Obchody 162. rocznicy Powstania Styczniowego

Odsłuchaj całą treść artykułu, możesz nawet zablokować ekran!
Getting your Trinity Audio player ready...

17 stycznia, w piątek Szkole Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Wąchocku odbyła się uroczysta akademia z okazji 162. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście.

 

Była to wyjątkowa okazja do wspólnego upamiętnienia bohaterów tego ważnego w dziejach Polski zrywu niepodległościowego. -Jesteśmy bardzo dumni, że nasza szkoła nosi imię Bohaterów Powstania Styczniowego. Dzisiejsza akademia była elegancka i wzniosła, pełna pięknych wierszy i pieśni patriotycznych. Choć treści bywają trudne dla młodszych dzieci, cieszymy się, że możemy kultywować tę tradycję-  podkreśliła Ewa Maciąg, nauczycielka szkoły.

Obchody rocznicowe w Wąchocku to nie tylko akademia. W sobotę o godzinie 17:00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbył się koncert patriotyczny. Wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Bierutowianie Bis”, który przyjechał specjalnie na zaproszenie organizatorów, oraz lokalny zespół „Wiarusy”.

Kulminacja obchodów nastąpiła w niedzielę. Przed rozpoczęciem obchodów rocznicowych zapalono znicze na grobach powstańców spoczywających na wąchockim cmentarzu. Uroczystość patriotyczna rozpoczęła się przed zabytkowym dworkiem, który niegdyś stanowił kwaterę generała Mariana Langiewicza. Stamtąd uczestnicy przemaszerowali przed pomnik upamiętniający generała i dyktatora Powstania Styczniowego. Przy pomniku złożono wieńce, a podczas mszy świętej modlono się za wszystkich, którzy oddali życie w walce o wolność.

W przemówieniach podkreślano znaczenie heroizmu powstańców styczniowych oraz ich walki o niezawisłość i godność Polski. Przypomniano, że 162 lata temu Polacy podjęli nierówną walkę przeciwko cesarstwu rosyjskiemu, kierując się nieustającą wolą walki o ojczyznę.

Podczas obchodów wręczono pamiątkowe medale za zaangażowanie w pielęgnowanie pamięci o historii Polski oraz działalność patriotyczną. Wyróżniono także osoby szczególnie zasłużone dla obronności i działalności religijno-patriotycznej.

Uroczystości zakończyła msza święta w kościele przy klasztorze cystersów w Wąchocku, stanowiąca podniosłe zwieńczenie obchodów rocznicowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewijanie do góry