Getting your Trinity Audio player ready...
|
Kontynuujemy cykl artykułów dotyczących zarządzania wspólnotą. W tym artykule poruszamy kwestie wynagrodzenia zarządu. Generalnie zarządy wspólnot pracują społecznie. Niemniej są jednak wspólnoty, które ponoszą koszty na rzecz zarządów wspólnoty.
Cały czas przypominamy, aby nie mylić zarządu wspólnoty z administratorem lub zarządcą, który na mocy zawartej umowy otrzymuje wynagrodzenie. Jeżeli wyodrębnionych wraz z lokalami niewyodrębnionymi we wspólnocie mieszkaniowej jest więcej niż 3 lokale, mamy odczynienia z dużą wspólnotą.
Właściciele lokali są zobowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej, reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali. Gdy zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie. Ustalenie wynagrodzenia zarządu lub administratora i zarządcy należy do czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu, a zatem wymaga podjęcia uchwały właścicieli lokali / uchwały wspólnoty/. Wspólnoty mieszkaniowe ustalając wynagrodzenia członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej, mogą zrobić to w różnej formie, np. w postaci zwrotu poniesionych kosztów w związku z pełnieniem funkcji członka zarządu lub faktycznego comiesięcznego wynagrodzenia, lub w formie połączenia jednego i drugiego. Przepisy nie ograniczają wspólnoty mieszkaniowej co do sposobu określenia wynagrodzenia, a zatem wspólnota ma dużą swobodę w tym zakresie. Nawet gdyby wspólnota mieszkaniowa nie określiła wynagrodzenia członka zarządu, zgodnie z art. 28 ustawy o własności lokali, pełniący obowiązki członka zarządu może żądać od wspólnoty wynagrodzenia odpowiadającemu udokumentowanemu nakładowi pracy lub zwrotu poniesionych kosztów. Zatem, gdyby we wspólnocie mieszkaniowej nie obowiązywała uchwała określająca wynagrodzenie dla członka zarządu, to właściciel pełniący tę funkcję może domagać się od wspólnoty wynagrodzenia, a gdy nie byłoby mu ono przyznane, może wystąpić na drogę sądową i jeżeli udokumentuje nakład swojej pracy, sąd może przyznać mu takie wynagrodzenie.
Członek zarządu sprawuje swoją funkcję na postawie uchwały o wyborze, a nie na podstawie umowy, tym bardziej umowy o zarządzanie czy administrowanie. W związku z tym oraz jak wynika z interpretacji podatkowej, otrzymane przez członka zarządu wynagrodzenie nie jest przychodem z tytułu umowy zlecenia czy innych umów cywilnoprawnych. Członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej nie można uznać za osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich, o których mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, tak więc zwolnienie od podatku dochodowego nie ma zastosowania od kwot wypłacanych członkom zarządu. Dlatego też wynagrodzenie członków zarządu stanowi przychód z innych źródeł. Wspólnota mieszkaniowa nie ma zatem obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy, jest jednak zobowiązana do sprzędzenia odrębnego dla każdego podatnika informacji wg ustalonego wzoru PIT i przekazania go w ustalonym terminie podatnikowi i urzędowi skarbowemu.
Wspólnota mieszkaniowa nie ma obowiązku określania wynagrodzenia przy każdoczesnym wyborze członka zarządu czy całego zarządu. Może podjąć uchwałę określającą wynagrodzenie, które będzie obowiązywało w kolejnych zarządach aż do czasu kiedy kolejna uchwała w tej sprawie zmieni jego wysokość sposób liczenia.
Tak ja wspomnieliśmy na wstępie, w naszym mieście zarządy wspólnot mieszkaniowych pracują społecznie, nie pobierając wynagrodzenia, a ciąży na nich odpowiedzialność za wspólnotę oraz obowiązki prawne. To członkowie zarządu ponoszą odpowiedzialność prawną za podpisane umowy, rachunki i inne dokumenty. Dlatego warto, aby działalność zarządu miała wsparcie wspólnoty, zainteresowanie właścicieli mieszkań sprawami wspólnoty. Aby zarząd miał podziękowanie i poszanowanie. Każdy właściciel lokalu może być członkiem zarządu, a doskonale wiemy, jak duże są problemy we wspólnotach, gdy trzeba wybrać zarząd lub go uzupełnić.
Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych (kontakt: tel. 603 716 020; e-mail: [email protected])
StarachowiceStowarzyszenia Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowychwspólnota mieszkaniowa