MOCNA JAZDA W WĄCHOCKU

Getting your Trinity Audio player ready...

LOTTO Poland Bike Marathon przekroczył półmetek na ziemi świętokrzyskiej. W Wąchocku odbył się siódmy spośród 13 tegorocznych etapów cyklu wyścigów amatorów na rowerach górskich, organizowanych przez Grzegorza Wajsa.
Wąchock przywitał amatorów „dwóch kółek” żarem lejącym się z nieba. W 40-stopniowym upale wystartowało pół tysiąca osób, niemal dwa razy więcej niż w zeszłorocznym debiucie w Wąchocku. Trasa prowadziła duktami i szlakami turystycznymi przez Sieradowicki Park Krajobrazowy. Zwolennicy mocnych wrażeń MTB mieli tu wszystko. W świętokrzyskich kniejach roiło się od wymagających podjazdów oraz karkołomnych zjazdów. Jedno jest pewne. To był najbardziej „górzysty” etap w tegorocznym kalendarzu LOTTO Poland Bike Marathon.
Najdłuższy dystans MAX (50 km) okazał się prawdziwym wyzwaniem, nawet dla wytrawnych „górali”. Nikomu nie udało się złamać bariery dwóch godzin. Na mecie najszczęśliwszy był Arkadiusz Jusiński (Renault Eco2 Team), który odniósł pierwsze zwycięstwo w historii swoich startów w Poland Bike Marathon. Na drugim miejscu uplasował się Piotr Groń (Meyer Holsen), a na trzecim Grzegorz Maleszka (Dachland Olsztyn). Wśród kobiet, również pierwszy raz, wygrała Monika Wrona, wyprzedzając Krystynę Żyżyńską-Galeńską (obie z Mybike.pl) i Ewę Dudę (Świat Rowerów Raleigh Team). Dystans MINI (26 km) najszybciej pokonał Kamil Kuszmider (TRW Cloudware Team). Drugi był Jan Czapliński (Komobike Scott), a trzeci Michał Dobrzyński (Rowerek.eu Grupa DSF Maxxis Team). W gronie kobiet triumfowała mistrzyni świata w rowerowej jeździe na orientację Anna Kamińska (OLSH Team). Za nią finiszowały Magdalena Dąbrowska (New Age Fitness SklepRowerowy.pl) i Klaudia Czabok (Warszawski Klub Kolarski).
Na trasie FAN (7 km) uczniowie i uczennice szkół podstawowych ścigali się w otwartych mistrzostwach Wąchocka w kolarstwie górskim. Wśród chłopców zwyciężył Mateusz Jakubiuk z Międzyrzeca Podlaskiego, przed Kacprem Szabłowskim (KK24h Ostrołęka) i Konradem Czabokiem (Warszawski Klub Kolarski). Rywalizację dziewcząt wygrała natomiast Katarzyna Praszczałek (Puma Dynamik), przed Martą Rusek z Warszawy i Katarzyną Górniak (Inter Cars).
Swoje wyścigi mieli też najmłodsi. W Mini Crossie jeździły dzieci w wieku 2 – 4 i 5 – 6 lat.W rywalizacji drużynowej triumfował Mybike.pl, przed TRW Cloudware Team i New Age Fitness SklepRowerowy.pl. Klasyfikację rodzinną wygrali Pomorscy, przed Michalczykami i Deptami. W punktacji Omnium Poland Bike prowadzenie zachowali Kamil Kuszmider (TRW Cloudware Team) i Katarzyna Skura (Kolarski.eu Team). W klasyfikacji Pucharu Polski MTB Państwowej Straży Pożarnej zwyciężył Maciej Iwko (PSP Gorzów Wielkopolski), przed Karolem Wojtczakiem (PSP Strzelce Krajeńskie) i Pawłem Mrózkiem (PSP Bytom).
Władze coraz piękniejszego Wąchocka stawiają na sport i turystykę. Autorem wymagającej i zarazem bardzo chwalonej przez uczestników trasy Poland Bike Marathon był Sebastian Staniszewski, zastępca burmistrza Wąchocka i współorganizator zawodów, który w mocnej stawce 200 zawodników na dystansie MINI zajął 33. miejsce w klasyfikacji Open i 16. w kategorii wiekowej M2. Gratulujemy!