Getting your Trinity Audio player ready...
|
Kolejny, bardzo trudny zabieg naczyniowo – sercowy wykonano w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach.
Zabiegi angioplastyczne na dwóch naczyniach wieńcowych jednocześnie przeprowadzono w Pracowni Hemodynamiki Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Interwencja zespołu operatorów przywróciła prawidłowy obieg krwi w sercu u pacjentów z wielomiesięcznym całkowitym zamknięciem naczyń wieńcowych, u których wytworzył się tzw. obieg oboczny.
– Krew, która nie mogła przepłynąć zatkanym naczyniem, znalazła ujście w innym „zastępczym” naczyniu. Krążenie oboczne prawie zawsze jest niewydolne i niebezpieczne dla pacjentów. Jedyną szansą na powrót chorych do zdrowia jest zaawansowana angioplastyka przywracająca właściwe krążenie w naczyniu wieńcowym – informuje szpital. – Te zabiegi są najtrudniejsze do przeprowadzenia m.in. ze względu na nieprzewidywalność procesu i najdłuższy czas trwania, które skutkują zmęczeniem całej załogi. Wymagają one największego doświadczenia operatora i jego wszechstronności w zakresie kardiologii interwencyjnej. Z uwagi na skomplikowany przebieg angioplastyki w skład zespołu zabiegowego wchodzi dwóch lekarzy wspomagających się w procesie decyzyjnym, a także technik i pielęgniarka.
Trzech pacjentów starachowickiej placówki operował kierownik Pracowni Hemodynamiki lek. Paweł Tomaszewski przy asyście dra Jakuba Drozda ze szpitala MSWiA w Lublinie, dokonując udrożnienia całkowicie zamkniętych naczyń wieńcowych, które wytworzyły obieg poboczny. Zabiegi zakończyły się sukcesem.
Zabiegi na dwóch naczyniach wieńcowych cechują się zużyciem dużej liczby materiałów, a co za tym idzie wysokim kosztem. Stanowią od 5% do 10% wszystkich zabiegów angioplastyki przeprowadzanych w podmiotach leczniczych. Ich skuteczność kształtuje się na poziomie 90%. W Pracowni Hemodynamiki Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach osiągnięto 100% skuteczność.