Getting your Trinity Audio player ready...
|
Radna Agnieszka Kuś podczas piątkowej (10 marca br.) konferencji zaapelowała do władz miasta o zainteresowanie się stanem budynku przy ul. Hutniczej w Starachowicach.
– Wiele osób zwracało się do nas o pomoc w sprawie tego budynku. To jest kamienica, która stoi w centrum miasta przy drodze wjazdowej do Starachowic, a wygląda dramatycznie. Pan prezydent mówi o identyfikacji wizualnej naszego miasta, reklamie. To jest reklama naszego miasta, ta kamienica – mówiła radna. – Pan prezydent opowiadał, że wstydził się, jak przejeżdżał z gośćmi przez ulicę Szkolną, bo budynek Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 był obdrapany i dlatego był za tym, aby przenieść placówkę do budynku po gimnazjum przy ul. Leśnej. Dziwi mnie, że jak zaprasza tutaj gości z całej Polski, to nie wstydzi się właśnie tego budynku. Dlatego apelujemy i zwracamy się z prośbą do pana prezydenta, aby zajął się tym tematem.
– Ta kamienica jest symbolem. W Starachowicach można zadać pytanie, gdzie w tym wszystkim jest człowiek? Robi się inwestycje, jest pięknie oświetlony park. Stawiamy na wizerunek, a gdzieś w tym wszystkich zaginął zwykły człowiek. Dla mnie jest to porażką każdego polityka, samorządowca, urzędnika, że nie widzą potrzeb zwykłych ludzi – dodała Małgorzata Derlecka.
Zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego z pytaniem o plany dotyczące remontu tego budynku.
– Plany odnośnie termomodernizacji budynku przy ul. Hutniczej 8 dyskutowane były z rodzinami go zamieszkującymi już w roku ubiegłym – informuje Malwina Skrzyniarz-Pióro, kierownik Referatu Działalności Gospodarczej i Zasobów Lokalowych. – 9 marca bieżącego roku ogłoszone zostało postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej rozbudowy, przebudowy i termomodernizacji budynku przy ul. Hutniczej 8. Koszt wykonania robót w budynku oszacowany zostanie na podstawie dokumentacji, na której przygotowanie przewiduje się okres 11 m-cy. Znaczącą część środków finansowych na termomodernizację budynku Gmina planuje pozyskać z Banku Gospodarstwa Krajowego. Obecnie w budynku, którego budowa zakończyła się w 1930 r., znajduje się 10 lokali mieszkalnych, z czego dwa są niezamieszkałe. Gmina podjęła działania mające na celu stopniową relokację Najemców do lokali zamiennych. Do końca marca 2023 r. budynek mają opuścić trzy rodziny. Dla kolejnych Najemców przygotowywane będą propozycje lokali zamiennych. Termomodernizację budynku planuje się rozpocząć w 2024 roku.