fot. Anna Ząbecka / Gazeta Starachowicka

KIEDY KONIEC MODERNIZACJI PARKU KULTURY?

Getting your Trinity Audio player ready...

To pytanie podczas lutowej sesji Rady Miejskiej zadała radna Monika Nowak. Jak dodała, prace trwają, końca nie widać, a mieszkańcy zobligowali ją do skierowania takiego zapytania do władz samorządowych.
Przypomnijmy, zgodnie z umową remont wnętrza Parku Kultury miał zakończyć jesienią 2023 roku. Umowa była aneksowana (w jednej z ostatnich publikacji na ten temat magistrat podawał datę końca stycznia br. – przy.), obecnie aneks podpisano do połowy marca. Koszt remontu wynikający z umowy to ponad 10 milionów złotych. Radni Rady Miejskiej już dwukrotnie wyrażali zgodę na dołożenie dodatkowych pieniędzy ze względu na dodatkowe prace.
– Faktem jest, że przebudowa Parku Kultury się przeciąga – przyznała w odpowiedzi na pytanie radnej zastępca prezydenta ds. gospodarczych Elżbieta Gralec. – Jesteśmy w stałym kontakcie z wykonawcą prac, który zgłaszał wnioski o wydłużenie terminu ich zakończenia. Na chwilę obecną aneks podpisany jest do połowy marca. Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że wykonawca nie dysponuje odpowiednim zasobem ludzi na terenie budowy, by zakończyć prace, a z drugiej strony liczba osób jest na tyle duża, że nie możemy zerwać umowy z winy wykonawcy. Z przyczyn od nas niezależnych nie możemy wyegzekwować tego, by wykonawca się sprężył z pracą. Mam nadzieję, że rozmowa dyscyplinująca coś da i prace zakończą się, jak najszybciej – wyjaśniała wiceprezydent -. Jesteśmy na bieżąco z tym, co się dzieje na budowie. Dużo jest zrobione, bardzo ładnie wyglądają łazienki, nowe parkiety, zamontowana jest winda. Pozostała w zasadzie kosmetyka. Dziwię się, że firma  z tym zwleka.
Radny Dariusz Grunt zapytał, czy w związku z tą sytuacją naliczane będą kary umowne.
– Kary są przewidziane, ale ponieważ inwestycja jest finansowana z Polskiego Ładu, naliczanie kar spowoduje zmniejszenie dotacji dla gminy. Jeśli wykonawca wystąpi na drogę sądową, jest duże prawdopodobieństwo, że sąd poprze jego wniosek. Na razie nie ma podstaw do tego, by odmówić aneksowania umów, bo faktycznie co rusz wychodzą dodatkowe prace do wykonania. Mimo to nie wykluczamy, że będziemy naliczać kary, mimo że będziemy zmuszeni zwracać środki własne wykonawcy – odpowiedziała Elżbieta Gralec.
***
W lutym rozpoczęła się druga inwestycja polegająca na przebudowie schodów wejściowych i murków oporowych. Wykonawcą zadania jest firma DROGMAR z Ostrowca Świętokrzyskiego. Wartość umowna zadania wynosi prawie milion złotych brutto. Firma ma 5 miesięcy na realizację tego zadania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewijanie do góry