KULTURALNIE W DAWNYM SPICHLERZU

Getting your Trinity Audio player ready...

Na zachodnim brzegu zbiornika wodnego Wióry leży Pokrzywnica, niewielka wieś w gminie Pawłów w powiecie starachowickim.
W jej pobliżu przepływa malownicza rzeka Pokrzywianka, która na wysokości miejscowości Szeligi uchodzi do zalewu Wióry. Sama rzeczka stanowi dopływ legendarnej Świśliny, o której snuliśmy już legendę na naszym profilu facebookowym (polecamy znaleźć), ale którą jeszcze kiedyś na łamach GAZETY przypomnimy. Pokrzywianka wije się w przepięknej scenerii czarodziejskich gór, leniwie przedziera się prze pola, wsie i lasy, a jej brzegów dzielnie bronią ogromne połacie pokrzyw, w końcu z czegoś ta nazwa musiała wynikać. Pokrzywianka to wędkarski raj, można tu spotkać pstrągi, klenie, jazie i szczupaki, czasem wpadnie i okoń. Ale przecież nie w rybołówstwie dziś rzecz…
Historia Pokrzywnicy sięga XV wieku, była to to własność szlachecka należąca do pawłowskiej parafii. Dzisiejsza Pokrzywnica to spokojna miejscowość położona z dala od ruchliwych tras i przemysłowych ośrodków, oprócz niedawno wybudowanego zbiornika Wióry, największą atrakcją Pokrzywnicy jest, znajdujący się w centrum miejscowości, zespół podworski. Dwór do czasów dzisiejszych nie przetrwał, miejsce po dworskich zabudowaniach służy dziś celom towarzyskim i spotkaniom przy ognisku, zaś na fundamentach jednego z budynków gospodarczych wybudowano niegdyś szkołę. Zachował się natomiast  XVIII-wieczny park dworski, przebudowany po 1918 roku, wpisany zresztą jest do rejestru zabytków nieruchomych. W samym  parku nadal można podziwiać wiele starych pomnikowych drzew, między innymi lipy, klony, kasztanowce oraz modrzewie.
Najefektowniej prezentuje się jednak, usytuowany na skraju parku, dawny spichlerz. To murowany, dwukondygnacyjny obiekt wybudowany w 1866 roku. Sam budynek, znajdujący się w granicach parku dworskiego, nie jest indywidualnie wpisany do rejestru zabytków, natomiast jako obiekt parkowo-dworski posiadający wartości zabytkowe jest ujęty w ewidencji wraz z zabytkowym parkiem.
Spichlerz dawniej był jednym z zabudowań folwarcznych zespołu dworskiego, po II wojnie światowej budynek dawnego spichlerza przez wiele lat należał do Ochotniczej Straży Pożarnej, pełnił funkcję remizy strażackiej, w pewnym sensie służąc jako magazyn. Częściowo obiekt wykorzystywany był jako kaplica, gdzie w niedziele oraz święta odbywały się nabożeństwa. W ostatnich kilkunastu latach dawny spichlerz był poważnie zagrożony, a mijający czas niekorzystnie wpływał na stan budowli. Obiekt wymagał jak najszybszego remontu. Na szczęście los uśmiechnął się do pokrzywnickiego zabytku i pokrzywnicki staruszek został kompleksowo wyremontowany, odzyskując swój dawny blask.
Po remoncie spichlerz zmienił swoje przeznaczenie, obecnie służy mieszkańcom Pokrzywnicy oraz gminy Pawłów jako obiekt kulturalny. Stanowi również filię Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie. W swoich zamierzeniach obiekt ma przede wszystkim promować sztukę ludową lokalnych artystów, między innymi rękodzielnictwo, malarstwo, fotografię oraz muzykę. Planowane też jest uruchomienie Centrum Aktywności Twórczej, gdzie będą realizowane projekty filmowe, muzyczne i teatralne. Do dyspozycji utworzonego tu ośrodka kultury jest świetlica oraz nowe sale. Tuż przy spichlerzu stoi kilkumetrowy biały, betonowy krzyż z 1906 roku, o czym informuje napis umieszczony na cokole: „Na cześć i chwałę Panu Bogu 1906r.”
Do Pokrzywnicy najłatwiej dotrzeć z drogi wojewódzkiej nr 756 „Starachowice-Stopnica”. Jadąc od Pawłowa w kierunku Nowej Słupi należy tuż za Pawłowem skręcić w lewo, za znakami na Zbrzę i Pokrzywnicę, a następnie w prawo na Pokrzywnicę. Można także dojść pieszo znakowanym niebieskim pieszym szlakiem turystycznym z Kałkowa lub Pawłowa albo z przeciwnej strony z Nowej Słupi lub Grzegorzowic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Informacje Starachowice i Okolice

Najświeższe informacje z regionu Starachowice i okolic: aktualności, wydarzenia, wiadomości z gmin Wąchock, Pawłów, Mirzec, Brody. Bądź na bieżąco!
Aktualności

Artystyczne „Niespokojne ręce” w UTW

Getting your Trinity Audio player ready... W strukturach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach istnieje sekcja „Niespokojne ręce”. Pod taką oryginalną nazwą słuchacze Uniwersytetu realizują się w działalności ...
Czytaj więcej →
Aktualności

Na ulicy Widok przybywa mieszkań gminnych

Getting your Trinity Audio player ready... Ulica Widok na osiedlu Wzgórze to miejsce, w którym przybywa nowych mieszkań gminnych. Powstają w dawnych budynkach gospodarczych adaptowanych ...
Czytaj więcej →
Historia regionu

Tama na zalewie w Brodach w remoncie

Getting your Trinity Audio player ready... W gminie Brody trwa remont urządzeń hydrotechnicznych na tamtejszym zalewie, prowadzony przez właściciela zbiornika, czyli Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. ...
Czytaj więcej →

Reklama

Dzieci nowonarodzone

Prezentujemy tu zdjęcia i dane noworodków z naszego regionu. Ciesz się razem z nami radością z narodzin i zobacz najnowszych mieszkańców. To wyjątkowe miejsce, gdzie rodzice mogą podzielić się szczęściem z przyjścia na świat ich maluszków.

Reklama

Ogłoszenia

Przeglądaj i dodawaj ogłoszenia
ERROR Template with name template-search-and-list does not exist.

Reklama

Sprawdź

Wydarzenia

Gdzie warto się wybrać

Reklama

Złóż kondolencje

Księga Zmarłych Online

Księga Zmarłych Online
Andrzej Kaczmarski

Andrzej Kaczmarski

Księga Zmarłych Online
Andrzej Gonciarz

Andrzej Gonciarz

Księga Zmarłych Online
Marek Woś

Marek Woś

Lista osób zmarłych
Kondolencje

Lista zmarłych

Reklama

Obejrzyj wideo

Zobacz filmy

starachowicka.pl na YouTube.com

Zespół

Gazety Starachowickiej

Dziekujemy za to, że z nami jesteście
Jarosław Łyczkowski

Jarosław Łyczkowski

Redaktor Naczelny
Katarzyna Ofman

Katarzyna Ofman

Z-ca Redaktora Naczelnego
Iwona Bryła

Iwona Bryła

Dziennikarz
Redaktor - Agata Orłowska

Agata Orłowska

Dziennikarz
Paulina Kosterna

Paulina Kosterna

Specjalista ds. marketingu
Karol Kochańczyk - Redaktor Sportowy

Karol Kochańczyk

Fotoreporter
Konrad Mazur - Redaktor Sportowy

Konrad Mazur

Dziennikarz sportowy
Wioletta Jakubowska - Sekretariat

Wioletta Jakubowska

Sekretartiat