Tradycja ubierania choinki jest nieodłącznym elementem polskich obchodów Bożego Narodzenia. Zanim zagościło zielone drzewko w polskich domach, stosowano różnorodne dekoracje, przynoszące pomyślność i chroniące przed złymi mocami. Choinka wywodzi się z Niemiec, a do Polski dotarła w XVIII i XIX wieku, stopniowo zastępując wcześniejsze formy ozdób. Przed jej pojawieniem się używano podłaźniczki, snopów zboż

PODPOWIEDZ CO Z „PAŁACYKIEM”?

Getting your Trinity Audio player ready...

Ruszają konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania „Pałacyku”. Ma tam powstać przestrzeń dla współdziałania, integracji i wymiany doświadczeń.
Opinię na temat zagospodarowania budynku mieszkańcy będą mieli okazję wyrazić na organizowanych przez prezydenta miasta konsultacjach. 10 lutego o godzinie 14.00 zaplanowany jest spacer studyjny przy „Pałacyku”, a o 15.30 spotkanie konsultacyjno-informacyjne w Przedszkolu Miejskim nr 6.- Chciałbym, żeby mieszkańcy w tych rozmowach uczestniczyli, bo tak się umówiliśmy rozmawiając o Gminnym Programie Rewitalizacji, że o ostatecznym kształcie i formie jak ten budynek będzie funkcjonował będziemy dyskutować. W tej chwili nie mamy czym się tam poszczycić, ale myślę, że za 2-3 lata będziemy z tego miejsca dumni i mieszkańcy będą z niego korzystać. Zachęcam, żeby wszyscy zainteresowani w tych konsultacjach zabrali głos – zachęca prezydent Marek Materek.Na zwołanej konferencji poinformował również, że gotowy jest projekt Gminnego Programu Rewitalizacji, który został przesłany do zaopiniowania do wszystkich instytucji, które są wymagane przez ministerstwo przy tworzeniu GPR.- Jesteśmy jedną z nielicznych, jeśli nie jedyną, gminą w województwie świętokrzyskim, która przygotowuje Gminny Program Rewitalizacji dokładnie w myśl nowej ustawy, a nie jako lokalny program rewitalizacji, jakie są przygotowywane w wielu gminach w Polsce. To wymaga od nas dużo większego zaangażowania i precyzji, ale jestem przekonany o tym, że to przyniesie zamierzony efekt – dodał M. Materek.Gmina już pozyskała środki na modernizację Parku Miejskiego i utworzenie Centrum Interwencji Kryzysowej, które powstanie w Starachowickim Centrum Kultury.- To pokazuje, że pierwsze dobre sygnały związane z rewitalizacją dotarły już do naszego miasta. Kolejny etap, to m.in. wniosek, który piszemy na rewitalizację i który w kwietniu będzie już w Urzędzie Marszałkowskim. Dotyczy m.in. Lubianki, Pałacyku, Dworca Zachodniego, części Starachowickiego Centrum Kultury, północnej linii brzegowej zbiornika Pasternik oraz Parku Miejskiego. Wnioskujemy o dofinansowanie w kwocie około 20 milionów złotych, a koszt całego projektu wyniesie około 28 milionów złotych – dodał prezydent. (mp)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewijanie do góry