Getting your Trinity Audio player ready...
|
W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach pojawiły się oznakowania, które mają ułatwić zwiedzanie placówki osobom z autyzmem. Zostały one dostosowane do ich odmiennego sposobu postrzegania świata. Muzeum stało się tym samym tzw. Niebieską Strefą.
Projekt „Niebieska Strefa” ma na celu przystosowanie miejsc użyteczności publicznej do potrzeb osób w spektrum autyzmu. Przeżywane przez nie zaburzenia często uniemożliwiają im skorzystanie z oferty teatrów, kin, muzeów, czy bibliotek. Stąd pomysł na wprowadzenie w wybranych świętokrzyskich placówkach tzw. Niebieskich Stref (ten kolor stał się znakiem solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm i podobne zaburzenia intelektualne), czyli przyjaznych dla nich rozwiązań. Jedna nich została właśnie uruchomiona w starachowickim Muzeum. Jest to efekt współpracy placówki ze Stowarzyszeniem „Sztuka Łączenia” z Kielc oraz z Krajowym Towarzystwem Autyzmu Oddział Kielce. W przedsięwzięcie zaangażował się świętokrzyski poseł PiS Krzysztof Lipiec.
– Udało mi się znaleźć wsparcie finansowe dla tego projektu, który działa już w kilkunastu miejscach w naszych województwie, a teraz także w Muzeum w Starachowicach. Osoby ze spektrum autyzmu potrzebują wsparcia, dobrego słowa i wytworzenia wokół siebie odpowiednio przyjaznego klimatu. I to bardzo dobrze, jeżeli instytucje otwierają się na nie przez takie „niebieskie sygnały”, rozpoznawane przez te osoby – mówił parlamentarzysta na konferencji prasowej inaugurującej wdrożenie projektu.
Na terenie muzealnej portierni powieszono kilka biało- niebieskich tabliczek z informacjami tekstowo – obrazkowymi przystosowanymi do specyficznego sposobu percepcji i komunikacji autystyków. Ma im to ułatwić orientację w przestrzeni Muzeum i w jego ofercie.
– Na pierwszy rzut oka widzimy tablice, ale to dopiero wstęp do dalszych systemów wspierania osób ze spektrum autyzmu- zapewniła Paulina Papka, prezes Krajowego Towarzystwa Autyzmu oddział Kielce.
– Nasze muzeum zorganizowało szereg spotkań poświęconych zagadnieniu osób ze spektrum autyzmu. Skorzystało z nich wiele rodzin, dlatego propozycję zrealizowania tego projektu przywitaliśmy z ogromną radością – podkreślił dyrektor placówki Paweł Kołodziejski