas wtorkowej (29 listopada br.) konferencji prasowej, która odbyła się w Przedszkolu Miejskim nr 14 przy ulicy Granicznej, prezydent Starachowic Marek Materek poinformował, że Gmina Starachowice jest na zaawansowanym etapie realizacji projektu e-usług.
– To bez wątpienia projekt ogromny, który w naszym mieście realizowany jest od 2017 roku. Na ten cel przeznaczamy łącznie ponad 15 milionów, z czego ponad 12 milionów złotych to środki europejskie, które pozyskaliśmy na to zadanie. W ramach pierwszego etapu projektu stworzyliśmy nowoczesną serwerownię zlokalizowaną przy ulicy Leśnej. Serwerownia w byłym budynku Gimnazjum nr 3 będzie obsługiwała zarówno Urząd Miejski, jak i wszystkie jednostki podległe. W tej chwili wkraczamy w fazę, która dotyczy wprowadzania oprogramowań i różnych rozwiązań informatycznych, które są dedykowane zarówno Urzędowi Miejskiemu, Centrum Usług Wspólnych, ale przede wszystkim szkołom i przedszkolom prowadzonym przez miasto – powiedział.
W ramach projektu szczególną uwagę poświęcono placówkom oświatowym, które w okresie pandemicznej pracy zdalnej pokazały, jak ogromne są potrzeby w zakresie cyfryzacji procesów i narzędzi elektronicznych. Od połowy września Urząd Miejski rozpoczął wdrażanie dzienników elektronicznych w szkołach, a od połowy listopada w Przedszkolu Miejskim nr 14 przy ul. Granicznej ruszył system iPrzedszkole. W pozostałych przedszkolach uruchomimy go od 1 stycznia 2023 roku. Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu poprawi się przepływ informacji między przedszkolem a rodzicami. Opiekunowie dzieci mają dostęp do portalu przedszkola, na którym mogą sprawdzić aktualne ogłoszenia, jadłospis, dni wolne, wysokość opłat za żywienie i pobyt dziecka wraz ze wszystkimi szczegółami naliczeń. Od 1 stycznia 2023 roku zostanie również udostępniona możliwość płatności wszystkich opłat przelewem online.
– Od strony Gminy moduł iPrzedszkole usprawni rozliczenie i księgowanie opłat. W pracy intendentów i księgowych zamiast zeszytu, długopisu i papierowych kwitariuszy system automatycznie będzie naliczał opłaty według jednolitych parametrów. Po zakończonym miesiącu dane dotyczące naliczeń będą elektronicznie przesyłane do systemu finansowo-księgowego. Na każdym etapie procesu organ prowadzący będzie mógł sprawdzić wszystkie informacje dotyczące finansowania przedszkoli miejskich w tym zakresie, tworzyć dowolne zestawienia co przełoży się na lepsze zarządzanie miejskimi jednostkami – informują pracownicy Centrum Usług Wspólnych.
W starachowickich szkołach podstawowych w ramach projektu e-Usługi wdrożono dziennik elektroniczny Librus. System umożliwia prowadzenie dzienników zajęć obowiązkowych, dodatkowych, ze specjalistami i pedagogami. Automatyzuje wiele procesów sprawozdawczych oraz nadzoru nad dokumentacją szkolną. Wspomaga dydaktykę prowadzoną również w formie nauczania zdalnego. Umożliwia szybkie i proste prowadzenie elektronicznych arkuszy ocen oraz automatyczne wypełnianie i wydrukowanie świadectw szkolnych. Jest on dostępny dla nauczycieli, rodziców i uczniów poprzez przeglądarkę internetową, z każdego miejsca na świecie dzięki zastosowaniu rozwiązań chmurowych.