Getting your Trinity Audio player ready...
|
Pod koniec maja, prezydent Starachowic Marek Materek zaapelował do mieszkańców o „niezrywanie kwiatów i ziół z łąk kwietnych” znajdujących się na terenie miasta. Wyraził nadzieję, że te w kolejnych latach będą wypierały trawniki. Pomysł ten o kilku lat cieszy się ogromną popularnością w wielu miejscach na całym świecie.
Łąki kwietne są przyjazną środowisku alternatywą dla uciążliwych i kosztownych trawników. Nie trzeba ich regularnie kosić, podlewać ani nawozić, są łatwe w utrzymaniu. Wspierają dziką przyrodę, ponieważ dzięki bogactwu i różnorodności stanowią miejsce do życia dla pożytecznych owadów i małych zwierząt. Kto wpadł na tę ideę w Starachowicach? Zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim.
– Projekt dotyczący tworzenia kwietnych łąk w Starachowicach to pomysł prezydenta, pana Marka Materka. Jest to nie tylko rozwiązanie uzasadnione względami ekologicznymi, ekonomicznymi oraz estetycznymi. Zgodnie z opinią ekologów, łąki kwietne to doskonałe rozwiązanie. Trawa i polne kwiaty zasiane między ruchliwymi ulicami pełnią funkcję antysmogową, a ich utrzymanie jest dużo tańsze niż krótkich, przystrzyżonych trawników – informuje Iwona Tamiołło, rzecznik magistratu. – Łąka musi być koszona raz lub dwa razy do roku. Nie wymaga codziennej pielęgnacji i dużej ilości wody. Wymaga podlewania tylko w okresach skrajnej suszy. Według specjalistów taka naturalna łąka, miejska, z domieszką roślin stanowi schronienie dla wielu zwierząt żyjących w mieście, dla owadów. Aktualnie w polskich miastach zapanowała ogólna moda na zieleń. Tworzone enklawy zieleni wspomagają funkcje wypoczynkowe, rekreacyjne, zdrowotne oraz estetyczne – dodaje.
Starachowickie łąki kwietne znajdują się w trzech miejscach: na skwerze nr 1 tj. Trzech Krzyży (powierzchnia do pielęgnacji wynosi 32.313,15 m?), na skwerze nr 4 tj. przy SCK (powierzchnia do pielęgnacji 10.483,25 m?) oraz na skwerze nr 5 tj. Skałka (powierzchnia do pielęgnacji 7.209,30 m?).
Koszenie łąk kwietnych przeprowadzać powinno się raz w roku na początku lata, tj. miesiące czerwiec – lipiec, po zawiązaniu nasion. Pokos należy pozostawić w obrębie łąki na min. 3 tygodnie w celu wysiewu nasion, a następnie zebrać. Łąk nie należy kosić wcześniej niż pod koniec czerwca, ze względu na możliwość wyginięcia gatunków kwitnących w tym czasie. Również raz do roku, po sprawdzeniu zasobności gleby należy przeprowadzić nawożenie NPK (wieloskładnikowe nawozy mineralne – przyp. red.).