Getting your Trinity Audio player ready...
|
Powiat bezskutecznie ogłasza przetargi na sprzedaż obiektu. Jest ujęty w wojewódzkiej ewidencji zabytków, na wniosek Marcina Furtaka, architekta z Krakowa, który widział w nim przykład modernistycznej architektury okresu międzywojennego. Koszty związane m.in. z ochroną, utrzymaniem czystości i porządku oraz podatki, pokrywa Powiat Starachowicki, rocznie kosztuje to 100.000 złotych. W sprawie zagospodarowania obiektu interpelowali kilkakrotnie na sesjach Rady Powiatu radni. Również Paweł Lewkowicz, który poddał propozycję utworzenia tam Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. W interpelacji proponował wyburzenia starego budynku i wybudowanie w jego miejsce nowego, mniejszego, w tej samej architekturze i przy finansowym wsparciu wszystkich gminy naszego powiatu. Decyzję – o co też wnioskował – należałoby poprzedzić konsultacjami, m.in. z władzami gmin i parlamentarzystami, by poparli dofinansowanie budowy ZOL. Jakie jest ich zdanie?
Poseł Piotr Liroy – Marzec:
Chciałbym jako obywatel, aby decyzja o dalszych losach poszpitalnego budynku poprzedzona była dialogiem oraz konsultacjami z wszystkimi zainteresowanymi stronami. Władze powinny wysłuchać zdań ekspertów, lokalnych stowarzyszeń oraz zwykłych mieszkańców miasta i powiatu. (…) Temat tzw. „starego szpitala” w Starachowicach należy do delikatnych i wymaga szczególnego traktowania. Jednym z aspektów sprawy jest postępująca degradacja opuszczonego budynku, która niekorzystnie wpływa na rozwój miasta. Decyzję o rozbiórce należy jednak traktować jako ostateczność.
Poseł Andrzej Kryj: Pomysł utworzenia Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego zlokalizowanego w budynku „starego szpitala” przy ul. Radomskiej jest bardzo interesujący. Z całą pewnością taka placówka wychodziłaby naprzeciw potrzebom mieszkańców powiatu starachowickiego i zwiększyłaby dostępność do usług opiekuńczych. Mając to na względzie życzę władzom powiatowym sukcesu w staraniach o jej powstanie.
Dyrektor PZOZ Katarzyna Arent: Przy braku danych finansowych trudno jest jednoznacznie odnieść się do zaproponowanych działań. Sama inicjatywa powołania ZOL-u, z uwagi na potrzeby społeczne, jest zasadna. (…) Jedynie przeprowadzenie dokładnej kalkulacji z uwzględnieniem wysokości i źródeł finansowania pozwoliłoby na rzetelną ocenę propozycji przedstawionych w interpelacji.
Prezydent miasta Marek Materek : Warto rozważyć utworzenia przez Powiat i Gminę Starachowice Centrum Senioralnego, w skład którego wchodziłyby: Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, Dom Dziennego Pobytu dla seniorów, mieszkania dla seniorów, Dom Pomocy Społecznej. W przypadku ponownego negatywnego rozstrzygnięcia przetargu na zbycie nieruchomości, warto rozważyć pomysł wynajęcia budynku szpitala np. na stworzenie Centrum Paintballa.
Przewodniczący Rady Powiatu w Starachowicach Tomasz Margula: Osobiście opowiadam się za powstaniem na terenie obiektów starego szpitala Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (ZOL) o profilu ogólnym (albo dla określonych odbiorców) w formie całodobowej opieki osób nie wymagających hospitalizacji, zaś wymagających całodobowej pielęgnacji, rehabilitacji, czy kontynuacji leczenia. ZOL może świadczyć usługi komercyjnie, zaś przyjęcie pacjentów jest za odpłatnością. Na funkcjonowanie ZOL istnieje możliwość otrzymania środków zakontraktowanych z NFZ. Poza tym atutem ZOL jest sytuacja demograficzna w tendencji starzenia się społeczeństwa oraz diagnoza wynikająca z map potrzeb zdrowotnych. Konstelacja ta implikuje zapewnienie pacjentom w wieku senioralnym opieki specjalistycznej i pielęgnacyjnej, czego nie zapewnia DPS. Obecnie w Świętokrzyskiem jest 18 ZOL, zaś w ponad 90 tys. powiecie starachowickim nie ma żadnego.
Wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn: Opinia w przedmiotowej sprawie może zostać wyrażona po przedstawieniu wyników ekspertyzy i ewentualnych propozycji zagospodarowania nieruchomości. Na chwilę obecną nie mogę zająć określonego stanowiska z uwagi na brak szczegółowych danych.
Wójt gminy Pawłów Marek Wojtas: Nie mogę zająć stanowiska, gdyż z ubolewaniem stwierdzam, iż wpisanie do Gminnego Rejestru Zabytków tego obiektu z obligatoryjnym wymogiem uzgadniania wszelkich działań dotyczących obiektu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków ograniczy znacząco liczbę potencjalnych nabywców terenu z tym obiektem. Mam wątpliwości, czy wariant rozbiórki tego obiektu i wybudowanie nowego z nową funkcją przy tych uwarunkowaniach jest możliwy.
Wójt gminy Brody Marzena Bernat: Propozycja zgłoszona przez pana radnego jest zasadna. Wykorzystanie nieruchomości na cele użyteczności publicznej jest w pełni uzasadnione.
Burmistrz gminy Wąchock Jarosław Samela: Z uwagi na brak określenia kosztów, nie jesteśmy w stanie na chwilę obecną podjąć decyzji. Po przedstawieniu bliższych kosztów jesteśmy skłonni do podjęcia dalszych rozmów w tym zakresie.
Przypomnijmy, że cena kupna nieruchomości przy Radomskiej wynosiła w 2010 roku około 5 milionów złotych, a teraz jest to kwota 2 100 000 zł.