Odsłuchaj całą treść artykułu, możesz nawet zablokować ekran!
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Choć wydawałoby się, że „klamka zapadła”, to jednak grupa starachowiczan zamieszkująca okolice ciepłowni przy ulicy Ostrowieckiej, wciąż ma nadzieję, że uda się zablokować budowę w okolicy ich domów, tzw. instalacji odzysku energii. Skierowała do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ) wniosek w sprawie decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach. Na początku października br., GDOŚ wydał decyzję w tej sprawie.
źródło: Stow. Inicjatywa dla Starachowic
– Postanowieniem z dnia 4 października 2021 r., Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, rozpoznając wnioski 10 Starachowiczan z lutego i marca 2021 r. , mieszkających w sąsiedztwie planowanej inwestycji – spalarni śmieci w Starachowicach, wznowił postępowanie zakończone ostateczną decyzją tego organu z 2020 r. o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji. Wznowienie postępowania jest pierwszym i kluczowym krokiem do wyeliminowania decyzji środowiskowej z obrotu prawnego. Kolejnym etapem prowadzonej procedury jest bowiem rozstrzygnięcie przez GDOŚ wniosków mieszkańców o wstrzymanie wykonania decyzji środowiskowej oraz rozstrzygnięcie co do samej treści tej decyzji. Przekładając to na realia – kolejny etap postępowania wiąże się z możliwością wstrzymania całej inwestycji – mówi adwokat Piotr Capała. – ZEC Sp. z o.o. miała świadomość zainicjowania wyżej wskazanego postępowania przez mieszkańców i związanych z tym możliwych skutków prawnych, a pomimo tego z „uporem maniaka” twierdziła, że decyzja środowiskowa jest już niewzruszalna, wprowadzając tym samym w błąd opinię publiczną. To wszystko działo się w sytuacji, w której ZEC Sp. z o.o. reprezentowana jest w wyżej wskazanym postępowaniu przez profesjonalnego pełnomocnika, będącego adwokatem.
Jak czytamy w uzasadnieniu postanowienia:
„(…) GDOŚ na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 oraz 2 w związku z art. 71 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (w brzmieniu obowiązującym w dacie wydania powyższej decyzji, tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 256, ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania (nazwiska do wiadomości stron – przy. red.) z dnia 20 marca 2019 r. uchylił decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach z dnia 7 marca 2019 r. (…) określającą środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia pod nazwą: Budowa instalacji odzysku energii (IOE) w Starachowicach w części i w tym zakresie orzekł co do istoty sprawy lub umorzył postępowanie pierwszej instancji, a w pozostałej części utrzymał decyzję w mocy.
Pismami z dnia 17 lutego 2021 r. oraz 4 marca 2021 r. osoby wymienione w sentencji niniejszego postanowienia (nazwiska do wiadomości stron – przy. red.), wniosły o wznowienie postępowania w ww. sprawie. Wnioskodawcy wskazali jako podstawę wznowienie art. 145 § 1 pkt 4 Kpa, podnosząc, że nie byli oni zawiadomieni o wszczęciu postępowania, podejmowanych czynnościach w toku postępowania, możliwości zapoznania się z aktami sprawy oraz z treścią decyzji administracyjnych wydanych w sprawie”.