KAMERY WYKRYJĄ, APLIKACJA OSTRZEŻE – NOWOCZESNY SYSTEM ADD W NADLEŚNICTWIE STARACHOWICE

Getting your Trinity Audio player ready...

Kamery dalekiego zasięgu oraz system automatycznej detekcji dymu (ADD) to niezbędny element skutecznej ochrony przeciwpożarowej. Jak informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, od poniedziałku (15 marca) rusza z bezpośrednią akcją. Kamery już zamontowano i sprawdzono na dostrzegalniach w Nadleśnictwie Starachowice.
Jest to  możliwe dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej i udziałowi nadleśnictw w przedsięwzięciu: „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów”. System ma zapewnić sprawne komunikowania się pomiędzy wszystkimi jednostkami gaśniczymi, co pozwoli na adekwatne do rozwoju pożaru kierowanie akcją w terenie.
System ADD działa w czasie rzeczywistym analizując obraz z każdej kamery pod względem koloru, kształtu i ruchu i określa miejsca na obrazie kwalifikowane przez aplikację jako dym. Zgłoszenia sygnalizowane sygnałem dźwiękowym są na bieżąco wyświetlane, zapisywane i podlegają weryfikacji przez operatora systemu. (…) Automatyczna detekcja pozwala również wykryć dymy nie wyróżnione z obrazu przez operatora w dalszych odległościach horyzontu pola widzenia kamer. Po sygnalizacji przez aplikację dymu, operator dokonuje zbliżenia miejsca wydobywania się dymu (zoom optyczny do x30 plus zoom cyfrowy), dokonuje analizy i oceny zapisanego obrazu. Program bazuje na podkładzie Leśnej Mapy Numerycznej pozwalając uzyskać całość danych zgromadzonych w systemie LP na temat drzewostanów rosnących w miejscu pożaru i w ich bezpośrednim otoczeniu. Dwie dostrzegalnie pozwalają na dokładną lokalizację miejsca wydobywania się dymu z wykorzystaniem kątów przecięcia osi obiektywów kamer (triangulacji). W warunkach testowych uzyskano błąd dokładności poniżej 100m. Jest to współcześnie najdokładniejsza dostępna metoda określania lokalizacji. W sytuacji gdy spomiędzy koron wydobywa się niewielki dym lub jest on rozwiewany przez silny wiatr co uniemożliwia dostrzeżenie go z innych obiektów, można określić przybliżoną lokalizację miejsca wydobywania się dymu z wykorzystaniem punktów charakterystycznych widocznych przez operatora kamer. Dodatkowo oprogramowanie zainstalowanie w Punkcie Alarmowo Dyspozycyjnym (PAD) pozwala na podstawie analizy kąta pochylenia osi pionowej kamery i numerycznego modelu terenu określić lokalizację przecięcia się osi optycznej z terenem. Dokładność tej metody uzależniona jest od ukształtowania terenu i odległości. W warunkach Nadleśnictwa Starachowice sprawdza się w odległości 1-3 km od obiektu.
Jak informuje Nadleśnictwo Starachowic, oprogramowanie PAD zintegrowane jest z aplikacjami zainstalowanymi na telefonach Służby Leśnej i pozwala przekazywać informację o miejscu wydobywania się dymu bezpośrednio na urządzenia pracowników terenowych i Stanowisko Kierowania KP Państwowej Straży Pożarnej.
/źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu / Nadleśnictwo Starachowice/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewijanie do góry