Getting your Trinity Audio player ready...
|
W przyszłym roku obchodzić będzie dwudziestolecie istnienia. Wprowadzane standardy pracy opiekuńczej dopracowywane były przez 19 lat działalności placówki. W ubiegły wtorek, 18 czerwca br., dom otrzymał certyfikat za udział w projekcie „Nowa norma zarządzania jakością w Domach Opieki nad osobami starszymi – DOS”, współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego. Opracowany w ramach projektu model powstał w odpowiedzi na konieczność standaryzacji usług opiekuńczych i medycznych, a także stale rosnące wymagania jakościowe. Jest to pierwszy i jedyny w Polsce system zarządzania przeznaczony dla podmiotów świadczących opiekę dla osób niesamodzielnych.
Dyrektor DPS w Kałkowie – Godowie dumnie prezentuje zdobyty certyfikat
– Wzięliśmy udział w projekcie, który miał na celu poprawienie tego w działalności domu, co dobre już jest, ale może być jeszcze lepsze. Przeprowadzone zostały szkolenia personelu na temat wypalenia zawodowego oraz komunikacji z podopiecznym i rodziną. Szkolenia zostały poprowadzone w formie ciekawych warsztatów – wspomina dyrektor DPS w Kałkowie, Krystyna Kotowska.
Projekt do Polski „przywędrował” z Anglii. W województwie świętokrzyskim Dom Pomocy w Kałkowie – Godowie był jedynym, jaki przystąpił do projektu i otrzymał certyfikat. Dla placówki takie wyróżnienie to znak, że personel wykonuje swą pracę dobrze, a szkoląc się sprawia, że podnoszą się standardy domu.
Zadaniem placówki jest zapewnienie całodobowej opieki mieszkańcom. Osoby, które takiej opieki wymagają, którym ani rodzina, ani gmina nie mogą już sprostać w ich miejscu zamieszkania, mogą zostać skierowani do Domu Pomocy Społecznej. Pomoc taka adresowana jest do osób słabych, które nie są w stanie zabezpieczyć sobie podstawowych potrzeb bytowych, ani samoopieki, ani samopielęgnacji.
– Takimi osobami stają się ludzie starzy, bo starzenie się człowieka ogranicza jego zakres i uzależnia człowieka niesprawnego od innych. Aby zamieszkać w domu opieki należy potrzebę opieki całodobowej zgłosić samemu lub przez rodzinę, sąsiadów, Ośrodek Pomocy Społecznej w miejscu zamieszkania – dodaje Krystyna Kotowska.
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej potwierdzi zapotrzebowanie na opiekę z racji wieku, stanu zdrowia, opisze zakres niesprawności oraz wskaże właściwy typ domu. Pobyt w domu opieki jest odpłatny, ale tylko do wysokości 70% dochodu mieszkańca, pozostała kwota dofinansowywana jest przez rodzinę bądź gminę, z której pochodzi podopieczny. Dom Pomocy w Kałkowie korzysta z dotacji budżetowej oraz dofinansowania pobytu mieszkańców przez ich gminy do wysokości całkowitego kosztu. Dom w Kałkowie przyjmuje mieszkańców z całej Polski.
Stołówka
Dom Pomocy Społecznej im. Sue Ryder w Kałkowie – Godowie, Godów 88, 27-225 Pawłów woj. świętokrzyskie, tel. 41 334 38 62 lub 63, [email protected]