Odsłuchaj całą treść artykułu, możesz nawet zablokować ekran!
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Na czerwcowej sesji Rady Gminy w Brodach, wójt Andrzej Przygoda poinformował o wynikach spotkań z przedsiębiorstwami oferującymi oczyszczanie Zalewu Brodzkiego. Jednocześnie trwają przygotowania do analizy najlepszej metody na poprawę czystości wody. Zadanie zostało zlecone przez zarządcę akwenu – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie.
W maju i czerwcu br. do urzędu napłynęły dwie oferty. Adam Buchelt ze Starachowic zaprezentował koncepcję umieszczania w specjalnych siatkach porowatego kwarcu ze związkami żelaza. Instalacja ta miałaby na celu eliminację fosforanów odpowiedzialnych za nadmierny rozrost glonów. Zupełnie inny pomysł zaprezentowała firma Soltech z Lublina. Oferowała niszczenie sinic za pomocą ultradźwięków. W tym celu na powierzchni zalewu trzeba by ustawiać 15 – 20 boi pławnych za łączną kwotę około 2 – 2,5 mln zł.
– Zarządca zalewu rozstrzygnął przetarg na ustalenie przyczyn „zakwitów” wody i metod ich przeciwdziałania. Współpracujemy z naukowcami w tej sprawie. To właśnie im trzeba zostawić decyzję wyboru najlepszej metody oczyszczenia Zalewu Brodzkiego – wyjaśnił Andrzej Przygoda, wójt gminy Brody.
Do 15 września ma powstać opracowanie pt. „Ustalenie rzeczywistych źródeł zanieczyszczeń będących przyczyną eutrofizacji zbiornika Brody oraz analiza możliwych do zastosowania metod rekultywacji zbiornika”. Praca będzie stanowić podstawę do podjęcia efektywnych działań prowadzących do poprawy czystości wód zalewu.