Odsłuchaj całą treść artykułu, możesz nawet zablokować ekran!
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Na jarmarkowej scenie pojawili się: starosta Piotr Babicki, prezydent Starachowic Marek Materek oraz Aneta Kiepas – członek zarządu firmy PKC Group Poland, którzy wraz z członkami zarządu i Rady Powiatu starachowickiego zainaugurowali imprezę. Z właściwym sobie wdziękiem poprowadził ją duet – Agnieszka Lasek – Piwarska oraz Łukasz Gołda. Zaprosili na scenę pięcioosobowe drużyny z każdej gminy, które brały udział w zmaganiach pod hasłem „Między nami gminami”. A było o co walczyć, bo zwycięzca zgarniał sumę 2000 zł. Drużyny rywalizowały m.in. w rzucie jajkiem, rzucie do celu czy przeciąganiu liny, które wzbudziło najwięcej emocji zarówno u zawodników jak i u zgromadzonej publiki. Drużynę z Brodów mocno wspierała wójt tej gminy Marzena Bernat. Ostatecznie zmagania wygrała ekipa Gminy Mirzec, zdobywają główną nagrodę i statuetkę „Starzecha”.
W bloku prezentacji ph. „Gminna marka na scenie”, były to występy artystyczne. Wszyscy włożyli sporo pracy w jak najlepszą prezentację swojej małej ojczyzny. Były małe przedstawienia, folklorystyczne stroje, ludowe tańce, pojawiła się również gwara.
Na terenie muzeum radochę mieli także najmłodsi, wszak świętowano również Dzień Dziecka. W ich strefie rozrywki atrakcji nie brakowało. Oblegany był park dmuchany, suchy basen, strzelnica, ścianka wspinaczkowa, ale i gry przestrzenne.
Zorganizowano również pokaz starożytnego wytopu w dymarce dr Andrzeja Przychodni ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego wraz z rekonstruktorami przybliżali widzom metody hutnicze sprzed wieków. Można je było zobaczyć również na pokazie, który przygotował Richard Sitkiewicz – Batten, Tomasz Bielecki oraz studenci Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa – Wydział Rzeźby.
W tzw. sferze jedzenia dominowała „Gminna marka w kuchni” – lokalne potrawy robione według domowych przepisów. Nie byłoby jarmarku bez stoisk z rękodziełem artystycznym. Wśród wystawców były: rzeźby, stroiki, koronkarstwo, obrazy, hafty, garncarze, wyroby szydełkowe czy witraże.
W tym dniu Muzeum było otwarte dla zwiedzających, a PKC Group Poland miało wydzieloną strefę dla swoich pracowników, gdzie prowadziło rodzinny konkurs, w którym do wygrania był m.in: laptop czy elektryczna hulajnoga.
Jedną z niespodzianek przygotowanych przez organizatorów było ponowne „rozpalenie” Wielkiego Pieca. Było nawet spektakularne odliczanie i… z ciemności wyłonił się Wielki Piec, cały w czerwieni z dymiącym kominem!
Wieczorem na scenie pojawiła się Marta Markiewicz, znana jako SARSA – polska piosenkarka, która na swoim koncie ma już trzy albumy, a jej utwory rozbrzmiewają w największych rozgłośniach radiowych i telewizyjnych w kraju. Jej utwory „Naucz mnie”, „Zakryj” w internecie biją rekordy popularności, a jej fani dotarli do Starachowic z różnych miejscowości. Gwiazdą imprezy był również zespół rockowy IRA. Ich największe hity to: „Zdobyć świata szczyt” czy „Ona jest ze snu”. Tego dnia również Artur Gadowski – wokalista zespołu obchodził swoje urodziny. Publika specjalnie dla niego zaśpiewała „Sto lat!” Na zakończenie jubileuszów widzowie mogli obejrzeć spektakularny pokaz laserowy.