Getting your Trinity Audio player ready...
|
Ruch Marka Materka zapowiedział samodzielny start w jesiennych wyborach do Sejmu RP. Podczas spotkania, które odbyło się 4 marca br. w Starachowicach, jego lider przedstawił 23 postulaty z programu wyborczego, z którymi partia będzie zabiegała o głosy wyborców.
– Mam dla Państwa dobrą wiadomość: będzie na kogo głosować! – mówił prezydent Starachowic i lider Ruchu Marka Materka. – Postanowiliśmy odpowiedzieć na społeczne zapotrzebowanie i przygotować swoją ofertę dla tych, którzy nie chcą dłużej wybierać między Panami Kaczyńskim i Tuskiem. Ci dwaj panowie uczestniczą w życiu publicznym tak długo, dłużej niż ja żyję na tym świecie. W tym czasie zrobili wiele dobrego dla Polski, za co jesteśmy im wdzięczni. Mam jednak wrażenie, że w pewnym momencie w ich relacje wdarła się nienawiść, a jak wiadomo nienawiść, to taki fundament, na którym nigdy niczego dobrego i trwałego nie udało się zbudować. W 2023 roku możemy przedłużyć te ich polityczne zmagania, ten przedłużający się w nieskończoność konflikt, głosując na jeden, bądź drugi zwalczający się obóz. Możemy także ten konflikt definitywnie zakończyć. TAK, to nasza Polaków wspólna sprawa, wspólna decyzja. Podejmiemy ją jesienią. Już teraz zachęcam do wybrania drogi przyszłości zamiast kontynuowania konfliktów rodem z przeszłości. TAK, Drodzy Państwo: jest na kogo głosować! – dodał.
– Myślałem o tym, w jakiej Polsce chciałbym, by urodziło się i dorastało nasze dziecko. Przede wszystkim bezpiecznej. Polsce, która utrzymuje dobre relacje z innymi państwami i prowadzi przemyślaną politykę zagraniczną. Polsce przyjaznej swoim obywatelom, która nie represjonuje ludzi, a stara się wspierać ich rozwój. Polsce równych szans, w której każdy niezależnie od statusu społecznego czy materialnego może zajść na sam szczyt bez układów i politycznych powiązań. Jeśli chcecie żyć w takiej właśnie Polsce, mam dla Was dobrą informację: TAK, jest na kogo głosować! – podkreślił M. Materek.
Lider Ruchu przedstawił 23 postulaty, z którymi partia pójdzie do jesiennych wyborów: TAK dla prostego i stabilnego systemu podatkowego; TAK dla państwa przyjaznego osobom z niepełnosprawnościami; TAK dla ogólnopolskiego programu in vitro; TAK dla bezpośrednich wyborów marszałków województw; TAK dla likwidacji powiatów; TAK dla jednomandatowych okręgów wyborczych do rad miast / gmin / sejmików; TAK dla ograniczenia liczby radnych o 1/3; TAK dla bezpłatnego transportu publicznego; TAK dla decyzji kobiet ws. aborcji; TAK dla oddzielenia funkcji Prokuratora Generalnego od Ministra Sprawiedliwości; TAK dla likwidacji kuratoriów oświaty; TAK dla Programu Inwestycji Lokalnych dla placówek oświatowych; TAK dla domów i bloków jako mini elektrowni; TAK dla budowy tanich i dostępnych mieszkań; TAK dla edukacji ekologicznej i zdrowotnej; TAK dla rewitalizacji i termomodernizacji; TAK dla bezpieczeństwa; TAK dla niezależnych mediów publicznych; TAK dla praw zwierząt; TAK dla cyfryzacji usług publicznych; TAK dla państwa przyjaznego obywatelom; TAK dla dofinansowania psychiatrii dla dzieci i młodzieży i TAK dla szkoły otwartej i wolnej od ideologii.
Podczas sobotniego, otwartego dla wszystkich zainteresowanych spotkania szerzej omówiono kilka postulatów. W kolejnych tygodniach, bliżej terminu wyborów parlamentarnych, sukcesywnie prezentowane będą kolejne. Podczas rundy pytań i odpowiedzi, każdy z uczestników spotkania mógł zabrać głos i zapytać o nurtujące go kwestie. W trakcie spotkania wystąpiło siedmiu liderów Ruchu z różnych stron Polski.
Joanna Winiarska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kielce skupiła się na wsparciu dla osób z niepełnosprawnościami. Dawid Litwin, wójt Gminy Potęgowo z Pomorza mówił o tanim ogrzewaniu i produkcji prądu na przykładzie działających w zarządzanej przez niego gminie farm wiatrowych i biogazowni. Szymon Chojnowski, zastępca prezydentki Świdnicy skupił się na wsparciu w zakresie dostępności do tanich mieszkań dla obywateli. Konstancja Puławska, adwokatka z Warszawy mówiła o postulacie dot. praw zwierząt. Piotr Chmielowski, przedsiębiorca zachęcał do włączenia się w budowanie projektu politycznego, który może realnie zmienić polską scenę polityczną. Paweł Lichtański, Burmistrz Iłowej z Lubuskiego mówił o tym, jak ważne w rozwoju gospodarczym w Polsce są inwestycje w infrastrukturę oraz upraszczanie systemu podatkowego i procedur administracyjnych dla biznesu. Patryk Straus, wójt Kamiennej Góry z Dolnego Śląska podkreślał, kto tworzy Ruch Marka Materka, jakimi cechami charakteryzują się jego członkowie i dlaczego warto dołączyć do tej drużyny.
Obecnie Ruch zrzesza ponad 450 członków z całego kraju: samorządowców, lokalnych liderów, działaczy społecznych, ekspertów i wykładowców akademickich. Działaniami Ruchu w poszczególnych częściach Polski kieruje ponad trzydziestu regionalnych i powiatowych liderów – koordynatorów.