Getting your Trinity Audio player ready...
|
W Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, w piątek (1 października), po raz pierwszy wykonano złożony zabieg kardiologiczny z wykorzystaniem pompy Impella, która wspomaga układ krążenia, który był jedyną szansą na uratowanie życia pacjenta.
– Złożoną angioplastykę wieńcową z użyciem pompy Impella wspomagającą układ krążenia w szpitalu w Starachowicach wykonano po raz pierwszy. Metodę zastosowano u chorego z oporną na leczenie farmakologiczne ciężką niewydolnością serca – informuje starachowicka lecznica. – W zabiegu uczestniczył dr hab. n. med. Łukasz Rzeszutko z Instytutu Kardiologii CMUJ w Krakowie oraz zespół naszej Pracowni Hemodynamiki: dr Paweł Tomaszewski, dr Aleksander Stępień oraz personel pielęgniarski i technicy elektroradiologii.
Pompa do wspomagania układu krążenia Impella służy do przeprowadzania zabiegów przezskórnej rewaskularyzacji tętnic wieńcowych u chorych ze skrajnie niską frakcją wyrzutową lewej komory, w rozwiniętym wstrząsie kardiogennym wikłającym ostre niedokrwienie serca, zapaleniu mięśnia sercowego lub jako terapia pomostowa w oczekiwaniu na przeszczep serca czy CABG.
– Zabieg polega na umieszczeniu pompy rotacyjnej w lewej komorze poprzez nakłucie tętnicy udowej. Zasada działania pompy Impella opiera się na śrubie Archimedesa. Umieszczone wewnątrz serca urządzenie przepompowuje krew z koniuszka lewej komory w kierunku aorty poprzez zastawkę aortalną. Skutkuje to zwiększeniem rzutu serca zapewniając prawidłowe ukrwienie mózgu, nerek i serca. W ten sposób zapewnione warunki hemodynamiczne umożliwiły przeprowadzenie u naszego chorego zabiegu poszerzenia dwóch tętnic wieńcowych – czytamy w opisie zabiegu.
Zastosowana wysokospecjalistyczna procedura dała szansę pacjentowi, u którego niemożliwe było wykonanie operacji na otwartym sercu, a posiadanie takiego sprzętu w Pracowni Hemodynamiki daje szansę ratowania życia i zdrowia pacjentom. To drugi tego rodzaju zabieg wykonany w województwie świętokrzyskim.